Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Hypotheker: ook buiten Randstad steeds minder betaalbaar

De Hypotheker: ook buiten Randstad steeds minder betaalbaar

ZOETERMEER (ANP) - Ook buiten de Randstad zijn nu minder betaalbare woningen te krijgen, signaleert De Hypotheker. Dat komt door het zogenoemde waterbedeffect, wat inhoudt dat als in een bepaalde regio huizen duurder worden, mensen buiten die regio op zoek gaan en ook daar de huizenprijzen stijgen. Een jaar geleden was de huizenmarkt in gebieden buiten de Randstad nog redelijk toegankelijk, zegt de hypotheekadviseur. Ook steeg het gemiddelde hypotheekbedrag in één jaar tijd met ruim 10 procent.

De grootste dalingen van het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een huis buiten de Randstad komen voor rekening van Zeeland, waar het aantal aanvragen daalde met bijna een derde. Daarna volgen Overijssel en Drenthe, waar respectievelijk bijna een derde en een kwart minder hypotheken werden aangevraagd.

De toename in de krapte op de huizenmarkt heeft ook gevolgen voor het gemiddelde hypotheekbedrag, dat hierdoor in een jaar tijd met bijna 11 procent steeg. De gemiddelde hypotheek is nu 325.000 euro. In 2020 was dit nog 294.000 euro. Noordelijke provincies zoals Groningen en Friesland stegen hard, net zoals Noord- en Zuid-Holland. Tussen de provincies zitten wel verschillen. In Noord-Holland was het gemiddelde hypotheekbedrag met 375.000 euro aanmerkelijk hoger dan in Zeeland (241.000 euro).

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekende dat in december 2021 er maar 20.559 transacties plaatsvonden, ruim een vijfde minder dan in dezelfde maand een jaar eerder. De gemiddelde verkoopprijs van een nieuwbouwhuis ligt nu rond de 466.000 euro, berekende makelaarsvereniging NVM over de laatste drie maanden van 2021. Een bestaande woning ligt met 438.000 euro iets lager, maar is nog altijd ruim een vijfde duurder op jaarbasis.

Meer uit Financieel

Wall Street gemengd in afwachting van rentebesluit centrale bank

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen begonnen. Beleggers namen weinig risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Federal Reserve. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale banken de leenkosten in de grootste economie ter wereld met een kwart procentpunt verhogen om de hoge inflatie te bestrijden.

1 uur geleden
Postcode Loterij: jammer dat aantal trekkingen niet omhoog mag

AMSTERDAM (ANP) - De Postcode Loterij en de VriendenLoterij vinden het jammer dat de Raad van State woensdag heeft geoordeeld dat de loterijen het aantal trekkingen per jaar niet mogen verhogen. Managing director Jonne Arnoldussen van de loterijen, die bij hetzelfde bedrijf horen, noemde de uitkomst "vervelend." Het oordeel beperkt volgens hem niet alleen de loterijen zelf, maar ook het geld dat ze aan goede doelen kunnen geven.

2 uur geleden
Overlast op stations door schoonmaakstaking valt mee, zegt NS

UTRECHT (ANP) - De overlast op stations en in treinen door de staking van schoonmakers valt mee, laat een woordvoerster van NS weten. "Het kan zijn dat reizigers er wat van merken, maar het heeft vooralsnog geen grote problemen opgeleverd", vertelt de woordvoerster.

2 uur geleden
Nederlandse claimzaak tegen Snapchat wordt Europees

ROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimzaak tegen het bedrijf achter de app Snapchat wordt Europees. De Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) kondigde in juni een collectieve rechtszaak in Nederland aan tegen Snap, omdat het techbedrijf persoonsgegevens onrechtmatig zou gebruiken en de app een verslavend ontwerp zou hebben gegeven. De claimorganisatie breidt die zaak uit om mensen uit de hele Europese Unie te vertegenwoordigen.

2 uur geleden
Armani benoemt eerste creatief directeur van buiten de familie

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Giorgio Armani heeft Dario Vitale benoemd tot nieuwe creatief directeur. Hij is de eerste ontwerper van buiten de Armani-familie die deze functie bekleedt, zo maakte het bedrijf woensdag bekend.

3 uur geleden
Drukkere treinen en bussen richting Duitsland vanwege Oktoberfest

UTRECHT (ANP) - De komende weken is het drukker in de internationale treinen en bussen richting Duitsland vanwege Oktoberfest. Flixbus en NS Internationaal zien een toename in het aantal boekingen. Oktoberfest begint zaterdag en duurt tot en met zondag 4 oktober.

3 uur geleden
Wereldbank stelt Nobelprijswinnaar aan als hoofdeconoom

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Wereldbank stelt met Michael Kremer een Nobelprijswinnaar aan als hoofdeconoom. De Amerikaan staat bekend als specialist voor onderzoek naar armoedebestrijding en de problemen die daarbij komen kijken.

3 uur geleden