Data-analysebedrijf Palantir fors hoger op Wall Street na cijfers
NEW YORK (ANP) - Data-analysebedrijf Palantir Technologies was dinsdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York. Palantir kwam met goed ontvangen resultaten en vooruitzichten, geholpen door een grote vraag naar zijn producten op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Het aandeel sprong 31 procent omhoog.
Palantir boekte daarbij voor het eerst een jaarwinst. De onderneming levert diensten rond data-analyse aan onder meer inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Palantir werd in 2003 opgericht en verwerkt met behulp van ingewikkelde software grote hoeveelheden data om bijvoorbeeld terroristen en criminelen op te sporen. Het bedrijf levert ook software voor de financiële sector om verdachte transacties te achterhalen.
Een van de oprichters van Palantir is techinvesteerder Peter Thiel, een bekende naam in Silicon Valley. De Duits-Amerikaanse miljardair is medeoprichter van betalingsdienst PayPal en behoort tot de eerste investeerders in Facebook. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA behoort tot de vroege investeerders in Palantir. Palantir ging in 2020 naar de beurs en is vernoemd naar de donkere kristallen bollen uit de Lord of the Rings-boeken.
De hoofdgraadmeters op Wall Street lieten bij het slot een positief beeld zien. De Dow-Jonesindex eindigde 0,4 procent hoger op 38.521,36 punten en de brede S&P 500 won 0,2 procent tot 4954,23 punten. De technologiebeurs Nasdaq steeg 0,1 procent tot 15.609,00 punten.
Ook de in New York genoteerde Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors kwam met cijfers. De voormalige halfgeleiderdivisie van Philips heeft vorig jaar opnieuw een recordomzet behaald. Topman Kurt Sievers sprak van "solide resultaten" ondanks moeilijke marktomstandigheden. NXP klom 0,9 procent.
Eli Lilly opende eveneens de boeken. De farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Het bedrijf profiteerde onder meer van sterke verkopen van zijn nieuwe afslankmedicijn Zepbound. Maar de koers zakte wel 0,2 procent.
Spotify ging 4 procent vooruit. De Zweedse muziekstreamingdienst zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen. Ook werd het operationele verlies flink teruggedrongen door lagere marketing- en personeelskosten.
De euro was 1,0755 dollar waard, vrijwel hetzelfde als bij het slot in Europa. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 73,50 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 78,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.
8 uur geleden