Datalek bij justitie: onterecht toegang tot persoonsdossiers
DEN HAAG (ANP) - Door een datalek hebben medewerkers van twee uitvoeringsorganisaties van Justitie tien maanden lang onbevoegd toegang gehad tot persoonsdossiers in het Justitieel Documentatie Systeem (JDS). In de dossiers zitten onderzoeksrapporten van psychiaters en de reclassering over verdachten en veroordeelden. Sinds begin dit jaar worden in het JDS ook de adviezen van het Openbaar Ministerie (OM) bewaard.
Bij de toevoeging van de OM-adviezen op 1 januari is iets fout gegaan, waardoor een aantal medewerkers onbedoeld ook toegang kreeg tot de psychiatrische en reclasseringsrapporten. Het datalek werd eind oktober ontdekt. Daarna is de onterechte autorisatie beëindigd. Ook is onderzocht wie in de dossiers had gekeken en om welke informatie het ging, schrijven de ministers Ferd Grapperhaus (Justitie) en Sander Dekker (Rechtsbescherming) aan de Tweede Kamer.
In totaal hadden 24 medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI), waaronder gevangenissen, en het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) onrechtmatige toegang gehad. Uit onderzoek blijkt volgens de ministers dat niemand van de betrokkenen onrechtmatig informatie heeft ingekeken.
Vanwege de gevoeligheid van de gegevens en de lange duur en omvang van het lek, heeft Justitie dit gemeld aan de Autoriteit Persoonsgegevens. De kwestie zal nog nader worden beoordeeld.
Meer uit Binnenland
AMELAND (ANP) - Een groep van 32 wadlopers is zondagochtend veilig aan land gebracht nadat ze op het wad bij Ameland in de problemen waren gekomen. Rond 08.30 uur zijn de laatste acht mensen aan boord van een reddingsboot gebracht en naar Ameland gevaren.
13 minuten geledenAMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.
48 minuten geledenWENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
10 uur geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
12 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
19 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
19 uur geleden