
De Croo bij Rafah: tijdelijk bestand Gaza moet structureel worden
RAFAH/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Belgische minister-president Alexander De Croo heeft op de grens tussen Egypte en Gaza opgeroepen tot een structurele oplossing voor het conflict tussen Israël en Hamas. Hij deed dat samen met zijn Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez tijdens een reis naar het Midden-Oosten. Spanje is momenteel EU-voorzitter, België vanaf 1 januari.
Sánchez veroordeelde het willekeurig doden van Palestijnen. "Het willekeurig doden van onschuldige burgers, inclusief duizenden jongens en meisjes, is volkomen onaanvaardbaar", aldus Sánchez. De Spaanse premier heeft recent herhaaldelijk aangedrongen op erkenning van Palestina als onafhankelijke staat door de Europese Unie. Hij zei bereid te zijn dat ook op eigen houtje te doen als er geen reactie komt.
"Een staakt-het-vuren van één dag is goed. Een staakt-het-vuren van vijf dagen is beter. En een structureel staakt-het-vuren is het doel", zei De Croo tijdens een persconferentie op de eerste dag van een tijdelijk bestand tussen de strijdende partijen. "Er moet alles aan gedaan worden om van dit moment gebruik te maken", zei De Croo daarover. Hij doelde daarmee op humanitaire hulp in Gaza en gesprekken over een structureel bestand.
Vernietiging onaanvaardbaar
De Croo veroordeelde de aanvallen van Hamas, maar uitte kritiek op de aanvallen op de Palestijnen. "De vernietiging van Gaza is onaanvaardbaar. We kunnen niet accepteren dat een samenleving verwoest wordt zoals die verwoest wordt." Hij zei dat er alleen een politieke en geen militaire oplossing kan komen voor dit conflict. "De gesprekken moeten hervat worden. We moeten het geweld van kolonisten op de Westelijke Jordaanoever en het doden van onschuldige mensen stoppen." Hij hoopt op een vredesconferentie.
Israël reageerde boos op de uitspraken van de Europese premiers in Rafah. De minister van Buitenlandse Zaken van het land, Eli Cohen, heeft de ambassadeurs van België en Spanje ter verantwoording geroepen. Premier Benjamin Netanyahu vindt dat de Europese premiers "vergeten de misdaden tegen de menselijkheid van Hamas te belichten".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een bevel ondertekend om de Nationale Garde naar Memphis te sturen. Trump zei dat de taskforce een "kopie" zou zijn van degene die hij in augustus naar de hoofdstad Washington DC stuurde.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop van honderden raketten aan België goedgekeurd, meldt het Pentagon. De Belgen moeten 567,8 miljoen dollar (zo'n 480 miljoen euro) betalen voor de AIM-9X Sidewinders.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël heeft de Al-Ghafri-toren vernietigd, de hoogste woontoren van de Gazastrook, meldt Al Jazeera. De toren van twintig verdiepingen staat in het westen van Gaza-Stad, een gebied waar Israël de bevolking heeft opgeroepen om te vertrekken.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst SOP heeft een drone "geneutraliseerd" die boven gevoelige overheidsgebouwen zoals het presidentieel paleis vloog, meldt de Poolse premier Donald Tusk op X. Er zijn twee Belarussen gearresteerd vanwege de drone.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Washington Post-columnist Karen Attiah is ontslagen vanwege socialmediaberichten die ze schreef na de moord op Charlie Kirk, zo schrijft ze maandag zelf op platform Substack. Haar werkgever noemde berichten over politiek geweld die ze op Bluesky plaatste na de dood van Kirk "onacceptabel". Ze zou de veiligheid van haar collega's in gevaar brengen.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft gezegd zijn land koste wat kost te beschermen tegen wat hij "agressie" van de Verenigde Staten noemt.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Arabische en islamitische leiders die zijn verzameld voor een top in Qatar hebben alle landen opgeroepen om hun relatie met Israël te herzien. Volgens hen zouden landen "alle mogelijke juridische en effectieve maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat Israël doorgaat met zijn acties tegen het Palestijnse volk", staat in de slotverklaring van de top.
4 uur geleden