Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge wil flexibel omgaan met vaccinatiestrategie

De Jonge wil flexibel omgaan met vaccinatiestrategie

DEN HAAG (ANP) - Er zijn verschillende scenario's denkbaar waarin het kabinet moet afwijken van de vaccinatiestrategie die vrijdag is gepresenteerd. Daarin staat dat bewoners van verpleeghuizen en mensen met een verstandelijke beperking die in een instelling wonen de eerste vaccins krijgen. Volgens coronaminister Hugo de Jonge is nog niet alles duidelijk en is het belangrijk "flexibel" te zijn als het om vaccineren gaat.

Zo is het mogelijk dat het eerste vaccin niet geschikt is voor onder meer ouderen en zwakkeren. "Dat is dan best een probleem", zegt De Jonge. Er wordt dan ingezet op "ringbescherming", door mensen verzorgers en mantelzorgers in hun omgeving in te enten.

Ook de aantallen vaccins die worden geleverd, komen mogelijk niet goed uit. Dan is het bijvoorbeeld mogelijk dat een bepaalde doelgroep niet volledig gevaccineerd kan worden, of dat er doses overblijven. De vaccins zijn beperkt houdbaar. Bepaalde vaccins moeten bovendien bij zeer lage temperaturen worden bewaard. Daar zijn vriezers voor nodig die tot -80 graden Celsius kunnen koelen. Bijvoorbeeld huisartsen hebben dat soort vriezers niet.

Grote verpakkingen

Daar komt bij dat sommige vaccins worden geleverd in te grote verpakkingen, bijvoorbeeld van minstens duizend flesjes. Ook dit levert problemen op voor huisartsen, die zoveel doses niet kunnen bewaren en niet altijd zoveel patiënten hebben om ze binnen enkele dagen aan te verstrekken.

"Vandaag hebben we een eerste besluit genomen, maar je zal wendbaar moeten blijven", zegt De Jonge. Er zijn volgens hem nog veel onbekendheden en afhankelijkheden. Pas als het eerste vaccin is goedgekeurd, kan hij met meer zekerheid iets over de strategie zeggen.

Een "grote" communicatiecampagne, die mensen moet voorlichten over de vaccinatie, komt over enkele weken. Deze wijst mensen op waar ze betrouwbare informatie kunnen halen en moet "desinformatie actief weerspreken".

Meer uit Gezond

Minder opleidingsplekken gz-psychologen dan waar Kamer om vroeg

DEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingsplekken voor gezondheidszorgpsychologen (gz-psychologen) wordt verhoogd door minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg), maar niet zo veel als de Tweede Kamer wilde. De CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er jaarlijks 965 plekken moeten komen, terwijl een aangenomen voorstel van Lisa Vliegenthart (PRO) vroeg om 1240 plekken.

7 uur geleden
Onderzoek: ruim helft vrouwen voelt zich niet gehoord in de zorg

DEN HAAG (ANP) - Twee op de drie vrouwen voelen zich weleens niet gehoord in de zorg, wanneer zij bijvoorbeeld symptomen aankaarten, om een doorverwijzing vragen of behandelopties bespreken met een arts. Dat komt naar voren in een representatief onderzoek van KiesKompas onder 14.000 vrouwen vanaf 16 jaar. Het rapport is op maandag aangeboden aan de Tweede Kamer.

12 uur geleden
VS willen meer informatie van Rusland na zorgen over pest

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.

6 dagen geleden
België wil 'alcoholpoort' invoeren bij evenementen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.

6 dagen geleden
Hermans vraagt Europese Commissie tabaksmarkt te 'bevriezen'

DEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

6 dagen geleden
Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

1 week geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

1 week geleden