De Jonge: er ligt een hele ingewikkelde formatiepuzzel
DEN HAAG (ANP) - De winnaars van de verkiezingen hebben "een hele ingewikkelde formatiepuzzel" te leggen, zegt Hugo de Jonge die als binnenlandminister verantwoordelijk is voor de democratische rechtsstaat. De CDA-minister noemt de verkiezingsuitslag "een aardverschuiving van jewelste".
Volgens de exitpoll van Ipsos in opdracht van de NOS en RTL krijgt de PVV 35 zetels in de nieuwe Tweede Kamer. "De minister van Binnenlandse Zaken is in de eerste plaats democraat en ik denk dat je niet anders kunt dan hem gewoon feliciteren", zegt De Jonge over PVV-leider Geert Wilders. Hij wil hem "een enorm compliment maken voor de campagne die hij heeft gevoerd." Tegelijkertijd benoemt hij ook GroenLinks-PvdA en Nieuw Sociaal Contract als "grote" winnaars. "Hoewel niet zo groot als gedacht wellicht, maar toch groot", aldus De Jonge over NSC.
Op de vraag of het zeer doet dat Pieter Omtzigt als ex-CDA'er met zijn nieuwe partij NSC binnenkomt met 20 zetels zegt De Jonge dat hij het iedereen gunt, "maar ons het meest, het doet vooral pijn dat het CDA klein is geworden". Hij had op meer dan 5 zetels voor het CDA gehoopt, "rond de 10, en ik had nog meer terecht gevonden". Toch heeft De Jonge ondanks de "totale teleurstelling" over de uitslag "totaal vertrouwen in de noodzaak van het bestaan van onze partij en de toekomstvastheid van ons verhaal". Ook prijst hij CDA-leider Henri Bontenbal om zijn "authenticiteit".
Daar sluit CDA-buitenlandminister Hanke Bruins Slot zich bij aan: "ik ben trots op mijn club en ik ben trots op hoe Henri het heeft gedaan". De teleurstelling is volgens haar "natuurlijk groot", maar tegelijkertijd voelt ze binnen het CDA "energie en kracht om door te gaan". Waar het deze verkiezingen mis is gegaan bij haar partij laat Bruins Slot over aan analisten.
Meer uit Binnenland
ORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
52 minuten geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
2 uur geledenVUGHT (ANP) - Binnen de gevangenis in Vught is vrijdagmiddag een incident gaande. Daarom zijn veel agenten ingezet rond het gebouw. Het is nog niet duidelijk wat er precies aan de hand is. Het is ook niet bekend of het incident is gebeurd in de zwaar beveiligde EBI of bij de reguliere gevangenis.
2 uur geledenATHENE (ANP/REUTERS) - De Griekse rechtszaak tegen onder anderen de Nederlander Pieter Wittenberg gaat in januari verder. Dit laat de organisatie Human Power weten, die informatie deelt over de rechtsgang van Wittenberg en andere hulpverleners die worden verdacht van spionage, mensensmokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie.
3 uur geleden