Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge door het stof: onvoldoende aandacht voor privacy bij GGD

De Jonge door het stof: onvoldoende aandacht voor privacy bij GGD

DEN HAAG (ANP) - Privacy had meer aandacht moeten krijgen bij het optuigen van het GGD-systeem waarin de gegevens worden opgeslagen van mensen die op corona zijn getest, geeft coronaminister Hugo de Jonge toe. Tijdens een debat over het datalek bij de GGD, waardoor privacygevoelige gegevens van miljoenen mensen konden worden gestolen, pleiten zowel coalitie- als oppositiepartijen voor manieren om deze data beter te beveiligen.

"We moesten meer, harder en beter, en we hebben onvoldoende aandacht voor privacy gehad," zegt De Jonge. Hij wil kijken of er minder gevoelige data kunnen worden opgeslagen door bijvoorbeeld een tijdelijke code te gebruiken in plaats van het BSN-nummer van iemand die is getest.

Vanuit de media kwamen al enige tijd signalen dat de beveiliging in die systemen niet op orde was. De minister zegt dat hij daarop aan de GGD heeft gevraagd of die dienst de signalen wilde oppakken. De Jonge vindt nu ook "dat ik er toen scherper bovenop had moeten zitten: wát ga je er dan aan doen?" Aan de ene kant zijn het "niet onze systemen" zegt de bewindsman. "Maar aan de andere kant had ik ook kunnen bedenken dat het kan raken aan het vertrouwen in het testsysteem."

Kritisch

Kamerleden toonden zich al aan het begin De Jonges relaas kritisch. Fleur Agema (PVV) drong aan op een systeem "dat veel laagdrempeliger werkt", met veel minder opgeslagen data.

Kees Verhoeven (D66) merkte op dat er op basis van steekproeven dertig mensen bij de GGD zijn ontslagen. Maar als er volledige controle plaatsvond, zou er veel meer misbruik zijn opgespoord.

Niet haalbaar

Vanaf maart moeten de logins in de systemen van de GGD automatisch gecontroleerd worden. Eerder dan dat is niet haalbaar, zegt De Jonge. Tot die tijd worden er door zowel interne als externe controleurs dagelijks "veel" controles uitgevoerd om misbruik tegen te gaan.

Een van de systemen die de GGD gebruikt, HP Zone, wordt "zo snel mogelijk" vervangen, aldus De Jonge. Maar dat moet wel zorgvuldig gebeuren. De Jonge wijst op een brief van RIVM-topman Jaap van Dissel, die zegt dat het problemen kan opleveren voor de crisisbestrijding als er "te snel een onvoldoende geteste en nieuwe datastroom" moet worden gebruikt.

Meer uit Politiek

Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

12 uur geleden
Jetten wenst betrokkenen explosie Utrecht sterkte toe

DEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.

14 uur geleden
Formerende partijen aan de slag met suggesties oppositie

DEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.

14 uur geleden
Van Weel: oefening Groenland is geen waarschuwing aan adres VS

ATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.

16 uur geleden
Kabinet overweegt verbod op AI-tools die naaktbeelden genereren

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.

19 uur geleden
SGP noemt minderheidskabinet kwetsbaar, maar 'het kan werken'

DEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.

20 uur geleden
Jetten voelt 'alle aanknopingspunten' om meerderheden te vinden

DEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.

1 dag geleden