De Jonge: goed dat EU onze afspraken met farmaceut overneemt
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Hugo de Jonge vindt het "goed nieuws" dat de Europese Commissie de vaccindeal met farmaceut AstraZeneca overneemt, omdat het een financiële meevaller betekent. Nederland heeft eerder samen met Frankrijk, Italië en Duitsland afspraken met de vaccinproducent gemaakt, de Europese Unie wil deze nu voor alle 27 lidstaten laten gelden.
Volgens De Jonge vallen hierdoor de kosten voor Nederland lager uit, omdat de voorinvesteringen nu ook door de rest van Europa worden gedragen. Het betekent niet dat Nederland minder doses vaccin krijgt dan eerder werd afgesproken met AstraZeneca, zegt de minister. Hij verwacht dat het vaccin "in de eerste maand, of in de eerste maanden van het komende jaar" beschikbaar is.
Ook met producenten Sanofi en Janssen zijn afspraken gemaakt. Het is nog niet duidelijk welk vaccin als eerste op de markt komt. Het is volgens de minister mogelijk dat het ene vaccin effectiever blijkt dan het andere, maar dat Nederland waarschijnlijk "niet de luxe heeft" om eerst te bepalen welke het beste is. Wel staat vast dat vaccins die zijn toegelaten op de markt veilig en effectief zijn.
De Jonge wil geen vaccinatieplicht. Wel erkent hij dat sommige mensen kritisch zijn en dat die groep goed voorgelicht moet worden over het nut van een vaccin. Omdat niet alle doses tegelijk worden geleverd, moeten er keuzes gemaakt worden wie als eerste gevaccineerd kan worden, zegt de minister. Ouderen, kwetsbaren en zorgmedewerkers krijgen waarschijnlijk voorrang, maar deze strategie wordt in het najaar verder uitgewerkt, aldus De Jonge.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook coalitiepartij CDA is kritisch op de manier waarop minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) de miljoenenbezuiniging op hulpgeld voor UNRWA ongedaan wil maken. Afgelopen maandag liet de D66-bewindsman weten dat hij de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen dit jaar al wil terugdraaien door in september een aanpassing te doen in de volgende begroting.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor 9 euro per maand moeten mensen in de daluren door heel Nederland kunnen reizen, vindt GroenLinks-PvdA. Tweede Kamerlid Habtamu de Hoop stelde zo'n tijdelijk "klimaatticket" voor in een debat over openbaar vervoer, met het oog op de stijgende brandstofprijzen. Het zou van mei tot september moeten gelden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
20 uur geleden