Data bijna half miljoen vrouwen gestolen na bevolkingsonderzoek
UTRECHT (ANP) - Hackers hebben de gegevens gestolen van meer dan 485.000 vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland gaat het niet alleen om hun persoonlijke informatie, zoals naam en adres. Van een deel van de vrouwen zijn de testuitslagen van uitstrijkjes en zelftesten ook gestolen.
Elza den Hertog, de bestuursvoorzitter van Bevolkingsonderzoek Nederland, zegt dat het instituut enorm is geschrokken. "We begrijpen dat vrouwen die via ons hebben deelgenomen aan bevolkingsonderzoek hier natuurlijk ook heel erg van schrikken. Aan hen wil ik graag zeggen dat het ons ontzettend spijt dat dit is gebeurd. Meedoen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker is voor veel vrouwen sowieso al spannend. En dan krijg je nu te horen dat daarbij mogelijk ook nog je persoonsgegevens zijn gelekt."
Kwaadwillenden kunnen de gestolen informatie gebruiken voor fraude. De deelnemers van wie de gegevens zijn buitgemaakt, krijgen in de komende week een brief met meer informatie.
Begin juli binnengedrongen
Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland zijn criminele hackers begin juli binnengedrongen in de systemen van het laboratorium Clinical Diagnostics NMDL in het Zuid-Hollandse Rijswijk. Dat is een van de instanties die de monsters beoordelen. Bevolkingsonderzoek Nederland laat onderzoeken "hoe dit heeft kunnen gebeuren en hoe we dit soort incidenten in de toekomst zoveel mogelijk kunnen voorkomen".
Bevolkingsonderzoek Nederland zegt vorige week te zijn geïnformeerd over het datalek. Dat is gemeld bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd en bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Op de uitslagen heeft het datalek geen invloed. "Vrouwen die al onderzoek hebben laten doen, hoeven dus niet opnieuw deel te nemen", aldus Bevolkingsonderzoek Nederland.
Geen nieuwe testen
Het lab verwerkt voorlopig geen nieuwe testen op baarmoederhalskanker. Die gaan naar andere laboratoria. "U kunt gewoon blijven deelnemen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker", aldus Bevolkingsonderzoek Nederland.
Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland zijn gegevens van mensen die zich hebben laten testen op borstkanker en darmkanker niet gestolen. Die testen worden in andere laboratoria verwerkt.
Meer uit Gezond
ALPE D'HUEZ (ANP) - Sportevenement Alpe d'HuZes heeft dit jaar iets meer dan 25 miljoen euro opgeleverd, een recordbedrag. Dat laat de organisatie weten. Die belooft dat al het geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek naar kanker.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Om de zorg verder te verduurzamen, zijn nieuwe afspraken nodig waar ook de overheid aan meewerkt. Daarvoor pleiten voormalig gezondheidsminister Ernst Kuipers, voorzitter van het Nationaal Klimaat Platform Kees Vendrik en speciaal regeringsvertegenwoordiger Circulaire Economie Steven van Eijck. Ze roepen alle betrokken bewindslieden op om "voluit door te gaan" met het ondersteunen van de verduurzaming van de sector.
4 dagen geledenLEIDEN (ANP) - Een onderzoek naar een nieuwe anticonceptiepil is vroegtijdig stopgezet doordat te veel vrouwen zwanger raakten. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) meldt dat vooral het aantal buitenbaarmoederlijke zwangerschappen reden was tot zorg.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Spoedeisende hulpen (SEH) krijgen vanaf volgend jaar deels een vast budget van ongeveer 4,6 miljoen euro. Dit komt voor een deel in de plaats van de huidige bekostiging, die vooral gebaseerd is op hoeveel mensen worden geholpen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren die stoppen met eten en drinken om op die manier een einde aan hun eigen leven te maken, moeten niet in een hospice terechtkomen. Volgens minister Mirjam Sterk (Jeugd) moet er eerder passende zorg komen voor de jongeren, waardoor het niet zover hoeft te komen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De alternatieve behandelmethode wet cupping, waarbij sneetjes of prikjes in de huid worden aangebracht, is niet zonder risico en degenen die het aanbieden zijn daarvoor vaak ook niet bevoegd. Met die waarschuwing komt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ).
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch wist al kort na de eerste coronabesmetting in Nederland dat het ondoenlijk zou worden de virusuitbraak met alleen isolatie en bron- en contactonderzoek beheersbaar te houden. Hij concludeerde dat na een bezoek aan de GGD op 6 maart 2020, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
6 dagen geleden