De Jonge: lek in coronawebsite RIVM buitengewoon ongelukkig
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) vindt het beveiligingslek dat afgelopen weekeinde werd ontdekt in de RIVM-website Infectieradar "buitengewoon ongelukkig". Maar de fout stond op zichzelf en is geen gevolg van verkeerd beleid of een gebrek aan toezicht, benadrukt hij.
De Jonge vond tijdens het wekelijkse vragenuur een uiterst kritische Tweede Kamer tegenover zich. Verscheidene Kamerleden betwijfelen of de website, waar mensen kunnen aangeven of zij klachten hebben die kunnen wijzen op besmetting met het nieuwe coronavirus, wel van tevoren goed tegen het licht is gehouden door beveiligingsexperts.
Volgens de minister is dat wel degelijk gebeurd. Daarbij is zelfs gewaarschuwd voor het lek. Maar het bedrijf dat de website bouwde, verzuimde het probleem helemaal op te lossen. En door het ontbreken van een "dubbelcheck" kon de ondeugdelijke website toch de lucht ingaan. Uiteindelijk werd het lek ontdekt door een deskundige die de NOS had ingeschakeld.
Direct aangepakt
"Hier is een fout gemaakt", erkent De Jonge. "Maar het gaat ook om hoe je het herstelt, ik vind dat het RIVM dat netjes doet." Het lek is direct alsnog aangepakt en er is melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) en het Nationaal Cyber Security Centrum (NSCS).
De Jonge zegt dat van 49 mensen de gegevens zijn ingezien, en uitsluitend door de onderzoeker en een journalist van de NOS. Dat is slechts een klein deel van de in totaal 60.000 deelnemers. "Maar een probleem is het natuurlijk wel", aldus de bewindsman. De mensen die het betreft zijn in een persoonlijke e-mail geïnformeerd.
Meer uit Politiek
CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
12 uur geleden