Damrak verder omhoog op belangrijke Fed-dag
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs ging woensdag verder vooruit na het stevige herstel een dag eerder. Beleggers letten vooral op de Federal Reserve (Fed), die later op de dag de uitkomsten van de tweedaagse beleidsvergadering bekend zal maken. De markten verwachten dat de Amerikaanse centrale bank meer details zal geven over het begin van de afbouw van de coronasteunmaatregelen.
De lager dan verwachte inflatie in augustus biedt de Fed mogelijk wat speelruimte om nog even te wachten met het terugdraaien van de coronasteun. De Fed koopt nu maandelijks voor omgerekend ruim 100 miljard euro aan schuldpapier op om de economie te stimuleren.
Op de beursvloeren namen de zorgen over het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande wat af. Het bedrijf liet weten toch op tijd de rente op bepaalde leningen te zullen betalen, waarmee wanbetaling voorlopig van de baan lijkt. De vrees dat de vastgoedreus zou omvallen zorgde aan het begin van de week nog voor onrust op de wereldwijde aandelenmarkten. Daarnaast pompte de Chinese centrale bank miljarden extra in het financiële systeem om ervoor te zorgen dat banken meer geld achter de hand hebben om eventuele schokken op te vangen.
ArcelorMittal
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 790,16 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 1081,08 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,1 procent.
Grootste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak was staalconcern ArcelorMittal met een winst van 2,8 procent. Uitzender Randstad en olie- en gasconcern Shell volgden met plussen van 1,7 procent en 1,5 procent. Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van maaltijdbezorger Thuisbezorgd.nl, voerde de schaarse dalers aan met een min van 1,1 procent.
AMG
In de MidKap gingen de staalbedrijven AMG en Aperam aan kop met plussen van 3,5 procent en 2,5 procent. Biotechnoloog Galapagos sloot de rij met een verlies van 0,9 procent. Bij de kleinere bedrijven won veevoerbedrijf ForFarmers ruim 2 procent dankzij een adviesverhoging door KBC Securities.
Universal Music Group (UMG) verloor 1 procent. Het grootste muzieklabel ter wereld werd dinsdag ruim 30 procent meer waard bij zijn beursdebuut op het Damrak. Het label achter sterren als Taylor Swift, Billie Eilish en Lady Gaga werd afgesplitst van het Franse moederbedrijf Vivendi.
De euro was 1,1729 dollar waard, tegen 1,1724 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1,7 procent tot 71,66 dollar. Brentolie kostte 1,5 procent meer op 75,49 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Starbucks heeft afgelopen boekjaar meer omzet en winst geboekt dan een jaar geleden. Dat meldt de koffieketen in zijn meest recente cijfers. Het herstelplan dat topman Brian Niccol sinds zijn aanstelling twee jaar geleden uitvoert, lijkt daarmee te werken. "Het begon als een herstelplan, maar is nu ons groeiplan", aldus de topman.
3 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Technologie- en webwinkelconcern Amazon heeft in het derde kwartaal meer omzet en winst behaald met zijn clouddivisie. De vraag naar rekenkracht en opslagruimte op servers groeit hard door de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, en Amazon is daar 's werelds grootste leverancier van. Tegelijkertijd liepen de uitgaven van Amazon hard op.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, is donderdag hard onderuitgegaan op de beurs na zorgen over de hoge AI-uitgaven en tegenvallende groei van zijn advertentietak. Beleggers zetten het aandeel bijna 13 procent lager, waardoor ongeveer een half biljoen aan beurswaarde verloren is gegaan. De forse daling van Alphabet zette ook enkele andere AI-aandelen onder druk, wat bijdroeg aan verliezen voor de bekendste graadmeters voor de New Yorkse beurzen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer blijven in gesprek over de nieuwe cao. Dat zeggen vakbonden FNV en CNV en werkgeversorganisatie VWOV. Om eruit te komen hebben de partijen vrijdag nog een extra dag ingepland om verder te praten.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG), 's werelds grootste muziekconcern, heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. Daarbij profiteerde het bedrijf dat artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish vertegenwoordigt vooral van meer opbrengsten uit betaalde streamingabonnementen. Deze omzet steeg harder dan in het voorgaande kwartaal.
6 uur geledenINGOLSTADT (ANP) - De raad van commissarissen van autofabrikant Audi komt vrijdag extra bijeen om het te hebben over de geplande fabriek in de Verenigde Staten en het bekritiseerde optreden van topman Gernot Döllner bij de bekendmaking. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van ingewijden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Chinese laboratoria kunnen straks geen elektronische apparaten meer testen die in de Verenigde Staten gebruikt moeten gaan worden. Dat komt doordat de Amerikaanse toezichthouder Federal Communications Commission (FCC) donderdag nieuwe regels heeft aangenomen. Volgens FCC-voorzitter Brendan Carr werd in 2025 82 procent van de elektronica getest in China.
6 uur geleden