Damrak zakt door zorgen over werkzaamheid vaccins tegen Omikron
AMSTERDAM (ANP) - De zorgen over de nieuwe coronavariant Omikron hielden de beurshandel op het Damrak dinsdag weer in de greep. Na het voorzichtige herstel van een dag eerder kreeg de vrees dat de bestaande vaccins minder goed werken tegen de Omikron-variant de overhand.
De negatieve stemming volgde op uitlatingen van topman Stéphane Bancel van de Amerikaanse farmaceut en vaccinmaker Moderna. Bancel zei tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat de huidige vaccins waarschijnlijk minder effectief zijn tegen de nieuwe coronavariant. Ook verklaarde hij dat het mogelijk maanden kan duren om een nieuw vaccin te ontwikkelen en te produceren.
Ook waarschuwde voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve, die later op de dag een verklaring aflegt in de Senaat, voor de gevaren van de Omikron-variant. De komst van de nieuwe variant zorgt volgens de centrale bankier voor meer risico op inflatie en zet mogelijk een rem op de Amerikaanse economie. Ook kunnen de toeleveringsproblemen verergeren als het virus weer oplaait.
Alle hoofdbedrijven omlaag
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent in het rood op 777,99 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 1032,39 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,2 procent. Uit China kwam goed nieuws. Daar liet de bedrijvigheid in de industrie in november een onverwachte groei zien, na de krimp in oktober.
Alle 25 hoofdbedrijven op het Damrak gingen omlaag. Bierbrouwer Heineken, zorgtechnologiebedrijf Philips en staalconcern ArcelorMittal stonden onderaan, met verliezen van rond 2 procent.
EasyJet
In Londen won easyJet dik 1 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij vervoerde in het afgelopen boekjaar veel minder passagiers dan een jaar eerder, vanwege de reisbeperkingen tegen de coronapandemie. Ook leed het bedrijf opnieuw verlies. Volgens easyJet is het nog te vroeg om te zeggen welke impact de Omikron-variant zal hebben op Europese reizen. Air France-KLM verloor 2,5 procent in Amsterdam.
Fastned won 1,4 procent. Het bedrijf opende zijn eerste vier snellaadstations voor elektrische auto's in Frankrijk. Daarmee voegt het snellaadbedrijf een zesde land toe aan zijn Europese netwerk. De komende weken opent Fastned nog eens vijf extra laadstations in Frankrijk.
De euro was 1,1331 dollar waard, tegen 1,1262 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag na de opleving op maandag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,9 procent goedkoper op 68,61 dollar. Een vat Brentolie zakte 2 procent in prijs tot 71,96 dollar.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - FNV wil dat Schiphol beveiligers op de luchthaven zelf in dienst neemt. De luchthaven moet dat niet langer regelmatig uitbesteden aan andere organisaties. Deze oproep doet de grootste vakbond van Nederland om de zorgen onder medewerkers op de luchthaven aan te pakken.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - The Magnum Ice Cream Company is vrijdag flink in waarde gestegen op de Amsterdamse beurs. De opmars volgde op geruchten over een mogelijke overname van het bedrijf achter ijsmerken als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's. Het aandeel noteerde rond 12.35 uur ruim 14 procent hoger.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een zesdaagse staking in april heeft voor minder reizigers via Frankfurt Airport gezorgd. Piloten en cabinepersoneel van luchtvaartmaatschappij Lufthansa legden het werk neer en als gevolg daarvan werden vele vluchten geschrapt. De grootste luchthaven van Duitsland ontving ongeveer een half miljoen minder passagiers ten opzichte van een jaar eerder.
2 uur geledenWUHAN (ANP/AFP) - Autofabrikant Stellantis, eigenaar van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, gaat de samenwerking met het Chinese Dongfeng verder uitbreiden. Onder de deal zullen vanaf 2027 twee nieuwe Jeep-modellen en twee nieuwe Peugeot-modellen worden geproduceerd in de fabriek van Dongfeng in Wuhan. De modellen zijn bestemd voor de Chinese en de buitenlandse markt.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten gaan de bouw van een nieuwe oliepijpleiding versnellen. Het land wil de exportcapaciteit vanuit Fujairah verdubbelen, om zo via de stad in het oosten van de VAE de Straat van Hormuz te kunnen vermijden voor het transporteren van olie.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH verkoopt het merk Marc Jacobs aan WHP Global, de eigenaar van onder meer jeansmerk G-Star en modemerk Vera Wang. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met verlies begonnen. Beleggers namen gas terug na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen en wachten op concrete resultaten van de tweedaagse topbijeenkomst in China tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
5 uur geleden