De Hef kan onder voorwaarden uit elkaar voor megajacht Bezos
ROTTERDAM (ANP) - Hoewel de vergunning voor de passage van het megajacht van Jeff Bezos nog niet is aangevraagd, kan het middenstuk van de Rotterdamse brug De Hef onder strenge voorwaarden wel maximaal twee keer per jaar worden weggehaald om grote schepen door te laten. Dat heeft het Rotterdams college in 2017 besloten nadat scheepswerven daar om vroegen, aldus de Rotterdamse wethouder (Buitenruimte) Vincent Karremans.
Karremans benadrukte dat de gemeente Rotterdam nog geen vergunningsaanvraag binnen heeft voor de passage van het schip en nog geen besluit over de kwestie heeft genomen. De commotie ging onder meer over de vraag of het verantwoord was het middenstuk van de historische brug opnieuw weg te halen. In 2017 was dat bij een renovatie van drie jaar al het geval, maar volgens de wethouder zijn de risico’s op vervolgschade als het middenstuk opnieuw wordt uitgehaald "verwaarloosbaar".
Het college besloot in 2017 om scheepswerven uit de regio, die vrije doorvaart naar zee moeten hebben voor hun steeds grotere schepen, tegemoet te komen en stelde hierop strenge voorwaarden op voor De Hef, die een maximale doorvaarthoogte heeft van 46 meter. Medio 2021 kreeg de gemeente zo'n verzoek van een scheepsbouwer, waarna werd begonnen aan een draaiboek en een gezamenlijke overeenkomst met scheepswerven. Als dat allemaal af is, kan er gekeken worden naar de vergunning, die overigens nog niet is aangevraagd, aldus de wethouder. "Die vergunning behandelen we als elke andere, het maakt voor de beoordeling niet uit wie de eigenaar van het schip is." Ook zijn kosten van de operatie voor de scheepsbouwer en niet voor de klant.
Fouten
Een vermeende belofte van de gemeente uit 2017 om de Koningshavenbrug, zoals de brug officieel heet, na de laatste renovatie nooit meer uit elkaar te halen weersprak hij. "Daar kunnen we nergens wat over vinden." Vorige week meldde Stadsbeheer dat de gemeente na het maken van een afweging tussen economische en werkgelegenheidsbelangen enerzijds en zorg voor de brug anderzijds zou hebben ingestemd met het verzoek voor het tijdelijk demonteren van De Hef. Een dag later liet de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb weten dat hiervoor nog geen vergunning is aangevraagd. Karremans erkende dat er fouten zijn gemaakt in de communicatie en dat er "een verkeerde suggestie is gewekt".
De gemeenteraad wilde donderdag opheldering van wethouder Karremans over De Hef, na alle ophef die er over monumentale spoorwegbrug was ontstaan. De brug was vorige week even wereldnieuws toen bekend werd dat deze mogelijk tijdelijk wordt gedemonteerd deze zomer om een megajacht van Bezos, oud-Amazonbaas en een van de rijkste mensen ter wereld, door te laten. Het debat was aangevraagd door de Rotterdamse GroenLinks-fractie. "Het gaat hierbij alleen om een unieke 'experience', waarbij de stad als 'dickpic' wordt ingezet om te zien wat de superrijken voor elkaar kunnen krijgen", aldus GroenLinks-raadslid Stephan Leewis.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
8 uur geleden