Dave De K. wil in Nederland worden berecht in zaak-Dean
AMSTERDAM (ANP) - De 34-jarige Dave De K., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering en het overlijden van de 4-jarige jongen Dean, wil in Nederland worden berecht en niet aan België overgeleverd. Dit zei zijn advocaat Michael Yap dinsdag voor de Internationale Rechtshulpkamer (IRK) van de rechtbank in Amsterdam.
De onderzoeksrechter in Dendermonde heeft Nederland verzocht om de overlevering van De K, zodat hij in België kan worden berecht. Het Nederlandse Openbaar Ministerie is het daarmee eens en de Nederlandse minister van Justitie en Veiligheid heeft besloten de vervolging in Nederland te staken. Maar de raadsman van De K. betoogt dat het zwaartepunt van de zaak in Nederland ligt.
Het lichaam van Dean werd maandagavond 17 januari op Neeltje Jans bij Vrouwenpolder in Zeeland gevonden. Eerder die dag werd De K. aangehouden, de Belg had het jongetje meegenomen uit de Belgische plaats Sint-Niklaas. De man werd gearresteerd in het dorp Meerkerk in de provincie Utrecht. Yap: "Na zijn aanhouding is een hele reconstructie door de Nederlandse recherche gemaakt. Er is sporenonderzoek verricht en sectieonderzoek op het overleden kindje. Nederland is verantwoordelijk voor deze zaak. Zo ziet mijn cliënt dat."
Achtergrond
'Dendermonde' wil De K. vervolgen voor moord dan wel doodslag en kinderontvoering. Daarvan is geen sprake, stipte Yap tijdens de zitting aan. De K. "heeft daar een andere lezing over", is het enige wat de raadsman daar na afloop over wilde zeggen. Yap heeft eerder gevraagd het Nederlandse onderzoek toe te voegen aan het strafdossier om beter inzichtelijk te maken wat er is gebeurd, maar dat is door justitie geweigerd.
Volgens de raadsman van De K zouden de omstandigheden in de gevangenis in de Belgische stad Dendermonde ondermaats zijn en met name de toegang tot gezondheidszorg voor gedetineerden. De K. heeft in de gevangenis van Middelburg al verzocht om een psychiater en een psycholoog. "Zijn achtergrond dient goed in beeld te worden gebracht", aldus Yap. De K. vreest volgens zijn raadsman dat overlevering aan België "zijn situatie zou doen verslechteren".
De K. maakte geen gebruik van zijn laatste woord. "Ik heb er niks aan toe te voegen eigenlijk. Ik volg mijn raadsman", zei hij. De rechtbank komt op 22 februari met een beslissing.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
6 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
7 uur geleden