Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge: strengere verhuurderwet wél nodig, ondanks kritiek RvS

De Jonge: strengere verhuurderwet wél nodig, ondanks kritiek RvS

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe wet om misstanden in de huursector tegen te gaan, is volgens woonminister Hugo de Jonge wel degelijk nodig. Vorig jaar had de Raad van State (RvS), de belangrijkste juridisch adviseur van het kabinet, kritiek op zijn voorstel omdat het de noodzaak niet voldoende onderbouwd vindt. De Jonge vindt de Tweede Kamer aan zijn zijde: suggesties voor aanpassingen terzijde, is de Kamer overwegend positief over het voorstel.

Met de wet wil De Jonge malafide verhuur, intimidatie en discriminatie tegengaan en huurders meer beschermen tegen uitwassen. Normen hiervoor gaan voor alle verhuurders gelden. In wijken waar het vaak misgaat, kan de gemeente meer eisen stellen via een verplichte verhuurvergunning. Ook komt er in iedere gemeente een meldpunt waar huurders misstanden kunnen aangeven. In een uiterste geval kan de gemeente het beheer van een woning overnemen.

De raad adviseerde De Jonge beter uit te leggen waarom deze wet nodig is. Zijn voorstel raakt namelijk aan verschillende rechten waar verhuurders zich nu op kunnen beroepen, zoals het eigendomsrecht en vrij verkeer van diensten. De raad ziet bijvoorbeeld dan ook liever dat eerst de rechter eraan te pas komt, voordat een gemeente het beheer van een pand overneemt. De Jonge heeft inhoudelijk zijn wetsvoorstel niet gewijzigd voordat het naar de Kamer ging, aldus een woordvoerder van het ministerie.

Aanpassing

Volgens de minister is er "veel bewijs" dat de invoering van deze wet rechtvaardigt. "De wet geldt voor het deel van de verhuurders dat zich niet gedraagt. De meeste mensen deugen en dat geldt ook voor verhuurders, maar niet voor allemaal." Hij wijst erop dat de helft van de particuliere woningen die eigenlijk onder sociale huur vallen veel duurder zijn. Huurders kunnen dit melden bij de rechter of huurcommissie maar doen dit zelden: vaak vrezen zij hun huurwoning kwijt te raken en bij veel mensen "loopt het leven al over de schoenen", zegt De Jonge. "Verhuurders doen dit dan ook omdat het kan."

De Kamer is overwegend positief, maar deed verschillende voorstellen voor aanpassing. Zo willen GroenLinks en de PvdA dat huurders in tochtige huizen een korting krijgen, de SP en ChristenUnie willen winst op servicekosten aanpakken en D66 en DENK willen dat verhuurders een plan van aanpak tegen discriminatie moeten maken.

Over twee weken wordt over het plan en de voorgestelde aanpassingen gestemd.

Meer uit Binnenland

Opening Lelystad Airport hangt af van stikstofaanpak kabinet

DEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.

3 uur geleden
Burgemeester diep geschokt door dood van vrouw in Nieuw-Vennep

HOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.

4 uur geleden
Verdachte aangehouden voor dood vrouw in Nieuw-Vennep

NIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.

5 uur geleden
2 dode ABN AMRO-medewerkers: politie onderzoekt mogelijk verband

AMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.

6 uur geleden
Eindhovense terrorismeverdachte blijft langer in cel

ROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.

7 uur geleden
Minderjarige krijgt straf voor plannen terreuraanslagen

LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.

8 uur geleden
COC: Nederland moet weer vooroplopen bij lhbti+-rechten

DEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.

9 uur geleden