De Jonge: taskforce en geld moeten problemen flexbouw verminderen
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) hoopt dat de problemen met flexibele woningbouw waar het het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) voor waarschuwt de komende tijd zullen meevallen. Hij heeft al een speciale taskforce aangekondigd en ook extra geld vrijgemaakt. Die maatregelen moeten volgens hem de praktische drempels en financiƫle problemen waar het PBL op wijst kunnen verminderen of wegnemen.
Flexwoningen moeten snel gebouwd kunnen worden als ergens een woningtekort is, en zo nodig ook weer snel afgebroken en verplaatst kunnen worden naar een andere locatie. Het idee is dat "pieken en dalen" in de behoefte aan woningen zo opgevangen kunnen worden. Het PBL stelt echter in een onderzoek dat er tot nu toe weinig terechtkomt van de bouw van de tijdelijke woningen, terwijl het de bedoeling is om er uiteindelijk 15.000 per jaar op te leveren.
Het probleem bij de bouw van flexwoningen is dat het momenteel een te onzekere investering is, zegt het PBL. Het risico is te groot dat het geld dat erin gestoken wordt, niet meer terugverdiend wordt. Ook duurt het soms lang om water en licht aan te sluiten, zijn er personeelstekorten en is het moeilijk om goede locaties te vinden. De Jonge hoopt dat de vorige maand aangekondigde taskforce versnelling tijdelijke huisvesting dit soort problemen kan wegnemen, zegt zijn woordvoerder. Hij wil beginnen met het laaghangend fruit.
Aanpakken struikelblokken
"De taskforce spoort snel te realiseren projecten op en helpt medeoverheden, woningcorporaties en andere partijen bij het snel aanpakken van struikelblokken als het gaat om de bouw van flexwoningen en woningen die worden getransformeerd", aldus de woordvoerder. "Dit zullen zij onder andere doen door vraag en aanbod bij elkaar te brengen, haalbaarheidsstudies uit te voeren, projecten aan te jagen en impasses te doorbreken." Daar moet de 100 miljoen euro extra die al is toegezegd aan bijdragen.
Naast de flexwoningen moeten er ook 15.000 woningen per jaar gerealiseerd worden in gebouwen die nu een andere functie hebben. Dit zijn zogenoemde transformatiewoningen. Het geld en de taskforce moeten ook helpen om sneller meer van dit soort huizen op te leveren.
Meer uit Binnenland
ASPEREN (ANP) - In de Gelderse plaats Asperen is in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Verlengde Middelweg een brand ontstaan door een gaslekkage, zo meldt de veiligheidsregio. De hulpdiensten zijn ter plaatse om de brand te bestrijden.
5 minuten geledenALMELO (ANP) - Een kleurloze brandbare vloeistof is dinsdag om 19.00 uur aangetroffen in een sloot op een bedrijventerrein in Almelo, zo meldt de brandweer in een bericht. De vloeistof, die werd gevonden op het bedrijvenpark Twente, wordt gebruikt in de chemische industrie.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Aan de Brahmslaan in Eindhoven zijn dinsdagavond acht woningen ontruimd nadat er explosief materiaal was gevonden in een kelderbox. Dat meldt de politie. Ook zijn een aantal straten in de buurt afgezet.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft zoals verwacht ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. Een ruime meerderheid in de senaat stemde in, waardoor de wet in 2028 kan ingaan. Tijdelijke contracten zijn dan in principe alleen nog toegestaan voor flexibel werk. Het nulurencontract verdwijnt.
10 uur geledenBEIJING (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) wilde in Beijing "een punt zetten achter de afgelopen periode van onenigheid" met China. Dat ging onder meer over Nexperia en ASML. Volgens hem leefde dat gevoel ook bij zijn Chinese ambtgenoot Wang Wentao, zei hij terugkijkend op de ambassade.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In verschillende regio's als Zeeland en Limburg daalt het aantal mbo-studenten en om het onderwijs overal goed te houden grijpt het kabinet in. Mbo's waar door veranderingen in de bevolking steeds minder nieuwe studenten zich aanmelden, gaan meer geld krijgen ten koste van andere mbo's. Dat meldt onderwijsminister Rianne Letschert in een brief aan de Tweede Kamer. De andere verdeling van het geld gaat in 2029 in.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 18-jarige Juninhio P., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de voorbereiding tot het plegen van een aanslag in Heemstede op 20 maart, zegt door een ander onder druk te zijn gezet. Hij heeft volgens het Openbaar Ministerie twee medeverdachten aangestuurd om een vuurwerkbom af te laten gaan bij de joodse synagoge.
11 uur geleden