De Hypotheker: minder hypotheekaanvragen, wel herstel huizenmarkt
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het totale aantal hypotheekaanvragen is in de eerste maanden van dit jaar ruim gehalveerd in vergelijking met vorig jaar. Dat meldt hypotheekadviseur De Hypotheker, die de daling met name toeschrijft aan de fors gekrompen hoeveelheid overgesloten hypotheken. Wel merkt De Hypotheker dat de huizenmarkt herstelt, doordat het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning stijgt.
Het totale aantal hypotheekaanvragen nam in het eerste kwartaal af met 52 procent in vergelijking met hetzelfde kwartaal in 2022. Naast de flinke daling in het aantal aanvragen voor het oversluiten van een bestaande hypotheek (min 92 procent), wijst De Hypotheker ook op de stijgende hypotheekrente van vorig jaar. Veel aanvragers konden toen nog profiteren van een relatief lage rente, waardoor het aantal hypotheekaanvragen van januari tot en met maart 2022 op recordhoogte stond.
Ondanks de daling van het totale aantal aanvragen, nam de hoeveelheid hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning op kwartaalbasis toe (plus 10 procent). De Hypotheker merkt dat meer jongeren zich op de woningmarkt begeven. Dat komt volgens de hypotheekadviseur doordat hun vooruitzichten zijn verbeterd, doordat het woningaanbod de afgelopen tijd is toegenomen en er sprake is van minder concurrentie.
55-plussers
Het tegendeel geldt voor 55-plussers. Het aantal aanvragen dat zij voor hun rekening nemen daalde met 45 procent. Volgens De Hypotheker zijn er voor deze groep weinig woningen beschikbaar, bijvoorbeeld huizen die levensloopbestendig zijn.
Het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een woning daalde in het eerste kwartaal met 9 procent tot 306.000 euro. De Hypotheker stelt dat er in alle Nederlandse provincies sprake is van een daling. Het gemiddelde hypotheekbedrag nam het sterkst af in Groningen (min 15 procent), het zwakst in Flevoland (min 4 procent).
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
2 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
5 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
6 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
6 uur geleden