De Jonge: geen sprake van verkoopgolf door woningbeleggers
DEN HAAG (ANP) - Er is geen sprake van een zogeheten verkoopgolf onder woningbeleggers door de aangepaste huurregels, meldt woonminister Hugo de Jonge dinsdag in schriftelijke antwoorden op Kamervragen. In de brief baseert de minister zich op cijfers van het Kadaster over de woningverkoop van vorig jaar. Daaruit blijkt dat het totaal aan verkopen van beleggers in 2023 (33.409) is gedaald ten opzichte van het jaar ervoor (43.652).
Door de gereguleerde huurprijzen van De Jonge ontstond er in de vastgoedbranche de vrees dat een huurwoning minder aantrekkelijk zou worden als investering. Daarom werd een zogeheten uitpondgolf verwacht, waarbij woningbeleggers massaal hun woningen in de verkoop zouden zetten. Daar is dus geen sprake van, concludeert de minister.
Beleggers lijken vooral afwachtend te zijn, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in een memo. Ook het aantal woningaankopen door beleggers is gedaald: van 37.601 in 2022 naar 19.134 vorig jaar. Dat betekent dat beleggers vorig jaar per saldo meer woningen hebben verkocht dan aangekocht, schrijft De Jonge.
Beleggers
De meeste woningen van beleggers werden verkocht aan andere beleggers (33 procent), koopstarters (22 procent) en eigenaar-bewoners die doorstromen (15 procent). In 2022 werd een groter aandeel van de woningen (48 procent) verkocht aan een andere belegger. Toen ging 12 procent van de woningen naar een woningstarter.
Dit landelijke beeld komt ook overeen in de grote steden. In de vier grootste steden (Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag) hebben beleggers 7938 woningen verkocht en 4274 huizen aangekocht, meldt het ministerie op basis van de Kadastercijfers.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor Cyprus is geel geworden. Daarmee maakt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken duidelijk dat er risico's zijn voor mensen die naar het land afreizen.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen weer een laptop en een mobiele telefoon meenemen als ze cliënten in de gevangenis opzoeken. Dat meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) na overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). Het nieuwe toegangsbeleid treedt naar verwachting na de zomer in werking.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Gemeenteraadsleden uit Almere zijn geschokt door de verdenking tegen hun 66-jarige oud-collega Jan B. Maandagochtend werd bekend dat hij ervan wordt verdacht twee kinderen, van 2 en 13 jaar, onzedelijk te hebben betast. Het 2-jarige kind zou hij hebben betast op de eerste dag dat hij als invalkracht op een Amsterdams kinderdagverblijf werkte.
4 uur geledenALMERE (ANP) - De 66-jarige verdachte van het onzedelijk betasten van twee kinderen was van 2022 tot februari 2025 gemeenteraadslid voor 50PLUS in Almere. Dat bevestigen ingewijden. Eerder, van 2006 tot 2010, was hij daar raadslid voor de SP.
5 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril had te veel alcohol in zijn bloed toen hij hulpkok Joe Claridge overreed. Uit deskundige berekeningen op verzoek van de rechtbank van Antwerpen blijkt dat hij tussen 1,52 en 1,91 promille alcohol in zijn bloed had. Dat meldt persbureau Belga maandag in een verslag van de rechtszaak. De wettelijk toegestane limiet is 0,5 promille. De advocaten van Bril blijven erbij dat hij niet dronken was.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Saudi-Arabië aangescherpt naar oranje. Iran heeft het land meermaals bestookt met raketten en drones, nadat het zelf werd aangevallen door de Verenigde Staten en Israël.
6 uur geledenDOHA (ANP) - De Nederlandse ambassades in Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben Nederlanders opgeroepen om binnen te blijven en de aanwijzingen van de lokale autoriteiten op te volgen. Iran bestookt de landen met raketten en drones, nadat de Verenigde Staten en Israël de aanval hadden geopend.
6 uur geleden