De Jonge: lek in coronawebsite RIVM buitengewoon ongelukkig
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) vindt het beveiligingslek dat afgelopen weekeinde werd ontdekt in de RIVM-website Infectieradar "buitengewoon ongelukkig". Maar de fout stond op zichzelf en is geen gevolg van verkeerd beleid of een gebrek aan toezicht, benadrukt hij.
De Jonge vond tijdens het wekelijkse vragenuur een uiterst kritische Tweede Kamer tegenover zich. Verscheidene Kamerleden betwijfelen of de website, waar mensen kunnen aangeven of zij klachten hebben die kunnen wijzen op besmetting met het nieuwe coronavirus, wel van tevoren goed tegen het licht is gehouden door beveiligingsexperts.
Volgens de minister is dat wel degelijk gebeurd. Daarbij is zelfs gewaarschuwd voor het lek. Maar het bedrijf dat de website bouwde, verzuimde het probleem helemaal op te lossen. En door het ontbreken van een "dubbelcheck" kon de ondeugdelijke website toch de lucht ingaan. Uiteindelijk werd het lek ontdekt door een deskundige die de NOS had ingeschakeld.
Direct aangepakt
"Hier is een fout gemaakt", erkent De Jonge. "Maar het gaat ook om hoe je het herstelt, ik vind dat het RIVM dat netjes doet." Het lek is direct alsnog aangepakt en er is melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) en het Nationaal Cyber Security Centrum (NSCS).
De Jonge zegt dat van 49 mensen de gegevens zijn ingezien, en uitsluitend door de onderzoeker en een journalist van de NOS. Dat is slechts een klein deel van de in totaal 60.000 deelnemers. "Maar een probleem is het natuurlijk wel", aldus de bewindsman. De mensen die het betreft zijn in een persoonlijke e-mail geïnformeerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
2 dagen geleden