Datalek met gegevens 65.000 ambtenaren bij ministerie Justitie
DEN HAAG (ANP) - Persoonsgegevens van circa 65.000 overheidsmedewerkers, die hoofdzakelijk werken bij het ministerie van Justitie en Veiligheid, zijn door een datalek op plekken terechtgekomen waar zij niet horen. Dat meldt verantwoordelijk minister Ferd Grapperhaus, die de zaak "hoog opneemt".
De fout ligt volgens Grapperhaus bij een externe medewerker die bij het ministerie kwaliteitscontroles uitvoerde op toegangsdiensten, zoals de Rijkspas waarmee medewerkers het gebouw in en uit kunnen. Hij kopieerde tegen de regels in software naar een "eigen werkomgeving" en vervolgens naar twee andere overheidsdiensten waarvoor hij werkte. Daarbij werden ook de daaraan gekoppelde data gekopieerd.
Het datalek kwam op 30 juni aan het licht toen de GGD GHOR de gekopieerde data tijdens een routinecontrole aantrof op het eigen netwerk. Daarna werden dezelfde data ook aangetroffen bij het Openbaar Ministerie. Het gaat om persoonsgegevens als naam, organisatie, soort dienstverband, paspoortnummer, mailadres, geboorteplaats- en datum, geslacht en nationaliteit. Er zijn geen privéadressen, telefoonnummers of wachtwoorden gelekt.
Onderzoek
"Op dit moment heb ik geen indicatie dat deze data door onbevoegden zijn ingezien of gebruikt", schrijft Grapperhaus aan de Tweede Kamer. Er loopt nog een onderzoek dat daar duidelijkheid over moet geven. De gelekte data zijn inmiddels verwijderd of onbruikbaar gemaakt. De personen die voorkomen in het datalek worden daarover geïnformeerd. "Ik betreur het incident zeer en neem dit hoog op", aldus de minister.
Van het datalek is meteen melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Beveiligingsbedrijf Fox-IT onderzoekt wat er precies is misgegaan en of de gelekte data door mensen buiten het ministerie van Justitie zijn ingezien. Daarnaast heeft Grapperhaus de accountantsdienst van de rijksoverheid (ADR) gevraagd zwakke plekken in de databeveiliging op het departement op te sporen en met suggesties te komen voor verbetering. Ook loopt er een intern onderzoek.
Grapperhaus benadrukt dat het op zijn ministerie "nadrukkelijk verboden" is vertrouwelijke of privacygevoelige informatie te verwerken op onveilige of zelf meegebrachte apparaten. Hij noemt het "zeer kwalijk" dat dit in dit geval toch lijkt te zijn gebeurd. De minister wacht eerst de uitkomsten van de lopende onderzoeken af. Pas daarna neemt hij een besluit over eventuele vervolgstappen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer megastallen, terwijl het aantal boerderijen juist afneemt. Volgens Wakker Dier komt dat door schaalvergroting: kleine boeren stoppen ermee, de groten worden groter.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat "straks ook vrouwen en kinderen in Ter Apel zonder opvangplek" staan als er door de overheid niet "onmiddellijk" wordt ingegrepen. De afgelopen dagen werden asielzoekers opgevangen in een congrescentrum in Groningen, vorige week gebeurde dat in Stadskanaal en Gieten. De hulporganisatie noemt het "onbegrijpelijk" dat er niet voldoende slaapplekken gerealiseerd kunnen worden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verzuim onder personeel van Nederlandse gemeenten is vorig jaar gestegen naar 7,1 procent. Dat meldt A&O fonds Gemeenten, dat cijfers bijhoudt en dinsdag publiceert. Volgens het fonds is dat het hoogst in ruim twintig jaar.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Jaarlijks zijn minstens 7750 sociale huurwoningen nodig voor mensen met psychische klachten die bijvoorbeeld klaar zijn met een langdurige behandeling in een instelling of uit de gevangenis komen. De Nederlandse ggz heeft dat laten berekenen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een reeks rouwadvertenties in Trouw wordt dinsdag stilgestaan bij het overlijden van de oprichter en directeur van de klimaatorganisatie Urgenda, Marjan Minnesma, die vrijdag op 59-jarige leeftijd overleed. "Jij was onze onverschrokken voorvrouw, onze drijvende kracht, ons kompas", schrijft Urgenda onder meer in een rouwadvertentie.
5 uur geledenZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
7 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
7 uur geleden