De Hypotheekshop: hypotheekverstrekkers verhogen rente massaal
AMSTERDAM (ANP) - Geldverstrekkers hebben massaal hun hypotheekrentes verhoogd door de onrust op de financiële markten. Bijna alle veertig financiers in Nederland zijn daartoe overgegaan. Op vrijdag, de dag waarop de meeste rentewijzigingen worden doorgevoerd, verhogen maar liefst 25 aanbieders tegelijk de hypotheekrente. Dat is volgens hypotheekadviseur De Hypotheek sinds de start van de meting daarvan in 2016 nog niet voorgekomen.
Door de stijging van de rente op de kapitaalmarkt worden de geldverstrekkers gedwongen om de hogere leenkosten door te berekenen in de hypotheekrentes om geen verlies te maken. De gemiddelde hypotheekrente stijgt daardoor deze week met 0,3 procentpunt. Dat is volgens de adviseur de grootste stijging sinds 2008.
Meerdere geldverstrekkers hebben deze week zelfs tweemaal hun tarieven aangepast. Ook de grootbanken SNS, ING en ABN AMRO verhogen vrijdag hun tarieven. Meerdere aanbieders, waaronder Rabobank en ING, hebben ook voor volgende week al flinke verhogingen aangekondigd.
Rentevastperioden
Sinds het laagterecord van 1,42 procent in september 2021 is de hypotheekrente 2,3 procentpunt gestegen tot een gemiddelde van 3,72 procent over alle gangbare rentevastperioden. Op langere rentevastperioden van twintig en dertig jaar en zonder Nationale Hypotheek Garantie (NHG) komen veel individuele hypotheekrentes al boven de 4 procent uit.
Door de gestegen hypotheekrente kiezen huizenkopers, oversluiters en verbouwers weer eerder voor een tienjaars rentevastperiode dan de afgelopen jaren het geval was. Daarnaast merkt de hypotheekadviseur ook dat de hogere rente een aflossingsvrije hypotheek minder aantrekkelijk maakt voor starters.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
4 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
7 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
7 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
1 dag geleden