De Jonge: rustig nadenken over vaccineren kinderen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft nog niet besloten of Nederland kinderen gaat vaccineren tegen het coronavirus, maar voor de zomer wordt er waarschijnlijk wel een beslissing genomen. "Ik vind dat we op een rustige, verstandige manier moeten nadenken en ons moeten laten adviseren vanuit medische en ethische achtergronden", zei demissionair minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid). Hij heeft de Gezondheidsraad om advies gevraagd, bijvoorbeeld of Nederland dan alle kinderen zou moeten vaccineren of alleen kinderen die door medische oorzaken risico lopen bij besmetting.
De Europese toezichthouder voor vaccins heeft vrijdag geconcludeerd dat het coronavaccin van Pfizer/BioNTech veilig is voor het inenten van jongeren van 12 jaar en ouder, en dus kan worden toegelaten. Dat advies van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) gaat nu naar de Europese Commissie. Die besluit of het vaccin daadwerkelijk wordt toegelaten voor kinderen. Daarna is het aan de Europese landen zelf, waaronder Nederland, om te beslissen of ze hun vaccinatieprogramma willen veranderen en kinderen willen inenten.
De Jonge noemt het EMA-advies "goed nieuws, want daarmee wordt het in ieder geval beschikbaar vanaf 12 jaar. Of je het ook wil gebruiken, en zo ja voor wie dan, voor alle jongeren of alleen voor jongeren met een hoog medisch risico, daarover moeten we met elkaar nog een besluit nemen." Hij verwacht dat het advies van de Gezondheidsraad "ergens in de komende weken" komt.
Bij het besluit speelt mee dat Nederland nog druk bezig is met het vaccineren van volwassenen. Dat programma is ongeveer halverwege, ruim 6 miljoen van de 12 miljoen volwassenen zijn tot nu toe gevaccineerd. "We zijn nog helemaal niet aan de kinderen toe", aldus De Jonge. Het aantal gevaccineerde volwassenen, de vaccinatiegraad, bepaalt mede wat de gezondheidsrisico's voor kinderen zijn, en dus hoe noodzakelijk het is om ze te vaccineren.
Bij kinderen met een hoog medisch risico zijn de voordelen van inenting "evident", zegt De Jonge. "Of we het ook voor alle jongeren zullen doen, is een besluit dat we nader zullen wegen, waarbij we ook alle medische, maar ook alle ethische aspecten zullen bekijken."
Meer uit Binnenland
UITHUIZEN (ANP) - In een waarschuwingsbrief aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verzoekt de Groningse gemeente Het Hogeland om de noodopvanglocatie in Uithuizen te beëindigen. De gemeente geeft het COA een "hersteltermijn" van drie maanden, meldt zij dinsdag.
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de 20-jarige Mohammed H. uit Purmerend ervan dat hij een 16-jarig meisje in Rotterdam heeft mishandeld door haar online onder druk te zetten en op te dragen zichzelf te snijden. Volgens het OM moest het slachtoffer tussen 30 april en 10 juli met een scherp voorwerp de naam Zoro in haar lichaam kerven, waardoor ze littekens opliep.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Naar schatting voelen 442.000 bi+ mensen in Nederland zich psychisch ongezond. Dat stelt Bi+ Nederland op basis van een eigen omrekening van cijfers uit de nieuwe lhbtiqa+-monitor. Ook hebben bi+ mensen vaker dan homoseksuele en lesbische mensen in het afgelopen jaar een suïcidepoging gedaan.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De kans op neerslag neemt de komende periode in Nederland en in stroomgebieden van de Maas en de Rijn toe, maar de afvoer van deze rivieren is op dit moment "onveranderd uitzonderlijk laag". Dat staat in de dinsdag bijgewerkte 'droogtemonitor' van Rijkswaterstaat. De lage afvoer van water heeft gevolgen voor scheepvaart, natuur en waterkwaliteit.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Den Haag negen jaar cel geëist tegen de 34-jarige Faristha S. voor doodslag op haar 10 maanden oude zoontje. De vrouw zou het jongetje op 14 april 2023 door elkaar hebben geschud, waardoor het ernstig hersenletsel opliep. Het kind overleed op 9 mei 2023 in een ziekenhuis.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De acceptatie van homoseksuele en lesbische personen is de afgelopen twee jaar niet toegenomen, terwijl die van transgender, non-binaire en intersekse personen licht is gedaald. Dat staat in de lhbtiqa+-monitor van Movisie. Dat kenniscentrum doet samen met Ipsos I&O en adviesbureau Panteia elke twee jaar onderzoek naar de leefsituatie van lhbtiqa+-personen en de opvattingen over hen in Nederland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de eregalerij van het Rijksmuseum in Amsterdam zijn van 9 oktober tot en met 17 januari twee topstukken te zien van Willem de Kooning. Woman I (1950-1952) en Woman and Bicycle (1952-1953) hangen daar in een eigen kabinet, vlak naast Rembrandts Nachtwacht. De werken zijn een extra eerbetoon naast de overzichtstentoonstelling die het museum wijdt aan de Nederlands-Amerikaanse schilder.
2 uur geleden