De Jonge: prik met eiwitvaccin Novavax wordt mogelijk
DEN HAAG (ANP) - Het wordt mogelijk voor mensen om te kiezen voor het eiwitvaccin Nuvaxovid van fabrikant Novavax. Demissionair zorgminster Hugo de Jonge schrijft aan de Tweede Kamer dat hij op z'n vroegst eind februari of begin maart de eerste levering verwacht.
Wel blijft hij niet-gevaccineerde mensen adviseren om voor hun eerste prikserie een mRNA-vaccin, zoals Pfizer of Moderna, te nemen. Hierin volgt hij de Gezondheidsraad. Sommigen hebben bezwaar tegen dit soort nieuwe vaccins. Nuvaxovid is gebaseerd op oudere technieken voor vaccinproductie.
Voor het vaccin van Novavax zijn twee prikken nodig, met daartussenin drie weken. Het vaccin bevat een nagemaakt 'spike-eiwit' van het coronavirus. Dit zijn uitsteeksels van het virus waar het immuunsysteem op reageert.
Effectiviteit
De effectiviteit van Nuvaxovid ligt tussen de 60 en 90 procent, schrijft De Jonge. Dat is volgens de Gezondheidsraad vergelijkbaar met de mRNA-vaccins toen die werden toegelaten op de markt. Wel is het volgens de raad aannemelijk dat Nuvaxovid, net zoals mRNA-vaccins, minder goed beschermt tegen de delta- en omikronvariant.
Het vaccin van Novavax is alleen beoordeeld voor eerste en tweede vaccinatie en niet voor een boosterprik. Ook is nog niet bekend of er mogelijk zeldzame bijwerkingen zijn, omdat het vaccin nog niet op grote schaal is toegepast.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een vrije discussie over de te nemen maatregelen tegen het coronavirus was eigenlijk niet mogelijk. Daarvoor was de positie van het Outbreak Management Team (OMT) te sterk. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.
3 dagen geleden