De Jonge: Rijk verkoopt grond Meta-datacentrum Zeewolde nog niet
DEN HAAG (ANP) - Het Rijk gaat de grond waarop een veelbesproken datacentrum voor Meta, het moederbedrijf van Facebook, zou komen nog niet verkopen aan de gemeente Zeewolde. De gemeente voldoet nog niet aan de gestelde voorwaarden. "Dan is ook de boodschap aan Zeewolde: dan wordt op dit moment de grond nog niet verkocht", zegt minister Hugo de Jonge (Ruimtelijke Ordening).
De minister gaat hierover in gesprek met de gemeente Zeewolde. "We weten ook dat de politieke situatie in Zeewolde natuurlijk is veranderd", benadrukt hij. Partijen die zich hadden verzet tegen de komst van het datacentrum boekten een grote overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Of het datacentrum nu definitief van de baan is, is nog niet duidelijk.
Onderzoeksorganisatie TNO had kritisch naar de voorwaarden gekeken, en aan een deel van de voorwaarden wordt niet voldaan, aldus De Jonge. "Dan gaat het om de manier waarop de zonnepanelen zijn toegepast in het ontwerp, het gaat over eisen aan duurzaamheid en energie."
Omstreden
Eind vorig jaar stemde de gemeenteraad van Zeewolde in met de komst van het datacentrum. De komst van Meta was echter omstreden vanwege onder meer twijfels over de duurzaamheid en maatschappelijke opbrengst ervan. Ook onder de inwoners van Zeewolde, die tijdens de verkiezingen tegenstanders aan een meerderheid in de gemeenteraad hielpen. Meta besloot daarop de plannen voor het datacentrum op te schorten.
De gemeente Zeewolde zegt in een reactie te hebben kennisgenomen van de brief erover van De Jonge en een bijbehorende conceptrapportage van het Rijksvastgoedbedrijf. "Het college gaat nu eerst de inhoud bestuderen en komt op een later moment met een reactie."
Vrijdag stemde de ministerraad in met strikte regulering van grote datacentra. Dat betekent dat gemeenten in bestemmings- en omgevingsplannen geen datacentra mogen toelaten. Een paar gebieden in de provincies Groningen en Noord-Holland zijn hiervan uitgezonderd, omdat deze zich bevinden aan de rand van Nederland waar voldoende ruimte is. Ook voor Zeewolde, in Flevoland, heeft het besluit geen gevolgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
1 uur geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Discriminerende taal wordt online steeds normaler omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken, meldt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme na onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Vooral racisme en discriminatie tegen moslims en joden op het internet neemt toe na uitspraken in de Tweede Kamer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.
1 dag geleden