Data-analysebedrijf Palantir fors hoger op Wall Street na cijfers
NEW YORK (ANP) - Data-analysebedrijf Palantir Technologies was dinsdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York. Palantir kwam met goed ontvangen resultaten en vooruitzichten, geholpen door een grote vraag naar zijn producten op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Het aandeel sprong 31 procent omhoog.
Palantir boekte daarbij voor het eerst een jaarwinst. De onderneming levert diensten rond data-analyse aan onder meer inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Palantir werd in 2003 opgericht en verwerkt met behulp van ingewikkelde software grote hoeveelheden data om bijvoorbeeld terroristen en criminelen op te sporen. Het bedrijf levert ook software voor de financiële sector om verdachte transacties te achterhalen.
Een van de oprichters van Palantir is techinvesteerder Peter Thiel, een bekende naam in Silicon Valley. De Duits-Amerikaanse miljardair is medeoprichter van betalingsdienst PayPal en behoort tot de eerste investeerders in Facebook. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA behoort tot de vroege investeerders in Palantir. Palantir ging in 2020 naar de beurs en is vernoemd naar de donkere kristallen bollen uit de Lord of the Rings-boeken.
De hoofdgraadmeters op Wall Street lieten bij het slot een positief beeld zien. De Dow-Jonesindex eindigde 0,4 procent hoger op 38.521,36 punten en de brede S&P 500 won 0,2 procent tot 4954,23 punten. De technologiebeurs Nasdaq steeg 0,1 procent tot 15.609,00 punten.
Ook de in New York genoteerde Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors kwam met cijfers. De voormalige halfgeleiderdivisie van Philips heeft vorig jaar opnieuw een recordomzet behaald. Topman Kurt Sievers sprak van "solide resultaten" ondanks moeilijke marktomstandigheden. NXP klom 0,9 procent.
Eli Lilly opende eveneens de boeken. De farmaceut boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Het bedrijf profiteerde onder meer van sterke verkopen van zijn nieuwe afslankmedicijn Zepbound. Maar de koers zakte wel 0,2 procent.
Spotify ging 4 procent vooruit. De Zweedse muziekstreamingdienst zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen. Ook werd het operationele verlies flink teruggedrongen door lagere marketing- en personeelskosten.
De euro was 1,0755 dollar waard, vrijwel hetzelfde als bij het slot in Europa. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 73,50 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer op 78,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met zware verliezen begonnen, na de sterke herstelrally in de afgelopen dagen. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten nam weer af nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met zware aanvallen op Iran in de komende weken. Ook opperde hij weer de mogelijkheid van aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur.
6 minuten geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft de verkoop van zijn elektrische auto's in het eerste kwartaal licht opgevoerd. Het door Elon Musk geleide bedrijf leverde iets meer dan 358.000 auto's af, ruim 6 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.
10 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Consumentenorganisaties in Duitsland denken dat de tankkosten voor automobilisten niet omlaag gaan ondanks een nieuwe maatregel om de stijging van de brandstofprijzen te beperken. Vanaf woensdag mogen pompstations in het land nog maar één keer per dag hun prijzen verhogen, rond het middaguur.
28 minuten geledenWEESP (ANP) - Aziatische restaurants zetten hun juridische strijd tegen de Staat voort over het schrappen van een gunstige regeling voor het halen van koks van buiten de Europese Unie. De rechtbank in Den Haag oordeelde vorig jaar dat ze met hun klacht bij het verkeerde adres waren. In plaats van de civiele rechter zou de bestuursrechter over dit soort zaken beslissen. Tegen dat oordeel hebben de restaurants beroep ingesteld bij het gerechtshof in Den Haag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Betaaldienst Klarna heeft de regels voor consumentenkrediet ernstig geschonden, meldt financieel klachteninstituut Kifid. Klarna is de grootste aanbieder van 'koop nu, betaal later'. De geschilleninstantie zegt dat Klarna bij twee aankopen in een webwinkel geen verplichte kredietwaardigheidstoets heeft uitgevoerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TNO vindt een verlaging van de accijnzen op brandstof een slecht plan. Dit geldt ondanks dat Nederlanders recordbedragen betalen aan de pomp en ons land het duurste van de EU is. Het onderzoeksbureau stelt dat de hoge brandstofprijzen een relatief kleine groep mensen met lage inkomens treffen die veel kilometers rijden. Een veel grotere, meer welvarende groep zou minder hard worden getroffen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie kan een nieuwe stijging van energieprijzen beter aan dan in 2022. Dat schrijft ING. Dat komt doordat energie-intensieve industrieën sindsdien minder belangrijk zijn geworden voor de economie, terwijl minder energiegevoelige sectoren juist gegroeid zijn.
1 uur geleden