Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge: strengere verhuurderwet wél nodig, ondanks kritiek RvS

De Jonge: strengere verhuurderwet wél nodig, ondanks kritiek RvS

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe wet om misstanden in de huursector tegen te gaan, is volgens woonminister Hugo de Jonge wel degelijk nodig. Vorig jaar had de Raad van State (RvS), de belangrijkste juridisch adviseur van het kabinet, kritiek op zijn voorstel omdat het de noodzaak niet voldoende onderbouwd vindt. De Jonge vindt de Tweede Kamer aan zijn zijde: suggesties voor aanpassingen terzijde, is de Kamer overwegend positief over het voorstel.

Met de wet wil De Jonge malafide verhuur, intimidatie en discriminatie tegengaan en huurders meer beschermen tegen uitwassen. Normen hiervoor gaan voor alle verhuurders gelden. In wijken waar het vaak misgaat, kan de gemeente meer eisen stellen via een verplichte verhuurvergunning. Ook komt er in iedere gemeente een meldpunt waar huurders misstanden kunnen aangeven. In een uiterste geval kan de gemeente het beheer van een woning overnemen.

De raad adviseerde De Jonge beter uit te leggen waarom deze wet nodig is. Zijn voorstel raakt namelijk aan verschillende rechten waar verhuurders zich nu op kunnen beroepen, zoals het eigendomsrecht en vrij verkeer van diensten. De raad ziet bijvoorbeeld dan ook liever dat eerst de rechter eraan te pas komt, voordat een gemeente het beheer van een pand overneemt. De Jonge heeft inhoudelijk zijn wetsvoorstel niet gewijzigd voordat het naar de Kamer ging, aldus een woordvoerder van het ministerie.

Aanpassing

Volgens de minister is er "veel bewijs" dat de invoering van deze wet rechtvaardigt. "De wet geldt voor het deel van de verhuurders dat zich niet gedraagt. De meeste mensen deugen en dat geldt ook voor verhuurders, maar niet voor allemaal." Hij wijst erop dat de helft van de particuliere woningen die eigenlijk onder sociale huur vallen veel duurder zijn. Huurders kunnen dit melden bij de rechter of huurcommissie maar doen dit zelden: vaak vrezen zij hun huurwoning kwijt te raken en bij veel mensen "loopt het leven al over de schoenen", zegt De Jonge. "Verhuurders doen dit dan ook omdat het kan."

De Kamer is overwegend positief, maar deed verschillende voorstellen voor aanpassing. Zo willen GroenLinks en de PvdA dat huurders in tochtige huizen een korting krijgen, de SP en ChristenUnie willen winst op servicekosten aanpakken en D66 en DENK willen dat verhuurders een plan van aanpak tegen discriminatie moeten maken.

Over twee weken wordt over het plan en de voorgestelde aanpassingen gestemd.

Meer uit Binnenland

Komend weekend geen treinverkeer van en naar Amsterdam Zuid

AMSTERDAM (ANP) - Op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart rijden er geen treinen van en naar station Amsterdam Zuid, meldt ProRail. Dat komt door werkzaamheden. Het station wordt vernieuwd.

1 uur geleden
OM eist in hoger beroep 15 jaar cel en tbs voor doden sekswerker

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 37-jarige Sander K. voor het verkrachten en doden van Arina Sasina (34) uit Amsterdam. K. sneed het lichaam van de vrouw daarna in stukken. Hij werd opgepakt voordat hij de lichaamsdelen kon laten verdwijnen.

2 uur geleden
Alarmcentrales: dit seizoen voorlopig meer wintersportongelukken

DEN HAAG (ANP) - De alarmcentrales van de ANWB en Eurocross hebben dit wintersportseizoen voorlopig meer hulpverzoeken gekregen na wintersportongelukken vergeleken met vorig jaar. De hulpdiensten staan Nederlandse wintersporters bij na ongevallen. Beide centrales repatrieerden dit jaar al meer dan tweehonderd onfortuinlijke wintersporters.

2 uur geleden
Politie gestopt met algoritme dat criminaliteit voorspelde

DEN HAAG (ANP) - De politie is in december gestopt met het Criminaliteits Anticipatie Systeem (CAS), een algoritme dat het risico op criminaliteit voorspelde. Dat bevestigt de politie na berichtgeving in de Volkskrant. De Algemene Rekenkamer constateerde jaren geleden al dat het algoritme niet voldeed.

2 uur geleden
Shell en Eneco negeerden advies vogels te beschermen bij windpark

DEN HAAG (ANP) - Shell en Eneco hebben afgelopen najaar meerdere adviezen genegeerd om vogels te beschermen door windturbines op zee enkele uren stil te zetten. De bedrijven wilden hun windpark maximaal 15 uur stilzetten, terwijl de minister van Klimaat en Groene Groei adviezen heeft afgegeven om ze dat seizoen in totaal 36 uur te laten stilstaan.

2 uur geleden
Politie: dubbele moord in Amsterdams park mogelijk willekeurig

AMSTERDAM (ANP) - De politie houdt er rekening mee dat de twee jongens die op nieuwjaarsdag in het Amsterdamse Piet Wiedijkpark werden doodgeschoten, uit willekeur zijn gedood. Dat meldt zij dinsdag.

2 uur geleden
Rob Wijnberg stopt als hoofdredacteur van De Correspondent

AMSTERDAM (ANP) - Het online journalistieke platform De Correspondent is op zoek naar een nieuwe hoofdredactie. Hoofdredacteur en oprichter Rob Wijnberg gaat in een andere rol verder bij het platform en ook adjunct-hoofdredacteuren Rosan Smits en Maaike Goslinga gaan bij De Correspondent verder in een nieuwe rol, maakte de vertrekkende hoofdredactie dinsdag bekend.

4 uur geleden