Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge: Rijk verkoopt grond Meta-datacentrum Zeewolde nog niet

De Jonge: Rijk verkoopt grond Meta-datacentrum Zeewolde nog niet

DEN HAAG (ANP) - Het Rijk gaat de grond waarop een veelbesproken datacentrum voor Meta, het moederbedrijf van Facebook, zou komen nog niet verkopen aan de gemeente Zeewolde. De gemeente voldoet nog niet aan de gestelde voorwaarden. "Dan is ook de boodschap aan Zeewolde: dan wordt op dit moment de grond nog niet verkocht", zegt minister Hugo de Jonge (Ruimtelijke Ordening).

De minister gaat hierover in gesprek met de gemeente Zeewolde. "We weten ook dat de politieke situatie in Zeewolde natuurlijk is veranderd", benadrukt hij. Partijen die zich hadden verzet tegen de komst van het datacentrum boekten een grote overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Of het datacentrum nu definitief van de baan is, is nog niet duidelijk.

Onderzoeksorganisatie TNO had kritisch naar de voorwaarden gekeken, en aan een deel van de voorwaarden wordt niet voldaan, aldus De Jonge. "Dan gaat het om de manier waarop de zonnepanelen zijn toegepast in het ontwerp, het gaat over eisen aan duurzaamheid en energie."

Omstreden

Eind vorig jaar stemde de gemeenteraad van Zeewolde in met de komst van het datacentrum. De komst van Meta was echter omstreden vanwege onder meer twijfels over de duurzaamheid en maatschappelijke opbrengst ervan. Ook onder de inwoners van Zeewolde, die tijdens de verkiezingen tegenstanders aan een meerderheid in de gemeenteraad hielpen. Meta besloot daarop de plannen voor het datacentrum op te schorten.

De gemeente Zeewolde zegt in een reactie te hebben kennisgenomen van de brief erover van De Jonge en een bijbehorende conceptrapportage van het Rijksvastgoedbedrijf. "Het college gaat nu eerst de inhoud bestuderen en komt op een later moment met een reactie."

Vrijdag stemde de ministerraad in met strikte regulering van grote datacentra. Dat betekent dat gemeenten in bestemmings- en omgevingsplannen geen datacentra mogen toelaten. Een paar gebieden in de provincies Groningen en Noord-Holland zijn hiervan uitgezonderd, omdat deze zich bevinden aan de rand van Nederland waar voldoende ruimte is. Ook voor Zeewolde, in Flevoland, heeft het besluit geen gevolgen.

Meer uit Politiek

Plan om verliezen uit vermogen te verrekenen kost miljarden

DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.

9 uur geleden
Kabinet herhaalt: gas winnen uit Groningenveld gaat niet gebeuren

DEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.

19 uur geleden
Zo'n 450.000 mensen lid politieke partij, hoogste sinds 1982

GRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.

20 uur geleden
Vijlbrief: emotie over doorbreken pensioenakkoord onderschat

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."

1 dag geleden
Kabinet voert motie voor extra geld naar Oekraïne niet uit

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."

1 dag geleden
Zestig BBB'ers roepen bestuur op tot lijmpoging met Mona Keijzer

DEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.

1 dag geleden
Nederland werkt met andere landen aan terugkeerhubs asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.

1 dag geleden