De Jonge: bouwplannen meer onder druk, maar doelen blijven staan
DEN HAAG (ANP) - Door onder meer de oorlog in Oekraïne en de inflatie die daaruit voortkomt is de druk op de bouwplannen van het kabinet toegenomen, schrijft woonminister Hugo de Jonge in de Staat van de Volkshuisvesting. Maar aan de doelen (900.000 nieuwe woningen in 2030) wil de minister nog niet tornen.
De Jonge wijst onder meer op de gestegen grondstoffenprijzen, de opgelopen rente en inflatie als factoren die zijn bouwplannen moeilijker maken. Niet alleen belemmeren die de bouw, ook kunnen de economisch onzekere tijden investeerders afschrikken: "de financiële onzekerheid is nu groot en de markt is daardoor terughoudender geworden".
De minister wil zijn plannen nog niet afzwakken, omdat het "op dit moment nog te vroeg is" om met enige zekerheid te zeggen wat de gevolgen van de verslechterende economie zijn voor de woningbouw. Wel ziet hij dat het "ingewikkelder" wordt om de doelen te halen. "Je moet realistisch zijn." Maar De Jonge zegt het zich niet te kunnen veroorloven de lat lager te leggen, omdat de problemen op de woningmarkt maar ook in de asielketen daarvoor te groot zijn.
Vergunningverlening
Volgens De Jonge lijkt het erop dat het doel van 80.000 woningen voor dit jaar wordt gehaald. In januari komt hij met het plan 'Versnellen processen en procedures', waarmee hij onder meer de vergunningverlening wil vlot trekken. "Om deze grote maatschappelijke opgave het hoofd te bieden moeten we af van ontwikkelprocessen die gemiddeld tien jaar duren."
Om tot 900.000 woningen in 2030 te komen, moet de bouw van nieuwe huizen versnellen naar ongeveer 100.000 per jaar. Van de nieuw te bouwen woningen moet ten minste twee derde "betaalbaar" zijn, huizen met een waarde tot 355.000 euro. Ook moet een derde van het totale aantal nieuwe woningen geschikt zijn voor ouderen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, SGP en BBB hebben het minderheidskabinet in een gezamenlijke brief, die in handen is van het ANP, een aanbod gedaan tot samenwerking. Zij zijn bereid naast het belastingplan alle begrotingen te steunen, mits er ruimte komt voor "brede lastenverlichting". Hun eerdere eisen op het gebied van asiel, stikstof en medisch-ethische kwesties blijven staan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De politie gaat een deel van de ruim 10.000 onbehandelde aangiften en meldingen uit 2024 opnieuw beoordelen. Justitieminister David van Weel (VVD) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het in eerste instantie gaat om de aangiften voor moord en doodslag, pogingen daartoe en ernstige zedenzaken.
1 dag geleden