
De Jonge: dit kwartaal hooguit 1,5 miljoen vaccins AstraZeneca
AMSTERDAM (ANP) - Nederland verwacht in de tweede week van februari een eerste, kleine levering vaccins van AstraZeneca. Dat meldt zorgminister Hugo de Jonge. Het totale aantal doses dat dit kwartaal binnenkomt, ligt "ergens tussen de miljoen en anderhalf miljoen".
Oorspronkelijk was gerekend op ruim 4,5 miljoen doses van het AstraZeneca-vaccin. Maar de Brits-Zweedse farmaceut zegt met productieproblemen te kampen en daardoor veel minder te kunnen leveren, ook aan de andere EU-landen. "Heel erg teleurstellend", zegt De Jonge.
Dat het Europese geneesmiddelenbureau EMA het vaccin heeft goedgekeurd is wel "eindelijk weer eens goed nieuws over vaccins", zet De Jonge. "Belangrijk dat we weer een nieuw vaccin in het totale assortiment hebben. Groot probleem blijft natuurlijk met hoeveel het dan binnenkomt."
Janssen
De Gezondheidsraad moet nu bepalen voor welke doelgroepen het vaccin van AstraZeneca het meest geschikt is. Als alles meezit hoopt De Jonge direct na de eerste levering te kunnen beginnen met prikken. "Maar daar moet wel het een en ander voor gebeuren."
Over het deels in Nederland ontwikkelde vaccin van Janssen is De Jonge positief gestemd. De effectiviteit tegen het coronavirus blijkt met 66 procent veel lager dan bij de vaccins van bijvoorbeeld Pfizer en Moderna. "Maar dat is op zich een prima score. Een gemiddeld griepvaccin haalt dat niet."
De Jonge verwacht dat Janssen snel toelating tot de Europese markt zal aanvragen. Maar het vaccin zal niet voor april beschikbaar zijn. Nederland verwacht er in het tweede kwartaal in totaal 3 miljoen doses van te ontvangen. Omdat voor dit vaccin maar één prik nodig is, kunnen daar ook 3 miljoen mensen mee worden ingeënt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft woensdag een 25-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden voor het bedreigen van politici. Volgens het Openbaar Ministerie zegt de man in een veelgedeelde video op sociale media dat hij met een bijl naar de Tweede Kamer zou gaan en dat er "koppen gaan rollen".
1 minuut geledenDODEWAARD (ANP) - Ongeveer 161.000 kippen op een bedrijf in het Gelderse Dodewaard worden afgemaakt omdat er vogelgriep is vastgesteld. Dit meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN).
12 minuten geledenOTTERLO (ANP) - In het Nationale Park De Hoge Veluwe is eind vorige week een wolf gezenderd voor onderzoek van het park met de universiteit van Wageningen (WUR). Het is voor zover bekend voor het eerst dat dat in Nederland is gebeurd.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat adviseert mensen om vanaf donderdagavond extra goed op te letten op de weg vanwege storm Benjamin. Het KNMI heeft code oranje afgegeven voor het westen van het land vanwege zware windstoten.
51 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Den Bosch vijftien jaar cel geëist tegen de 51-jarige Mohamed B. voor het doden van zijn 35-jarige vrouw Ayat. Op 16 maart vorig jaar stak B. in de achtertuin van hun woning aan de Heer van Rodestraat in het Brabantse Mierlo op de vrouw in. Zij bezweek op straat aan haar verwondingen. "Partnergeweld uit controledwang", aldus de officier van justitie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Islamitische Stichting Nederland (ISN) waarschuwt voor "een verontrustende normalisering van bedreigingen en aanvallen op moskeeën". Aanleiding zijn volgens ISN meerdere recente incidenten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het westen van het land geldt vanaf donderdagavond code oranje doordat hier door storm Benjamin "zeer zware windstoten" kunnen voorkomen. Dat meldt het KNMI woensdag. Storm Benjamin wordt als eerste gevoeld in het zuidwesten van het land. In de loop van de avond en nacht breidt dit zich uit naar de rest van het land. Daar geldt code geel.
1 uur geleden