Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Data bijna half miljoen vrouwen gestolen na bevolkingsonderzoek

Data bijna half miljoen vrouwen gestolen na bevolkingsonderzoek

UTRECHT (ANP) - Hackers hebben de gegevens gestolen van meer dan 485.000 vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland gaat het niet alleen om hun persoonlijke informatie, zoals naam en adres. Van een deel van de vrouwen zijn de testuitslagen van uitstrijkjes en zelftesten ook gestolen.

Elza den Hertog, de bestuursvoorzitter van Bevolkingsonderzoek Nederland, zegt dat het instituut enorm is geschrokken. "We begrijpen dat vrouwen die via ons hebben deelgenomen aan bevolkingsonderzoek hier natuurlijk ook heel erg van schrikken. Aan hen wil ik graag zeggen dat het ons ontzettend spijt dat dit is gebeurd. Meedoen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker is voor veel vrouwen sowieso al spannend. En dan krijg je nu te horen dat daarbij mogelijk ook nog je persoonsgegevens zijn gelekt."

Kwaadwillenden kunnen de gestolen informatie gebruiken voor fraude. De deelnemers van wie de gegevens zijn buitgemaakt, krijgen in de komende week een brief met meer informatie.

Begin juli binnengedrongen

Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland zijn criminele hackers begin juli binnengedrongen in de systemen van het laboratorium Clinical Diagnostics NMDL in het Zuid-Hollandse Rijswijk. Dat is een van de instanties die de monsters beoordelen. Bevolkingsonderzoek Nederland laat onderzoeken "hoe dit heeft kunnen gebeuren en hoe we dit soort incidenten in de toekomst zoveel mogelijk kunnen voorkomen".

Bevolkingsonderzoek Nederland zegt vorige week te zijn geïnformeerd over het datalek. Dat is gemeld bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd en bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Op de uitslagen heeft het datalek geen invloed. "Vrouwen die al onderzoek hebben laten doen, hoeven dus niet opnieuw deel te nemen", aldus Bevolkingsonderzoek Nederland.

Geen nieuwe testen

Het lab verwerkt voorlopig geen nieuwe testen op baarmoederhalskanker. Die gaan naar andere laboratoria. "U kunt gewoon blijven deelnemen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker", aldus Bevolkingsonderzoek Nederland.

Volgens Bevolkingsonderzoek Nederland zijn gegevens van mensen die zich hebben laten testen op borstkanker en darmkanker niet gestolen. Die testen worden in andere laboratoria verwerkt.

Meer uit Gezond

Ministers nemen onderzoek gezondheid rond geiten 'zeer serieus'

DEN HAAG (ANP) - Ministers Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid, VVD) en Femke Wiersma (Landbouw, BBB) nemen gezondheidsrisico's rond geitenhouderijen "zeer serieus". Dat stellen de ministeries in een gezamenlijk statement na het rapport van de Gezondheidsraad over die risico's.

10 uur geleden
NVZA: nieuwe medicijnregels mogelijk gevaarlijk voor patiënten

UTRECHT (ANP) - Duizenden patiënten komen zonder medicatie te zitten als apothekers niet meer mogen doorleveren aan andere apotheken. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers (NVZA), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en het Netwerk Gespecialiseerde Bereidingsapotheken (NGB).

2 dagen geleden
Hoogleraar over vaccin vogelgriep: wereld kijkt naar Nederland

UTRECHT (ANP) - De hele wereld kijkt naar Nederland en naar de proeven die hier lopen met het vaccin tegen de vogelgriep, die momenteel hard om zich heen grijpt. Maar om de ontwikkelde vaccins te laten slagen, moeten ook de Europese regels voor de controles van gevaccineerde kippen worden aangepast, zegt hoogleraar Integrale Pluimveegezondheidszorg Sjaak de Wit van de Universiteit Utrecht.

4 dagen geleden
Voedingspatroon veranderen kost tijd, erkent Gezondheidsraad

DEN HAAG (ANP) - Niet iedereen kan meteen besluiten om minder rood vlees en meer peulvruchten te eten. "Er hoeft niet in een keer een streep door alles. We snappen dat het vraagt om tijd", zegt Marianne Geleijnse, vicevoorzitter van de Gezondheidsraad. Die kwam donderdag met advies voor een gezonder en milieuvriendelijker voedingspatroon.

4 dagen geleden
Eet minder vlees en meer peulvruchten, adviseert Gezondheidsraad

DEN HAAG (ANP) - Wie gezond en milieuvriendelijk wil eten, moet minder vlees en juist meer peulvruchten en noten op tafel zetten. Wetenschappers zeggen dat al jaren, maar nu adviseert ook de Gezondheidsraad het nog nadrukkelijker in nieuwe voedingsrichtlijnen. De raad adviseert mensen bijvoorbeeld om maximaal 200 gram rood vlees per week te eten. Peulvruchten, zoals bonen, linzen en erwten, zijn gezondere eiwitbronnen. Het advies is om daar 250 gram per week van te eten.

4 dagen geleden
Patiëntenfederatie: verpleeghuiszorg onvoldoende voor ruim 1 op 3

UTRECHT (ANP) - Ruim een derde van de mensen die verpleeghuiszorg ontvangen binnen de Wet langdurige zorg (Wlz), voelt zich onvoldoende geholpen. Dat meldt de Patiëntenfederatie Nederland op basis van eigen onderzoek onder ruim 800 cliënten en mantelzorgers die verpleeghuiszorg thuis of in een verpleeghuis krijgen of daarbij betrokken zijn.

4 dagen geleden
Utrechtse start-up haalt 11 miljoen op voor afbreker ziekmakers

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse biotechstart-up Laigo Bio heeft in een financieringsronde 11,5 miljoen euro opgehaald voor nieuwe technologie tegen kanker. Laigo Bio heeft een platform ontwikkeld waarmee ziekteveroorzakende membraaneiwitten, die vaak een sleutelrol spelen bij kanker, kunnen worden afgebroken in plaats van geremd. Het Utrechtse bedrijf wil het geld onder meer gebruiken om zijn technologie versneld te ontwikkelen en het team uit te breiden.

4 dagen geleden