Damrak wacht op meer duidelijkheid rond heffingen Trump
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index liet dinsdag weinig beweging zien, na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van meer duidelijkheid rond de Amerikaanse importheffingen. President Donald Trump kondigde maandag importheffingen aan voor verschillende landen, waaronder Japan, Zuid-Korea en Zuid-Afrika, die ingaan op 1 augustus. Het tarief voor de Europese Unie is nog niet bekend. Trump legde de EU begin april een tarief op van 20 procent. Die heffing werd voor negentig dagen, tot 9 juli, verlaagd naar een basistarief van 10 procent.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 911,75 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot 900,91 punten. Londen bleef onveranderd en Parijs verloor 0,2 procent. De DAX in Frankfurt won een fractie, ondanks een sterker dan verwachte daling van de Duitse export in mei. De uitvoer naar de VS zakte daarbij naar het laagste niveau in ruim drie jaar door de onrust rond het handelsbeleid van Trump.
De Aziatische beurzen gingen overwegend licht vooruit, ondanks de nieuwe Amerikaanse heffingen voor landen als Japan, Zuid-Korea, Maleisië, Kazachstan, Laos, Myanmar, Indonesië, Bangladesh, Cambodja en Thailand. De beurs in Sydney bleef vrijwel vlak na het verrassende besluit van de Australische centrale bank om de rente onveranderd te laten. Beleggers hadden gerekend op een renteverlaging, maar de centrale bank wil eerst meer duidelijkheid over de inflatie.
Chipbedrijven
Levensmiddelenconcern Unilever was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 0,8 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten weinig beweging zien, ondanks een forse winstdaling van de Zuid-Koreaanse chipproducent Samsung in het tweede kwartaal. De banken ING en ABN AMRO gingen aan kop met plussen van 0,6 procent.
In de MidKap verloor Signify 0,8 procent. Het verlichtingsbedrijf werd door Oddo BHF van de kooplijst gehaald. Bioplasticmaker Avantium steeg 6 procent bij de kleinere bedrijven, na een afnameovereenkomst met chemieproducent PLIXXENT.
Ebusco zag een forse openingswinst verdampen en zakte ruim 3 procent. De noodlijdende bussenbouwer heeft een groot contract gesloten voor energieopslagoplossingen met een Europese klant. Ook heeft het bedrijf een akkoord bereikt over de herstructurering van zijn leningen. Wel waarschuwde Ebusco dat het bedrijf nog altijd meer geld nodig heeft om te overleven.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Europese landen invoerheffingen van 100 procent op te leggen als die een belasting op digitale diensten van Amerikaanse techbedrijven invoeren. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft een nieuwe raad van toezicht. De Bondsraad van FNV heeft vrijdag ingestemd met die nieuwe raad, die daardoor direct van start kan gaan. Met die stap neemt ook de huidige raad van toezicht, onder wie de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts, rond 1 juli afscheid.
19 uur geleden