De Jonge denkt niet dat veel CDA'ers naar Omtzigt overstappen
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister en CDA-prominent Hugo de Jonge verwacht niet dat veel van zijn partijgenoten zich zullen aansluiten bij Pieter Omtzigt. "CDA'ers blijven CDA'ers", aldus De Jonge vrijdag.
Omtzigt verliet in juni het CDA, nadat hij al een tijd lang ziek thuis had gezeten met burn-outklachten. Volgende week keert hij terug in de Tweede Kamer, maar een verzoening met zijn voormalige partij sluit hij uit, zei hij in een interview in Tubantia. Op dit moment is hij niet van plan een eigen partij op te richten, zei hij tegen de krant. De Jonge had gehoopt dat Omtzigt "bij de familie was gebleven", maar respecteert zijn besluit.
Het vertrek van Omtzigt wordt zaterdag besproken op een CDA-congres in Den Bosch. Omtzigt voelde zich tegengewerkt in de partij, iets wat hij uitvoerig beschreef in een uitgelekte notitie. Dat stuk was bedoeld voor het onderzoek van de commissie-Spies naar de verkiezingsnederlaag van het CDA.
Roerig jaar
De Jonge denkt dat dit congres waarschijnlijk minder spannend wordt dan de partijbijeenkomst in 2010 in de Rijnhal, toen gesproken werd over een minderheidscoalitie met de PVV. De gemoederen liepen hoog op en het congres verliep chaotisch. Volgens De Jonge hebben CDA'ers nu vooral behoefte aan "eenheid en inhoud" en willen ze het "nare hoofdstuk" van de afgelopen tijd achter zich laten.
Op het congres van zaterdag wordt het afgelopen roerige jaar dat de partij heeft gekend besproken. De periode werd gekenmerkt door een rommelige lijsttrekkersverkiezing waarin De Jonge nipt won van Omtzigt, vervolgens een leiderschapswissel waardoor Wopke Hoekstra partijleider werd, een grote verkiezingsnederlaag en het vertrek van Omtzigt. Kritische CDA'ers willen verantwoording van de partijtop en geen "hosannacongres".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma wordt minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking. Hij zat eerder tien jaar voor D66 in de Tweede Kamer en stond toen bekend als een uitgesproken Kamerlid.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt luitenant-generaal Elanor Boekholt-O'Sullivan voor als minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, meldt de partij op haar website. Zij is de eerste vrouwelijke luitenant-generaal bij de Nederlandse krijgsmacht. Afgelopen vrijdag werden al de eerste namen van D66-ministers bekend, namelijk die van Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA draagt topambtenaar Annet Bertram voor als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Bertram is momenteel secretaris-generaal van het ministerie van Asiel en Migratie en heeft uiteenlopende topfuncties vervuld in de ambtenarij.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geleden