De Jonge: bouw 37.500 flexwoningen klus, maar noodzakelijk
DEN HAAG (ANP) - De geplande bouw van 37.500 flexwoningen is een "enorme klus", maar het kan en het moet. Dat zei minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) voor de ministerraad. Huurkorting voor slecht geïsoleerde huizen ziet De Jonge niet zitten.
Woningcorporaties en bouwers twijfelen aan de haalbaarheid van het kabinetsplan om eind 2024 37.500 flexwoningen te hebben gerealiseerd, zo blijkt uit een rondgang van de Volkskrant. "Het is een grote taak", erkent De Jonge. De doelstelling voor dit jaar is het bouwen van 7500 flexwoningen; voor zowel 2023 als 2024 gaat het om 15.000 nieuwe flexwoningen. Dat zijn kleine woningen die relatief snel gebouwd kunnen worden. Ze zijn bedoeld voor onder meer starters en statushouders.
"Het zal heel hard werken worden. Maar het punt is: het moet. We hebben meer sociale woningen nodig en we hebben meer betaalbare woningen nodig", zegt De Jonge. "Het modulair bouwen is ook iets nieuws. De bouwcapaciteit is daar nog niet op berekend en daarom willen we maximaal opschalen."
Flexwoningen
Corporaties moeten opdracht voor de plaatsing van flexwoningen geven, maar kunnen dat pas doen als gemeenten locaties ter beschikking stellen. Het kabinet gaat daarover met gemeenten afspraken maken. "Het niet hebben van locaties is een belangrijke showstopper voor het realiseren van zowel sociale woningbouw als flexwoningen. Het is een enorme klus, maar het kan wel."
De Jonge voelt niets voor een huurkorting van slecht geïsoleerde woningen. Daarvoor pleit de Woonbond, die zich ernstig zorgen maakt over de huurstijging van gemiddeld 3 procent dit jaar, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek vrijdag bekend heeft gemaakt. Eind juni zijn tussen kabinet, woningcorporaties en de Woonbond bindende afspraken gemaakt over onder meer de huurstijging; die wordt gekoppeld aan de loonontwikkeling. "Het is belangrijk maximaal rekening te houden met wat mensen overhouden in hun portemonnee", vindt de minister.
Omdat de energieprijzen zo sterk zijn gestegen, wil de Woonbond huurkorting toepassen als een huis slecht is geïsoleerd. "Wat we doen is iets anders", reageert De Jonge. Naast het koopkrachtpakket waarover deze week in de coalitie en het kabinet overeenstemming is bereikt, is met de woningbouwcorporaties afgesproken dat slecht geïsoleerde woningen op kosten van de corporatie worden verbeterd. "Het voordeel van de energierekening landt bij de huurder en de kosten voor de woningverbetering zijn voor de corporatie. Dat is eigenlijk de beste afspraak die je zou kunnen hebben."
Meer uit Binnenland
NUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
11 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.
11 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
12 uur geledenLEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
23 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
23 uur geleden