De Jonge: buitenslapers onderstreept hoe groot asielvraagstuk is
DEN HAAG (ANP) - Dat er opnieuw honderden mensen buiten hebben geslapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel "onderstreept hoe groot het vraagstuk eigenlijk is, onderstreept ook dat we er nog niet zijn", zei minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) vrijdag.
Volgens het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hebben ongeveer driehonderd mensen in de nacht van donderdag op vrijdag buiten geslapen bij Ter Apel. Er waren elders onvoldoende plekken om ze onder te brengen.
Het kabinet bereikte onlangs een akkoord dat de asielcrisis moet oplossen. Dat er toch nog weer mensen buiten slapen onderstreept volgens De Jonge ook "hoezeer het noodzakelijk is om uitvoering te geven aan die deal". Er is nog een hoop te doen, aldus de bewindsman. Het gaat nog "maanden duren" om alle problemen op te lossen.
Onmacht
"Als je kijkt naar wat er de afgelopen tijd in Ter Apel allemaal niet goed is gegaan, kun je het niet anders zien dan georganiseerde onmacht. Die moet je zien te doorbreken en daarvoor hebben we afspraken gemaakt met gemeenten, provincies en de veiligheidsregio", zei De Jonge.
Of het de afgelopen nacht de laatste nacht was dat er in Ter Apel mensen buiten hebben moeten slapen "durf ik gewoon niet te zeggen", zei De Jonge. "Wel weet ik dat er alles op is gericht de asielopvang op orde te krijgen."
Naar verwachting gaat zaterdag de eerste 'overlooplocatie' in Zoutkamp (gemeente Het Hogeland) open. Daar kunnen maximaal zevenhonderd asielzoekers worden opgevangen. De Jonge wil niet ingaan op de vraag of daarmee de buitenslapers tot het verleden behoren. Hij verwijst daarvoor naar staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken).
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten doet iedere week aangifte van homohaat. Hij krijgt iedere dag bedreigingen binnen vanwege zijn geaardheid, zei hij tijdens de wekelijkse persconferentie met de premier.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) wil dat zijn bewindspersonen voortaan beter nadenken voordat ze iets op sociale media zetten. Hij zei dat in reactie op een Instagram-post van minister en partijgenoot Hans Vijlbrief waar ophef over is ontstaan.
5 uur geleden