De Jonge: zorgstelsel moet centraal gestuurd blijven
DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse zorgstelsel moet ook na de coronacrisis centraal gestuurd worden en de ieder voor zich-mentaliteit moet overboord. Dat zegt minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid in een interview met het AD. De crisis bewijst volgens hem dat verregaande samenwerking nodig blijft tussen ziekenhuizen, verpleegzorg en huisartsen.
Volgens de minister was de Nederlandse zorg niet opgewassen tegen de epidemie. "Bij het testen ontbrak overzicht, bij de beschermingsmiddelen, bij de ic-capaciteit. Je wil die regie hebben. Hoe we dat precies gaan doen, moeten we nog uitwerken en met de Kamer bespreken. Maar dat er wat moet gebeuren, is nu wel duidelijk."
Zo zou de centrale overheid ook straks soms een dwingende en sturende rol moeten hebben. "En we moeten voortaan zorgen dat we minder afhankelijk worden van het buitenland, meer in staat zijn om voor onszelf te zorgen. Wat dat betreft is deze crisis voor de zorg één grote wegwijzer voor de toekomst."
Ook wil hij dat het landelijk mogelijk is om in te grijpen op het moment dat je ziet dat het "niet vanzelf lukt". "En daar waar de financiering erop gericht is om te concurreren, moet dat anders worden geregeld", zo zegt hij in het AD.
Eerder werd bekend dat het aantal intensive care-bedden in Nederland structureel omhoog moet kunnen naar 1700.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) vindt het "jammer" dat de Verenigde Staten en Iran nog niet verder praten over een definitief vredesakkoord. De CDA-bewindsman vindt het "op zich positief" dat er een voorlopig akkoord ligt. "Maar er is wel een verdere onderhandeling nodig." Nu blijft de situatie volgens Berendsen onduidelijk, en dat "gaat ten koste van de stabiliteit in de regio".
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten herhaalt dat hij een moderne EU-meerjarenbegroting (2028-2034) wil, die focust op concurrentiekracht en veiligheid. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan een EU-top waar de leiders het over de begroting gaan hebben. "Als we een economie willen opbouwen voor het komende decennium, dan kunnen we dat niet doen met de begroting uit de jaren negentig", aldus de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven die dieren mishandelen, kunnen volgend jaar een fors hogere boete verwachten dan voorheen. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) verhoogt de boetes die de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) kan opleggen met 40 procent, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Op overtredingen rond het doden van dieren in slachthuizen gaat de boete bijvoorbeeld van 2500 naar 3500 euro.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Dat de Verenigde Staten minder versterkingen reserveren voor de verdediging van Europa, maakt Europa volgens defensieminister Dilan Yeşilgöz nog niet onveiliger. "Ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen", zei ze na overleg met NAVO-collega's.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een uitzondering die de drempel verlaagt voor boskap in Natura 2000-gebieden, verdwijnt. Wie in deze beschermde gebieden bos weghaalt, moet ook weer ergens bomen terugplanten, staat in een voorstel dat landbouw- en natuurminister Jaimi van Essen (D66) heeft gepubliceerd voor reacties.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) gaat extra nadruk leggen op taalonderwijs. Dat meldt de bewindsvrouw in een Kamerbrief. Sinds 2022 wordt ingezet op taal en rekenen, omdat het niveau van leerlingen op basisvaardigheden daalt. "Maar na vier jaar hadden de resultaten echt beter moeten zijn", aldus Tielen, die benadrukt dat in onderzoeken naar voren komt dat het vooral met het taalniveau van leerlingen slecht gesteld is.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat de wet over wapens en munitie aanpassen. Daarmee wordt in elk geval een psychologisch onderzoek verplicht voor mensen die een wapenvergunning willen of hebben, schrijft minister David van Weel (Justitie, VVD) aan de Tweede Kamer. Ook denkt hij aan strengere regels om thuis wapens te bewaren, en aan nieuwe eisen over kennis van wapens.
2 dagen geleden