Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge: strengere verhuurderwet wél nodig, ondanks kritiek RvS

De Jonge: strengere verhuurderwet wél nodig, ondanks kritiek RvS

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe wet om misstanden in de huursector tegen te gaan, is volgens woonminister Hugo de Jonge wel degelijk nodig. Vorig jaar had de Raad van State (RvS), de belangrijkste juridisch adviseur van het kabinet, kritiek op zijn voorstel omdat het de noodzaak niet voldoende onderbouwd vindt. De Jonge vindt de Tweede Kamer aan zijn zijde: suggesties voor aanpassingen terzijde, is de Kamer overwegend positief over het voorstel.

Met de wet wil De Jonge malafide verhuur, intimidatie en discriminatie tegengaan en huurders meer beschermen tegen uitwassen. Normen hiervoor gaan voor alle verhuurders gelden. In wijken waar het vaak misgaat, kan de gemeente meer eisen stellen via een verplichte verhuurvergunning. Ook komt er in iedere gemeente een meldpunt waar huurders misstanden kunnen aangeven. In een uiterste geval kan de gemeente het beheer van een woning overnemen.

De raad adviseerde De Jonge beter uit te leggen waarom deze wet nodig is. Zijn voorstel raakt namelijk aan verschillende rechten waar verhuurders zich nu op kunnen beroepen, zoals het eigendomsrecht en vrij verkeer van diensten. De raad ziet bijvoorbeeld dan ook liever dat eerst de rechter eraan te pas komt, voordat een gemeente het beheer van een pand overneemt. De Jonge heeft inhoudelijk zijn wetsvoorstel niet gewijzigd voordat het naar de Kamer ging, aldus een woordvoerder van het ministerie.

Aanpassing

Volgens de minister is er "veel bewijs" dat de invoering van deze wet rechtvaardigt. "De wet geldt voor het deel van de verhuurders dat zich niet gedraagt. De meeste mensen deugen en dat geldt ook voor verhuurders, maar niet voor allemaal." Hij wijst erop dat de helft van de particuliere woningen die eigenlijk onder sociale huur vallen veel duurder zijn. Huurders kunnen dit melden bij de rechter of huurcommissie maar doen dit zelden: vaak vrezen zij hun huurwoning kwijt te raken en bij veel mensen "loopt het leven al over de schoenen", zegt De Jonge. "Verhuurders doen dit dan ook omdat het kan."

De Kamer is overwegend positief, maar deed verschillende voorstellen voor aanpassing. Zo willen GroenLinks en de PvdA dat huurders in tochtige huizen een korting krijgen, de SP en ChristenUnie willen winst op servicekosten aanpakken en D66 en DENK willen dat verhuurders een plan van aanpak tegen discriminatie moeten maken.

Over twee weken wordt over het plan en de voorgestelde aanpassingen gestemd.

Meer uit Binnenland

Dijksma: huisdieren ophalen als het veilig kan

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.

3 minuten geleden
Personenauto rijdt tegen ziekenhuis Heerlen, bestuurder gewond

HEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.

1 uur geleden
Gaslek in buurt explosie Utrecht, onduidelijk of dat oorzaak was

UTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."

1 uur geleden
Brand na explosie Utrecht onder controle

UTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht heeft de brand in het centrum van de stad onder controle. Dat heeft de veiligheidsregio in de loop van de avond gemeld. Een woordvoerder laat weten dat nu de zoektocht kan beginnen naar mensen die eventueel nog onder het puin liggen.

1 uur geleden
Dijksma: tot nu toe vier gewonden in Utrecht, niemand zwaargewond

UTRECHT (ANP) - Tot nu toe zijn vier mensen gewond geraakt bij de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Niemand raakte zwaargewond, meldde burgemeester Sharon Dijksma donderdagavond tijdens een persmoment.

1 uur geleden
Bewoners van ingestorte panden Utrecht waren niet thuis

UTRECHT (ANP) - De bewoners van de ingestorte panden in Utrecht waren op het moment van de explosie niet thuis. Dat laat de woordvoerder van de veiligheidsregio weten. Tot nu toe zijn er ook geen mensen als vermist opgegeven.

1 uur geleden
Nederlandse hulpverlener op Lesbos vrijgesproken

LESBOS (ANP) - De Nederlandse reddingswerker Pieter Wittenberg is donderdag op het Griekse eiland Lesbos vrijgesproken in de zaak die sinds 2018 tegen hem liep. Ook 23 andere hulpverleners zijn vrijgesproken, meldt de organisatie Human Power, die de rechtszaak heeft gevolgd. Ook Amnesty International maakt melding van de vrijspraak.

1 uur geleden