Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

De Hypotheker: ook buiten Randstad steeds minder betaalbaar

De Hypotheker: ook buiten Randstad steeds minder betaalbaar

ZOETERMEER (ANP) - Ook buiten de Randstad zijn nu minder betaalbare woningen te krijgen, signaleert De Hypotheker. Dat komt door het zogenoemde waterbedeffect, wat inhoudt dat als in een bepaalde regio huizen duurder worden, mensen buiten die regio op zoek gaan en ook daar de huizenprijzen stijgen. Een jaar geleden was de huizenmarkt in gebieden buiten de Randstad nog redelijk toegankelijk, zegt de hypotheekadviseur. Ook steeg het gemiddelde hypotheekbedrag in één jaar tijd met ruim 10 procent.

De grootste dalingen van het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een huis buiten de Randstad komen voor rekening van Zeeland, waar het aantal aanvragen daalde met bijna een derde. Daarna volgen Overijssel en Drenthe, waar respectievelijk bijna een derde en een kwart minder hypotheken werden aangevraagd.

De toename in de krapte op de huizenmarkt heeft ook gevolgen voor het gemiddelde hypotheekbedrag, dat hierdoor in een jaar tijd met bijna 11 procent steeg. De gemiddelde hypotheek is nu 325.000 euro. In 2020 was dit nog 294.000 euro. Noordelijke provincies zoals Groningen en Friesland stegen hard, net zoals Noord- en Zuid-Holland. Tussen de provincies zitten wel verschillen. In Noord-Holland was het gemiddelde hypotheekbedrag met 375.000 euro aanmerkelijk hoger dan in Zeeland (241.000 euro).

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekende dat in december 2021 er maar 20.559 transacties plaatsvonden, ruim een vijfde minder dan in dezelfde maand een jaar eerder. De gemiddelde verkoopprijs van een nieuwbouwhuis ligt nu rond de 466.000 euro, berekende makelaarsvereniging NVM over de laatste drie maanden van 2021. Een bestaande woning ligt met 438.000 euro iets lager, maar is nog altijd ruim een vijfde duurder op jaarbasis.

Meer uit Financieel

Olieprijzen nog verder omhoog, Brent nu bijna 100 dollar

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend verder omhoog waarbij Brent nu bijna op 100 dollar per vat staat. Iran heeft gezegd een Amerikaanse basis in Jordanië en schepen en olietankers rond de Straat van Hormuz te hebben aangevallen. De Verenigde Staten melden aanvallen op Iraanse doelen, onder meer op het eiland Kharg in de Perzische Golf. Daarbij zouden ook tankers vernietigd zijn.

43 minuten geleden
Consumenten besteden meer aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - De bestedingen van huishoudens in Nederland zijn in juli met 1,2 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huishoudens kochten die maand vooral meer goederen. Ook aan diensten werd meer uitgegeven. De bestedingen lieten daarmee voor de vijfde maand op rij een stijging zien. In juni groeide de consumptie met 1,7 procent.

1 uur geleden
Ook woensdag nog geannuleerde vluchten vanwege storing in VK

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Door de technische storing op dinsdag bij de Britse luchtverkeersleiding zijn ook woensdag vluchten geannuleerd. Volgens Flightradar24 zijn 177 vluchten geschrapt, bijna allemaal op London Heathrow Airport. De Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS) waarschuwt dat het herstel "tijd zal kosten".

2 uur geleden
VS: extra importheffingen en -verbod op Canadese producten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben in het handelsconflict met Canada opnieuw maatregelen genomen. Dat heeft het Witte Huis dinsdag laten weten.

4 uur geleden
Stijgende olieprijzen zorgen voor minnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.

10 uur geleden
Ierse waakhond onderzoekt X om zorgen over leeftijdscontroles

DUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.

10 uur geleden
Saudi-Arabië legt energie-installaties stil na aanvallen Houthi's

JAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.

12 uur geleden