Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge worstelde al langer met heibel binnen CDA

De Jonge worstelde al langer met heibel binnen CDA

DEN HAAG (ANP) - Dat vicepremier en zorgminister Hugo de Jonge donderdagavond aankondigde te stoppen als lijsttrekker voor het CDA, kwam voor velen als een verrassing. Maar achter de schermen heerst al langer onrust bij de partij. De combinatie van intern gedoe en de zware corona-portefeuille van De Jonge zorgde voor ongemak.

Het begon al bij de strijd om het leiderschap van de partij. De Jonge kwam daar niet als duidelijke winnaar naar voren, maar kreeg 50,7 procent van de stemmende leden achter zich. Kamerlid Pieter Omtzigt kreeg de steun van 49,3 procent, een verschil van slechts 258 stemmen. Daarna brak ook nog eens onrust uit over de geldigheid van de verkiezingen en over de positie van Omtzigt.

De Jonge kondigde hem als 'running mate' aan, maar zo'n plek is in de Nederlandse politiek niet bekend. Binnen het CDA ontstond vervolgens een interne strijd, met onder andere minister Wopke Hoekstra en staatssecretaris Mona Keijzer die in 'kamp-Omtzigt' zouden zitten. De partij straalde graag uit dat er maar één 'Team CDA' was, maar van die eenheid was weinig te merken en de ruzies werden anoniem via de krant uitgevochten.

Corona-minister

Ook de positie van De Jonge als 'corona-minister' vormde een probleem. Door het zwaar bekritiseerde corona-beleid van het kabinet, kwam De Jonge vaak negatief in het nieuws. Daarnaast trok de portefeuille een zware wissel op de minister.

Dat Hoekstra zelf bedankte voor het lijsttrekkerschap, creëerde ook het gevoel dat De Jonge voor het CDA 'Plan B' was. De Jonge en Hoekstra werden in 2017 samen naar Den Haag gehaald door voormalig CDA-leider Sybrand Buma (inmiddels burgemeester van Leeuwarden). De twee bewindsmannen werden jarenlang 'kroonprinsen' genoemd. Veel christendemocraten zagen in Hoekstra de ideale nieuwe leider, en een serieuze kandidaat om VVD-premier Mark Rutte uit het Torentje te stoten.

Meer uit Binnenland

Bob Vylan roept opnieuw 'Dood aan IDF' tijdens optreden Paradiso

AMSTERDAM (ANP) - De rapgroep Bob Vylan heeft tijdens hun optreden in Paradiso zaterdag de leus "Dood aan de IDF" herhaald. De IDF is het Israëlische leger, dat grootschalige aanvallen uitvoert op de Gazastrook. Op filmpjes op sociale media is te zien dat zanger Bobby Vylan aan het publiek vraagt wat ze willen horen. Vervolgens roept hij "Dood, dood aan de IDF" onder luid gejuich van het publiek. Op het podium is daarnaast een Palestijnse vlag te zien.

9 uur geleden
Alleen in Limburg zaterdagavond nog kans op stevige onweersbuien

DE BILT (ANP) - Alleen in Limburg is zaterdagavond nog kans op stevige onweersbuien. Daar geldt code geel van het KNMI. In de loop van de avond trekken de buien weg richting Duitsland.

13 uur geleden
Honderden actievoerders Extinction Rebellion aangehouden op A12

DEN HAAG (ANP) - Bij de blokkade van Extinction Rebellion op de Utrechtsebaan (A12) zijn zaterdagmiddag volgens de politie 402 actievoerders aangehouden. Zij zijn naar het ADO-stadion gebracht en daar op vrije voeten gezet. Een persoon zit nog vast omdat die niet zou hebben voldaan aan een bevel of vordering.

17 uur geleden
KNMI waarschuwt ook in oosten van het land voor onweersbuien

DE BILT (ANP) - Ook het oosten van het land moet zaterdag rekening houden met stevige onweersbuien. Het KNMI heeft ook voor de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg code geel afgegeven, omdat er tot in de avond buien met hagel en windstoten tot 70 kilometer per uur mogelijk zijn.

17 uur geleden
Bevolkingsonderzoek biedt na datalek in nieuwe brief excuses aan

DEN HAAG (ANP) - Bevolkingsonderzoek Nederland heeft in een nieuwe brief aan gedupeerden of mogelijk gedupeerden van de datadiefstal excuses aangeboden. "We vinden het verschrikkelijk dat er persoonsgegevens en testuitslag(en) zijn gelekt. Wij bieden u hiervoor onze excuses aan", is in de brief te lezen.

17 uur geleden
Panden van De Pizzabakkers in Amsterdam gesloten

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vier panden voor een halfjaar gesloten, daartoe besloot de locoburgemeester vrijdag. Het gaat om filialen van De Pizzabakkers, twee op de Plantage Kerklaan, een op de Overtoom en een op de Haarlemmerdijk. De pizzaketen is de laatste tijd meerdere keren doelwit geweest van explosies.

18 uur geleden
Man (20) opgepakt voor opruiing, rust in Beverwijk en Heemskerk

HEEMSKERK (ANP) - Een 20-jarige man uit Heemskerk is vrijdagavond aangehouden voor het verspreiden van valse informatie en opruiing via sociale media, meldt de politie zaterdag. Hij zit vast. De politie zegt niet te kunnen delen wat de verdachte precies heeft geplaatst.

20 uur geleden