Datalek bij justitie: onterecht toegang tot persoonsdossiers
DEN HAAG (ANP) - Door een datalek hebben medewerkers van twee uitvoeringsorganisaties van Justitie tien maanden lang onbevoegd toegang gehad tot persoonsdossiers in het Justitieel Documentatie Systeem (JDS). In de dossiers zitten onderzoeksrapporten van psychiaters en de reclassering over verdachten en veroordeelden. Sinds begin dit jaar worden in het JDS ook de adviezen van het Openbaar Ministerie (OM) bewaard.
Bij de toevoeging van de OM-adviezen op 1 januari is iets fout gegaan, waardoor een aantal medewerkers onbedoeld ook toegang kreeg tot de psychiatrische en reclasseringsrapporten. Het datalek werd eind oktober ontdekt. Daarna is de onterechte autorisatie beëindigd. Ook is onderzocht wie in de dossiers had gekeken en om welke informatie het ging, schrijven de ministers Ferd Grapperhaus (Justitie) en Sander Dekker (Rechtsbescherming) aan de Tweede Kamer.
In totaal hadden 24 medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI), waaronder gevangenissen, en het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) onrechtmatige toegang gehad. Uit onderzoek blijkt volgens de ministers dat niemand van de betrokkenen onrechtmatig informatie heeft ingekeken.
Vanwege de gevoeligheid van de gegevens en de lange duur en omvang van het lek, heeft Justitie dit gemeld aan de Autoriteit Persoonsgegevens. De kwestie zal nog nader worden beoordeeld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn nagenoeg net zo vaak digitaal vaardig als twee jaar geleden. Dat meldt het CBS op basis van een steekproef onder ongeveer 6000 Nederlanders tussen de 16 en 75 jaar oud. Een meerderheid, 84 procent, heeft in 2025 digitale basisvaardigheden als het sturen van een e-mail of chatten onder de knie. Dat betekent dat 16 procent van de bevolking niet over deze vaardigheden beschikt. Bij het vorige meetmoment in 2023 was 83 procent van de Nederlanders digitaal vaardig.
28 minuten geledenLANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
12 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
15 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
18 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
20 uur geleden