De Jonge: AIVD vond nadelige info voor veiligheid over Markuszower
DEN HAAG (ANP) - Dat formateur Richard van Zwol informatie kreeg van de veiligheidsdiensten over PVV'er Gidi Markuszower betekent dat er over hem "nadelige gegevens gevonden zijn met oog op de nationale veiligheid". Dat zegt minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken), als minister verantwoordelijk voor de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Door het onderzoek van de veiligheidsdiensten "is voorkomen dat iemand die kennelijk wordt gezien als een risico voor de integriteit van het landsbestuur" bewindspersoon is geworden.
PVV-leider Geert Wilders trok de kandidatuur van Markuszower als minister in na de screening van de AIVD. Markuszower is al jarenlang Kamerlid en zou minister van Asiel en Migratie worden. Na het onderzoek is zijn kandidatuur ingetrokken. "Het systeem heeft dus gefunctioneerd", is de conclusie van De Jonge. Omdat de naam van Markuszower wel al expliciet rondging, is het "voor de persoon in kwestie altijd beschadigend". Deze zaak is wat dat betreft bijzonder omdat Markuszower "eigenlijk al in alle kranten stond", en daarna pas is gescreend.
De AIVD kan alleen aangeven dat er sprake is van "negatieve bevindingen" in de zogenoemde naslag, aldus De Jonge. De veiligheidsdienst richt zich voornamelijk op de vraag of "staatsgeheime informatie bij kandidaat-bewindspersonen in goede handen is", legt de minister uit. "En vervolgens is het aan de formateur om daar in overleg met de fractievoorzitter die de betreffende kandidaat heeft voorgedragen, conclusies aan te verbinden."
Meer uit Politiek
RIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geleden