De Boer ziet Oranje niet in tijdnood komen met vijf verdedigers
LOULÉ (ANP) - Stefan de Vrij hoefde na de matige oefeninterland van het Nederlands elftal tegen Schotland (2-2) niet lang na te denken over de vraag waarom zijn club Internazionale een systeem met vijf verdedigers zo perfect beheerst dat het landskampioen van Italië is geworden. "Daar hebben we twee jaar lang bijna iedere dag op geoefend", zei hij. "Dan krijgt je zoveel automatismen dat je bij iedere situatie wel weet hoe je het beste kan handelen en reageren."
Oranje speelde tegen de Schotland voor het eerst in lange tijd weer eens met een versterkte defensie. En dat was goed te zien ook. Nederland creëerde weinig kansen en liep tegen twee counters aan. "We hebben dit systeem pas één keer echt heel goed getraind met elkaar", erkende bondscoach Frank de Boer. "Je kan dan niet verwachten dat je de sterren van de hemel speelt. Maar dat het beter kan en moet, dat lijkt me wel duidelijk."
Louis van Gaal bekeek de oefeninterland tegen Schotland vanaf de hoofdtribune van Estádio Algarve. De Amsterdammer was nog bondscoach toen hij na een kansloze nederlaag tegen Frankrijk in maart 2014 samen met Arjen Robben en enkele belangrijke spelers concludeerde dat Nederland weinig op het WK van Brazilië had te zoeken als het met vier verdedigers bleef spelen.
Toen Oranje twee maanden later bijeen kwam voor de mondiale eindronde greep hij vooral veel geheime trainingen aan om zijn internationals te laten wennen aan een systeem met vijf verdedigers. Joël Veltman verklapte begin mei per ongeluk dat Van Gaal aan een nieuwe tactiek dacht. Ruim een maand later verraste Nederland regerend wereldkampioen Spanje op het WK (5-1) en legde het met een versterkte defensie de basis voor een derde eindklassering.
De Boer heeft nog maar tien dagen voor de eerste wedstrijd op het EK tegen Oekraïne. Wie Oranje tegen de Schotten zag ploeteren met vijf verdedigers vroeg zich af of dat wel lang genoeg is om het systeem met vijf verdedigers goed onder de knie te krijgen. "Maar het is geen abracadabra voor ons", zei De Boer. "Als je kijkt naar de kwaliteiten van de spelers, is dit denk ik een uitstekend systeem. Dat hebben we vorig jaar ook in de uitwedstrijd tegen Italië laten zien. Ik maak me geen zorgen dat we in tijdnood komen."
"Met vijf verdedigers nemen we gewoon wat minder risico dan dat we vanaf het eerste fluitsignaal met drie aanvallers gaan jagen", zei De Boer. "Dat kost ook heel veel kracht. We zijn tegen Schotland geëindigd met vier verdedigers en drie aanvallers. Dat beheersen we goed maar ik wil een systeem met vijf verdedigers niet zomaar aan de kant schuiven. Hoe we zondag tegen Georgië gaan oefenen? Dat gaan we zien. Maar ik denk dat we beide systemen kunnen beheersen. Zeker als we wat dingen anders doen dan in deze wedstrijd."
Meer uit Voetbal
DEVENTER (ANP) - AZ heeft vier dagen na het winnen van de KNVB-beker gelijkgespeeld tegen Go Ahead Eagles. In Deventer eindigde het duel tussen de laatste twee bekerwinnaars in 0-0. Vorig seizoen won Go Ahead de beker door AZ na strafschoppen te verslaan.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Ismael Saibari ontbreekt donderdag in de wedstrijdselectie van PSV. De middenvelder heeft een blessure en mist daardoor de thuiswedstrijd tegen PEC Zwolle.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - AZ start donderdagavond tegen Go Ahead Eagles met zes wijzigingen vergeleken met de basiself van de bekerfinale. Zondag wonnen de Alkmaarders de vijfde KNVB-beker in de clubgeschiedenis door NEC met 5-1 te verslaan. Twee dagen na de huldiging speelt AZ in de Eredivisie tegen de bekerwinnaar van vorig seizoen. De aftrap is om 18.45 uur.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het kort geding dat NAC Breda heeft aangespannen tegen voetbalbond KNVB is dinsdag vanaf 09.00 uur te volgen via een livestream. Dat meldt de rechtbank Midden-Nederland.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Dennis te Kloese (51) gaat Feyenoord na 4,5 jaar verlaten. De algemeen directeur verlaat de Rotterdamse voetbalclub op 1 juli. Dat heeft Feyenoord bevestigd. Te Kloese was ook verantwoordelijk voor voetbaltechnische zaken. Hij gaat op zoek naar een nieuwe uitdaging.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Real Madrid kan de rest van het seizoen geen beroep meer doen op Éder Militão en Arda Güler. De twee spelers hebben allebei een hamstringblessure opgelopen, heeft de club bevestigd.
7 uur geledenBARCELONA (ANP) - Lamine Yamal mist de rest van het seizoen bij FC Barcelona. De koploper van de Spaanse competitie bevestigde donderdag dat de 18-jarige aanvaller een hamstringblessure heeft opgelopen, maar verwacht ook dat hij op tijd hersteld is om met Spanje deel te nemen aan het WK voetbal, dat begint op 11 juni.
8 uur geleden