De Jonge en Kaag genieten onder kiezers voorkeur als lijsttrekker
DEN HAAG (ANP) - Hugo de Jonge (CDA) en Sigrid Kaag (D66) zouden, als nu verkiezingen worden gehouden, de meeste stemmers trekken als lijsttrekker van hun partij. Dat meldt opiniepeiler Maurice de Hond. De Jonge geniet de voorkeur boven Mona Keijzer, en Kaag boven fractievoorzitter Rob Jetten.
Bronnen in de partij meldden donderdag dat Kaag binnen een paar dagen zou aankondigen dat ze lijsttrekker van D66 wil worden. Volgens De Volkskrant zal fractievoorzitter Rob Jetten zijn steun uitspreken voor Kaag en zelf niet voor het lijsttrekkerschap gaan. De Jonge maakte donderdag bekend een gooi te doen naar het lijsttrekkerschap van het CDA. Ook Keijzer heeft meermaals gezinspeeld op een gooi naar het lijsttrekkerschap. Het is nog onduidelijk of zij het tegen De Jonge opneemt.
De Hond heeft voor zijn peiling kiezers gevraagd welke kans ze die partij op een stem geven als een bepaalde kandidaat de lijsttrekker zou zijn. Van de CDA-aanhangers zegt 88 procent dit te doen met De Jonge als lijsttrekker, en 71 procent met Keijzer. Onder alle kiezers scoort De Jonge (13 procent) beter dan Keijzer (11 procent). Onder VVD-stemmers gaat het gelijk op: bij beide lijsttrekkers gaat het om 8 procent. Bij PvdA’ers doet De Jonge (6 procent) het beter dan Keijzer (3 procent), maar onder 50Plussers is dat andersom met respectievelijk 5 en 8 procent.
Bij de electorale kansen van Jetten en Kaag is een duidelijker verschil te zien. Kaag scoort 89 procent onder D66-aanhangers, tegenover 78 procent voor Jetten. Onder alle kiezers is de verdeling respectievelijk 10 en 7 procent. Kaag doet het ook goed bij kiezers van GroenLinks (15 procent, Jetten 5 procent) en PvdA (11 procent, Jetten 3 procent). Uit een verdere analyse blijkt volgens de opiniepeiler dat dit verschil niet wordt veroorzaakt door vrouwelijke kiezers. "Integendeel zelfs. Het grote verschil komt vooral door mannelijke kiezers."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
20 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
20 uur geleden