De Jonge: huurder is ondanks verhoging 'onder de streep beter af'
DEN HAAG (ANP) - Huurders kunnen weliswaar een forse stijging van hun maandelijkse huur verwachten, maar alsnog zijn zij beter af dan eerder, zegt demissionair woonminister Hugo de Jonge. Dinsdag meldde zijn ministerie dat de huurprijzen bij een wooncorporatie tot wel 5,8 procent kunnen stijgen. Maar andere maatregelen die het kabinet neemt, compenseren die stijging weer, aldus De Jonge. Bovendien komen corporaties in de problemen als de huren worden bevroren, rekent de minister voor.
De maximale huurverhoging is gekoppeld aan hoe snel de gemiddelde cao-lonen stijgen. Die lonen stijgen nu hard, als antwoord op de hoge inflatie. Maar daardoor kan dus ook de maximale huurprijs ongekend snel oplopen. Het zou gaan om de hoogste huurstijging in tientallen jaren.
Maar volgens De Jonge voelt de huurder die pijn niet zozeer. De maximale huurverhoging is immers altijd een half procent lager dan de loonontwikkeling, waardoor hogere salarissen niet gelijk opgegeten worden door de meestijgende huren. Bovendien wordt niet alleen de huur aangepast aan de inflatie, maar ook de huurtoeslag wordt geïndexeerd. Daarbovenop trekt het kabinet nog geld uit voor een hogere huurtoeslag. Die stijgt met maximaal 416 euro per jaar.
Verhoging is 'verantwoord'
Bovenal is de huurverhoging nodig omdat corporaties de afgelopen jaren weinig extra huur hebben gevraagd. De verhoging vindt De Jonge dan ook "verantwoord", omdat corporaties anders niet genoeg geld hebben om nieuwe woningen te bouwen of te verduurzamen.
SP-Kamerlid Sandra Beckerman is het niet eens met de voorgenomen huurstijging en wil dat de sociale huurprijzen alsnog worden bevroren. Zij komt binnenkort met een voorstel daartoe.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
1 dag geleden