De Jonge: rustig nadenken over vaccineren kinderen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft nog niet besloten of Nederland kinderen gaat vaccineren tegen het coronavirus, maar voor de zomer wordt er waarschijnlijk wel een beslissing genomen. "Ik vind dat we op een rustige, verstandige manier moeten nadenken en ons moeten laten adviseren vanuit medische en ethische achtergronden", zei demissionair minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid). Hij heeft de Gezondheidsraad om advies gevraagd, bijvoorbeeld of Nederland dan alle kinderen zou moeten vaccineren of alleen kinderen die door medische oorzaken risico lopen bij besmetting.
De Europese toezichthouder voor vaccins heeft vrijdag geconcludeerd dat het coronavaccin van Pfizer/BioNTech veilig is voor het inenten van jongeren van 12 jaar en ouder, en dus kan worden toegelaten. Dat advies van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) gaat nu naar de Europese Commissie. Die besluit of het vaccin daadwerkelijk wordt toegelaten voor kinderen. Daarna is het aan de Europese landen zelf, waaronder Nederland, om te beslissen of ze hun vaccinatieprogramma willen veranderen en kinderen willen inenten.
De Jonge noemt het EMA-advies "goed nieuws, want daarmee wordt het in ieder geval beschikbaar vanaf 12 jaar. Of je het ook wil gebruiken, en zo ja voor wie dan, voor alle jongeren of alleen voor jongeren met een hoog medisch risico, daarover moeten we met elkaar nog een besluit nemen." Hij verwacht dat het advies van de Gezondheidsraad "ergens in de komende weken" komt.
Bij het besluit speelt mee dat Nederland nog druk bezig is met het vaccineren van volwassenen. Dat programma is ongeveer halverwege, ruim 6 miljoen van de 12 miljoen volwassenen zijn tot nu toe gevaccineerd. "We zijn nog helemaal niet aan de kinderen toe", aldus De Jonge. Het aantal gevaccineerde volwassenen, de vaccinatiegraad, bepaalt mede wat de gezondheidsrisico's voor kinderen zijn, en dus hoe noodzakelijk het is om ze te vaccineren.
Bij kinderen met een hoog medisch risico zijn de voordelen van inenting "evident", zegt De Jonge. "Of we het ook voor alle jongeren zullen doen, is een besluit dat we nader zullen wegen, waarbij we ook alle medische, maar ook alle ethische aspecten zullen bekijken."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Corné H. is opgenomen in de Mesdagkliniek in Groningen voor een tbs-behandeling. Dat bevestigt zijn advocaat Jan-Jesse Lieftink aan het ANP na berichtgeving door De Gelderlander. H. was verantwoordelijk voor een urenlange gijzeling in café Petticoat in Ede in maart 2024. Afgelopen december gijzelde hij werknemers van de gevangenis in Vught.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vanwege de hitte zijn meer sportevenementen de komende dagen aangepast of afgelast. Sinds donderdagochtend is in het hele land het Nationaal Hitteplan en daarmee ook code geel van kracht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal van 10.000 mensen loopt komend weekend mee in de Nacht van de Vluchteling, meldt de organisatie. Dat is bijna een kwart meer dan vorig jaar, toen 8100 lopers meededen. In de nacht van zaterdag (Wereldvluchtelingendag) op zondag lopen deelnemers in verschillende plaatsen routes variërend van 10 tot 50 kilometer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie dit weekend naar een evenement in de buitenlucht gaat, doet er goed aan zich voor te bereiden op de hitte. Organisaties roepen hun bezoekers op voldoende voorzorgsmaatregelen te treffen. Sinds donderdag is het Nationaal Hitteplan actief en geldt code geel voor het hele land, behalve voor de Wadden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft nog geen formele bevestiging gekregen, maar gaat ervan uit dat de Maasvlakte is afgevallen als potentiële locatie voor twee kerncentrales. Gedeputeerde Arno Bonte (energie, PRO) las donderdag in de Volkskrant dat volgens hoogspanningsbeheerder TenneT de Groningse Eemshaven de enige locatie is waar het technisch en zonder enorme extra kosten mogelijk is om twee kerncentrales te bouwen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tussen Eindhoven en Brussel moet een directe trein rijden, vindt de Tweede Kamer. Onder een motie die ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis woensdagavond indiende, staan genoeg andere fracties voor een meerderheid. Ze willen dat er daarnaast elk uur een tweede snelle trein tussen Rotterdam en Brussel rijdt.
5 uur geledenNUENEN (ANP) - Naast een vuurwerkmortier is er ook een pijpbom gevonden bij het azc in aanbouw in het Brabantse Nuenen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie donderdagmiddag aan het ANP. Het gebouw zou deze zomer klaar moeten zijn voor de opvang van vluchtelingen.
5 uur geleden