Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge en Kaag genieten onder kiezers voorkeur als lijsttrekker

De Jonge en Kaag genieten onder kiezers voorkeur als lijsttrekker

DEN HAAG (ANP) - Hugo de Jonge (CDA) en Sigrid Kaag (D66) zouden, als nu verkiezingen worden gehouden, de meeste stemmers trekken als lijsttrekker van hun partij. Dat meldt opiniepeiler Maurice de Hond. De Jonge geniet de voorkeur boven Mona Keijzer, en Kaag boven fractievoorzitter Rob Jetten.

Bronnen in de partij meldden donderdag dat Kaag binnen een paar dagen zou aankondigen dat ze lijsttrekker van D66 wil worden. Volgens De Volkskrant zal fractievoorzitter Rob Jetten zijn steun uitspreken voor Kaag en zelf niet voor het lijsttrekkerschap gaan. De Jonge maakte donderdag bekend een gooi te doen naar het lijsttrekkerschap van het CDA. Ook Keijzer heeft meermaals gezinspeeld op een gooi naar het lijsttrekkerschap. Het is nog onduidelijk of zij het tegen De Jonge opneemt.

De Hond heeft voor zijn peiling kiezers gevraagd welke kans ze die partij op een stem geven als een bepaalde kandidaat de lijsttrekker zou zijn. Van de CDA-aanhangers zegt 88 procent dit te doen met De Jonge als lijsttrekker, en 71 procent met Keijzer. Onder alle kiezers scoort De Jonge (13 procent) beter dan Keijzer (11 procent). Onder VVD-stemmers gaat het gelijk op: bij beide lijsttrekkers gaat het om 8 procent. Bij PvdA’ers doet De Jonge (6 procent) het beter dan Keijzer (3 procent), maar onder 50Plussers is dat andersom met respectievelijk 5 en 8 procent.

Bij de electorale kansen van Jetten en Kaag is een duidelijker verschil te zien. Kaag scoort 89 procent onder D66-aanhangers, tegenover 78 procent voor Jetten. Onder alle kiezers is de verdeling respectievelijk 10 en 7 procent. Kaag doet het ook goed bij kiezers van GroenLinks (15 procent, Jetten 5 procent) en PvdA (11 procent, Jetten 3 procent). Uit een verdere analyse blijkt volgens de opiniepeiler dat dit verschil niet wordt veroorzaakt door vrouwelijke kiezers. "Integendeel zelfs. Het grote verschil komt vooral door mannelijke kiezers."

Meer uit Binnenland

Partij voor de Dieren wil handhavingsverzoek zeeleeuwen Artis

AMSTERDAM (ANP) - De leefomstandigheden en het welzijn van de zeeleeuwen in dierentuin Artis zijn niet verbeterd. Dat blijkt volgens de Amsterdamse afdeling van de Partij voor de Dieren uit nieuwe beelden. De Partij voor de Dieren heeft daarom een formeel handhavingsverzoek gedaan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

3 uur geleden
Burgemeester Terneuzen vertrekt definitief na ruzie over azc

TERNEUZEN (ANP) - Erik van Merrienboer vertrekt definitief als burgemeester van Terneuzen. De provincie gaat op zoek naar een waarnemer. Dat heeft de commissaris van de Koning in Zeeland, Hugo de Jonge, dinsdagavond laat gezegd na een besloten vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen.

4 uur geleden
Politie zoekt Nederlanders om doodgeschoten meisje (11) in België

AMSTERDAM (ANP) - De politie zoekt twee vermoedelijk Nederlandse mannen die mogelijk meer weten over de omstandigheden rond de dood van een 11-jarig meisje in België. Dat gebeurde op 9 januari 2023. Een woning aan de Nieuwdreef in Antwerpen werd toen onder vuur genomen. De kogels gingen door de garage, waar zich een keuken bevond waar het gezin aan het eten was. Het meisje kwam om, haar vader (58) en zussen van 13 en 18 jaar raakten lichtgewond.

7 uur geleden
Excuses Wiersma voor gebrek aan informatie over uitstel verbod

DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma heeft de Tweede Kamer excuses aangeboden omdat ze niet heeft laten weten dat het haar niet lukte om het stroomstootverbod in de veehouderij in te voeren op 1 juli 2025. Dat deed ze in het debat over de kwestie nadat er ongeduld uit de Kamer had geklonken. "Het is heel stom" en "dat had wel gemoeten, dat is een fout", gaf de BBB-minister toe.

7 uur geleden
Klaver ziet genoeg aanknopingspunten om te praten met D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.

10 uur geleden
Man in Belgisch maisveld zou gedood zijn om ruzie gestolen geld

AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.

11 uur geleden
Yeşilgöz wil verder praten over 'centrumrechtse samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.

11 uur geleden