Ddos-aanval op netwerk hoger onderwijs en ziekenhuizen voorbij
DEN HAAG (ANP) - De digitale aanval op de computersystemen van universiteiten, hogescholen, mbo's, academische ziekenhuizen en onderzoeksinstituten is gestopt. Dat meldt SURF, het gezamenlijke computernetwerk. De instellingen kunnen nu weer verbinding maken en alle diensten doen het weer.
SURF werd vrijdagochtend voor de derde dag op rij getroffen door een ddos-aanval. Deze begon om 08.20 uur en was ruim twee uur later verholpen. Het ging opnieuw om "een grote aanval met een groot volume aan verkeer die bovendien steeds van doelwit wijzigde". Bij de aanvallen worden systemen bestookt met zoveel verkeer dat ze onbereikbaar worden. Instellingen verspreid over het land ondervonden de gevolgen.
Volgens SURF hebben de maatregelen tegen nieuwe aanvallen een positief effect gehad. De woordvoerder wil niet zeggen welke maatregelen zijn genomen "om de aanvallers geen voordeel te geven". Er is aangifte gedaan bij de politie.
'Ddos-wasstraat'
Woensdag en donderdag was het gezamenlijke computernetwerk ook al doelwit van een ddos-aanval. Wie er achter de aanvallen zit of wat het motief is, kan de woordvoerder van SURF niet zeggen. Ook niet of er een verband is tussen de digitale aanvallen. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid onderzoekt waar de aanvallen vandaan kwamen.
Ddos-aanvallen zijn volgens Z-CERT, een instantie die de zorg helpt met cybersecurity, niet te voorkomen. Bij zo'n aanval wordt een grote hoeveelheid dataverkeer naar een computer of netwerk gestuurd met als doel de werking van een website, server of netwerk te verstoren of plat te leggen. "Het is dus vergelijkbaar met een winkel waar driehonderd mensen zich tegelijk door één deur proberen te wurmen. Dan krijg je een opstopping", legt een woordvoerder uit.
Er zijn wel verschillende maatregelen mogelijk waarmee instanties zich digitaal kunnen beschermen. Veel zorginstellingen maken bijvoorbeeld gebruik van een 'ddos-wasstraat'. Dat is een systeem dat besmet en schoon internetverkeer van elkaar scheidt en alleen het schone verkeer doorlaat.
Meer uit Binnenland
NIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 39-jarige Bob ter H. dinsdag veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van Douwe Bob en drugsbezit. De bedreigingen begonnen nadat de zanger eind juni besloot om niet op te treden bij een Joods voetbalevenement. Douwe Bob vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Richard R. (52), alias Rico de Chileen, is dinsdag in hoger beroep veroordeeld tot dertien jaar cel voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank legde R. hiervoor in 2021 elf jaar cel op. "U was de spil in de organisatie, u was de leider", aldus het hof.
4 uur geleden