De Jonge en Kaag genieten onder kiezers voorkeur als lijsttrekker
DEN HAAG (ANP) - Hugo de Jonge (CDA) en Sigrid Kaag (D66) zouden, als nu verkiezingen worden gehouden, de meeste stemmers trekken als lijsttrekker van hun partij. Dat meldt opiniepeiler Maurice de Hond. De Jonge geniet de voorkeur boven Mona Keijzer, en Kaag boven fractievoorzitter Rob Jetten.
Bronnen in de partij meldden donderdag dat Kaag binnen een paar dagen zou aankondigen dat ze lijsttrekker van D66 wil worden. Volgens De Volkskrant zal fractievoorzitter Rob Jetten zijn steun uitspreken voor Kaag en zelf niet voor het lijsttrekkerschap gaan. De Jonge maakte donderdag bekend een gooi te doen naar het lijsttrekkerschap van het CDA. Ook Keijzer heeft meermaals gezinspeeld op een gooi naar het lijsttrekkerschap. Het is nog onduidelijk of zij het tegen De Jonge opneemt.
De Hond heeft voor zijn peiling kiezers gevraagd welke kans ze die partij op een stem geven als een bepaalde kandidaat de lijsttrekker zou zijn. Van de CDA-aanhangers zegt 88 procent dit te doen met De Jonge als lijsttrekker, en 71 procent met Keijzer. Onder alle kiezers scoort De Jonge (13 procent) beter dan Keijzer (11 procent). Onder VVD-stemmers gaat het gelijk op: bij beide lijsttrekkers gaat het om 8 procent. Bij PvdA’ers doet De Jonge (6 procent) het beter dan Keijzer (3 procent), maar onder 50Plussers is dat andersom met respectievelijk 5 en 8 procent.
Bij de electorale kansen van Jetten en Kaag is een duidelijker verschil te zien. Kaag scoort 89 procent onder D66-aanhangers, tegenover 78 procent voor Jetten. Onder alle kiezers is de verdeling respectievelijk 10 en 7 procent. Kaag doet het ook goed bij kiezers van GroenLinks (15 procent, Jetten 5 procent) en PvdA (11 procent, Jetten 3 procent). Uit een verdere analyse blijkt volgens de opiniepeiler dat dit verschil niet wordt veroorzaakt door vrouwelijke kiezers. "Integendeel zelfs. Het grote verschil komt vooral door mannelijke kiezers."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.
8 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer mensen gaan met griepachtige klachten naar de huisarts, en daardoor houdt de epidemie aan. Die begon vorige week.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 31-jarige man uit Arnhem is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor de moord op zijn ex-vrouw in april vorig jaar. Het Openbaar Ministerie had twintig jaar geëist.
10 uur geleden