De Jonge: via landelijk nummer voor coronatest direct naar GGD
DEN HAAG (ANP) - Wanneer straks iedereen met coronaklachten zich kan laten testen, kan dit direct bij de lokale GGD. De persoon met klachten hoeft niet meer langs de huisarts. Aanmelding gebeurt via een landelijk telefoonnummer, kondigde zorgminister Hugo de Jonge aan. Volgende maand moet er genoeg testcapaciteit zijn om dit te regelen. De minister gaat uit van 30.000 testen per dag, maar dat hangt af van het aantal mensen met klachten.
Mensen die nu al getest kunnen worden als ze klachten hebben, zoals zorgmedewerkers, hoeven ook niet meer eerst 24 uur te wachten, maar kunnen dat direct laten doen. Het is ook de bedoeling dat de GGD binnen een dag de uitslag van een test kan melden, zei De Jonge. Een snelle uitslag is belangrijk, omdat des te eerder kan worden begonnen met een bron- en contactonderzoek. Hierbij worden de mensen opgespoord en benaderd met wie een positief geteste persoon de periode ervoor contact heeft gehad.
Volgens de minister mogen mensen zich vaker testen, maar wel alleen als ze klachten hebben. Maar "na een keer gaat de lol er wel van af, het is niet helemaal pijnloos".
Om de GGD'en deze onderzoeken te kunnen laten doen, zijn er veel mensen nodig. Dat is volgens de minister een grote klus en daarom worden er afspraken gemaakt met landelijke callcenters en worden veel mensen geworven. Ook zijn er veel mensen nodig om alle testen af te nemen en te onderzoeken. Het is belangrijk dat het aantal mensen en teams kan worden opgeschaald als het nodig is, aldus De Jonge.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.
56 minuten geledenSIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de hack bij Booking.com zijn "geen financiële of betalingsgegevens en geen klantadressen ingezien". Dat meldt een woordvoerster van de boekingssite. Zondagavond liet Booking.com getroffen klanten weten dat er "onbevoegde derden" toegang hadden gekregen tot hun boekingsinformatie. Contactinformatie, specifiek e-mailadressen en telefoonnummers, en "bepaalde boekingsgegevens" zijn wel gestolen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nabestaanden vragen de rechtbank in Amsterdam de hoogst mogelijke straf op te leggen aan de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Datalekken waarmee recent onder meer Basic-Fit, Booking.com en Odido te maken hebben gekregen, zijn nooit helemaal te voorkomen. Zelfs als de beveiliging van gegevens op orde is, kan het volgens cyberdeskundige Gina Doekhie alsnog misgaan. "Cybercriminelen worden steeds slimmer en hebben steeds betere technieken."
3 uur geleden