Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge verwacht niet dat prikinterval teruggaat naar drie weken

De Jonge verwacht niet dat prikinterval teruggaat naar drie weken

DEN HAAG (ANP) - Coronaminister Hugo de Jonge verwacht niet dat de Gezondheidsraad zal adviseren om de tijd tussen de twee prikken met het coronavaccin van Pfizer/BioNTech weer terug te brengen tot drie weken. Mensen die nu het coronavaccin van Pfizer krijgen, worden pas in de zesde week na de eerste inenting voor de tweede maal geprikt.

Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) paste vorige week de bijsluiter van het vaccin aan en raadt nu expliciet aan de vereiste tweede dosis na drie weken toe te dienen. In de eerdere versie stond dat er "ten minste 21 dagen" moeten zitten tussen de twee injecties.

Nederland heeft onlangs juist besloten het interval tussen de twee injecties op te rekken tot maximaal zes weken. Zo kunnen in dezelfde tijd meer mensen worden gevaccineerd. Naar aanleiding van de aanscherping van het EMA vroeg De Jonge om een nieuw advies over het prikinterval bij de Gezondheidsraad. Tot dat advies er ligt, houdt het ministerie vast aan een interval van zes weken.

Aanleiding

Alleen als het advies van de Gezondheidsraad daartoe aanleiding geeft, zal het kabinet overwegen om de tweede prik toch weer eerder te zetten, zei De Jonge dinsdag. "Maar dat verwacht ik niet." Een woordvoerder van het adviesorgaan denkt dat het nieuwe advies woensdag of donderdag naar het kabinet wordt gestuurd.

Om meer mensen sneller te kunnen inenten, heeft het kabinet ook besloten om minder voorraad aan te houden van Pfizer-vaccins. Nederland was aanvankelijk voorzichtig door 100 procent voorraad aan te houden in verband met de tweede prik. Dat is daarna verlaagd tot 50 procent en gaat verder omlaag. "De meest minimaal beschikbare voorraad die we aanhouden is vijf dagen", aldus De Jonge.

Logistieke operatie

De risico's nemen dan wel toe. Zo kan de logistieke operatie verstoord raken als een fabriek niet kan leveren, bijvoorbeeld als die afbrandt. Bij de eerste prik is dat vervelend maar als het om de tweede prik gaat, kan het interval tussen de twee prikken te groot worden, aldus de minister.

De Jonge wees erop dat het kabinet grote aantallen vaccins heeft besteld tot in 2022. Contracten zijn en worden afgesloten tot voor meer dan 80 miljoen vaccins en daarvan zijn 60 miljoen door de Europese Commissie ook aan Nederland toegewezen. Ook heeft het kabinet een "astronomisch aantal" vaccins besteld bij Janssen, een Nederlandse fabrikant. Met 60 miljoen vaccins kunnen 35 miljoen mensen worden ingeënt, aldus de minister.

Meer uit Gezond

Meerderheid vapende jongeren gebruikt nog steeds smaakjesvapes

UTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.

1 dag geleden
Elk jaar 38 kinderen op spoedeisende hulp door inslikken batterij

AMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.

2 dagen geleden
IKNL: Kanker bij jongvolwassenen heeft langdurige gevolgen

UTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).

2 dagen geleden
RIVM verwacht weinig overlast door paasvuren vanwege wind

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.

6 dagen geleden
Patiënten krijgen nauwelijks informatie over kwaliteit van zorg

UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.

1 week geleden
Studie: Groningers vaker angstig en somber door aardbevingen

GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.

1 week geleden
Politiek Noord-Holland zet gezondheid centraal in provinciebeleid

HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.

1 week geleden