Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Jonge: corona heeft ons geleerd wat schaarste in de zorg is

De Jonge: corona heeft ons geleerd wat schaarste in de zorg is

DEN HAAG (ANP) - De coronacrisis "heeft ons geleerd wat schaarste is" in de zorg. Dat zei minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) donderdag in het debat over zijn begroting voor komend jaar. "Dat zijn we helemaal niet zo gewend in ons landje."

De ic-zorg in Nederland werd in de coronacrisis snel opgeschaald, maar "daar zijn grenzen aan", aldus De Jonge. En de schaarste van personeel zal in de toekomst toenemen. De stijgende kosten zijn een probleem waar een oplossing voor moet worden gevonden, maar de beschikbaarheid van personeel is een nog groter knelpunt.

"We worden steeds ouder. Wat we uitgeven aan de zorg gaat omhoog. Dit terwijl de echte vergrijzing nog moet beginnen." De houdbaarheid, toegankelijkheid en betaalbaarheid van het systeem komt volgens de minister in gevaar als er geen fundamentele keuzes worden gemaakt over bijvoorbeeld het aantal spoedeisende hulpposten, en meer gespecialiseerde ziekenhuizen, of de manier waarop de ouderenzorg en verpleeghuizen in Nederland zijn ingericht.

Meer geld voor salarissen

SP-Kamerlid Maarten Hijink hekelt de grote uitstroom van zorgpersoneel, en vindt dat er meer kan worden gedaan om mensen voor de zorg te behouden, als er bijvoorbeeld meer geld komt voor salarissen. De Jonge erkende dat het niet goed lukt om iedereen vast te houden, wat volgens hem met verschillende dingen te maken heeft. "Salaris is daar ook een component in", aldus de zorgminister.

Volgens PVV-Kamerlid Fleur Agema is De Jonge schuldig aan de afbraak van de zorg. "Er is toch iets ernstig mis met de capaciteit op de ic", zei Agema. Ze doelde daarmee op de mogelijke nieuwe maatregelen tegen de coronacrisis waarover het OMT donderdag spreekt. Er liggen namelijk weer meer coronapatiënten in het ziekenhuis. Maar volgens De Jonge gaat het niet alleen over extra ic-bedden. "Je wilt ook dat de reguliere zorg doorgaat." Daarnaast zijn maatregelen mogelijk nodig om te voorkomen dat de zorg overbelast raakt.

Meer uit Binnenland

Gedupeerden Tarwekamp krijgen elk 15.572 euro uit doneeractie

DEN HAAG (ANP) - In totaal 43 gedupeerde huishoudens en ondernemers van de explosies aan de Tarwekamp in Den Haag krijgen elk een bedrag van 15.572 euro dat is opgehaald met een inzamelingsactie. Stichting Lichtpuntjes van Mariahoeve zamelde 654.000 euro in en de Landelijke Federatie van Chinese Organisaties in Nederland voegde daar donderdag nog 45.500 euro aan toe.

16 minuten geleden
Stakingen universiteiten tegen bezuinigingen beginnen in maart

LEIDEN (ANP) - Medewerkers en studenten van universiteiten beginnen volgende maand aan hun estafettestaking. Ze willen hun instellingen om de beurt voor een dag platleggen, uit protest tegen de bezuinigingen van meer dan een miljard euro per jaar die het kabinet wil doorvoeren. De vooralsnog eerste staking staat voor 10 maart gepland op de Universiteit Leiden. Een dag later volgt de Universiteit Utrecht, 13 maart is de Radboud Universiteit in Nijmegen aan de beurt.

2 uur geleden
Meer verkeer door Westerscheldetunnel sinds deels afschaffen tol

BORSSELE (ANP) - Het aantal passages door de Westerscheldetunnel is toegenomen sinds de verbinding tolvrij is gemaakt voor auto's en motoren. De exploitant registreerde in januari 12 procent meer ritten door de tunnel dan in dezelfde periode in 2024.

2 uur geleden
Opbrengst 3FM Serious Request komt uit op ruim 12,5 miljoen euro

HILVERSUM (ANP) - De actieweek van 3FM Serious Request voor de kerst heeft uiteindelijk ruim 12,5 miljoen euro opgebracht. Dat is ruim een miljoen euro meer dan de eindstand die op kerstavond werd bekendgemaakt door radiozender 3FM. Het geld gaat naar Metakids, een stichting die zich inzet voor kinderen met een metabole ziekte.

2 uur geleden
Ruimere openingstijden voor Groningen Airport Eelde

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil Groningen Airport Eelde ruimere openingstijden toestaan. Dat staat in het ontwerp-luchthavenbesluit waarover minister Barry Madlener (Infrastructuur) de Tweede Kamer donderdag heeft geïnformeerd.

3 uur geleden
Publieke omroepen bezuinigen voor 2026 al ruim 20 miljoen euro

HILVERSUM (ANP) - De publieke omroepen moeten voor het jaar 2026 ruim 20 miljoen euro bezuinigen. Bestuurders van omroepen gaan zelf en onderling bepalen welke programma's zij blijven maken en welke niet. Dat overleggen zij uiteindelijk met de NPO. Dat bevestigt een woordvoerder van de NPO na berichtgeving van het AD.

5 uur geleden
Amsterdamse burgemeester Halsema beste lokale bestuurder

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema is gekozen tot de beste lokale bestuurder van 2024. Bestuurders en politici die Halsema nomineerden omschreven haar als "communicatief en daadkrachtig", aldus vaktijdschrift Binnenlands Bestuur dat de verkiezing voor de zestiende keer organiseerde.

10 uur geleden