Damrak veert op na zware verliesbeurt
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index veerde woensdag weer wat op na de zware verliesbeurt een dag eerder. Vooral de Nederlandse chipbedrijven toonden herstel na de forse koersval op dinsdag. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, behoorde tot de sterkste stijgers dankzij een adviesverhoging. Beleggers waren verder vooral in afwachting van een reeks van macrocijfers uit de Verenigde Staten, die later op de dag naar buiten komen.
Ook gaat de aandacht uit naar de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve, die na de slotbel op de Europese markten verschijnen. De aantekeningen geven mogelijk meer inzicht over de steunafbouw door de Amerikaanse centrale bank, die de rentes in de VS laag hebben gehouden. De rentes op de obligatiemarkten zitten in de lift sinds de aankondiging dat Fed-baas Jerome Powell mag aanblijven voor een tweede termijn. Zijn herbenoeming leidde tot speculatie dat de steunmaatregelen van de Fed nu mogelijk sneller afgebouwd kunnen worden en de rente eerder zal worden verhoogd.
De AEX op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 806,41 punten. Dinsdag zakte de hoofdindex 1,6 procent. De MidKap klom 0,3 procent tot 1064,32 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,5 procent.
Aegon
Verzekeraar Aegon profiteerde van het vooruitzicht van hogere rentetarieven en ging aan kop in de AEX met een winst van 2,4 procent. Just Eat Takeaway kreeg een koopadvies van JPMorgan en won 1,7 procent. De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML wonnen tot 2,1 procent, na de koersverliezen van tot 6 procent een dag eerder. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield sloot de rij met een min van 1,2 procent.
In Dublin zakte Ryanair 0,6 procent. Topman Michael O'Leary van de Ierse budgetvlieger waarschuwde dat het herstel van de Europese reissector wordt bedreigd door nieuwe coronamaatregelen in verschillende landen, zoals de lockdown in Oostenrijk. Air France-KLM verloor 0,7 procent in Amsterdam.
De euro was 1,1244 dollar waard, tegen 1,1266 dollar een dag eerder. De Turkse lira zette de daling voort en bereikte een nieuw dieptepunt ten opzichte van de dollar. De munt zit in een vrije val door de onorthodoxe strategie van de Turkse president Erdogan om de hoge inflatie in het land te bestrijden met renteverlagingen in plaats van verhogingen. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 78,90 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 82,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft opnieuw Russische onderdelen van een internationaal bedrijf onder tijdelijk beheer van een Russische entiteit gezet. Het gaat om bezittingen van Japan Tobacco in het land. De fabrikant van sigaretten van Winston en Camel is daarmee de laatste in een reeks internationale bedrijven die te maken krijgen met soortgelijke acties vanuit Rusland, waardoor eerder ook bezittingen van bijvoorbeeld het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarktketen Auchan werden getroffen.
20 minuten geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden Belgische ondernemers kunnen niet starten met hun zaak na een cyberaanval op de Belgische federale overheidsdienst (FOD) Financiën vorige week. Dat schrijft de krant De Tijd zaterdag. Nieuwe btw-nummers, die nodig zijn om facturen op te maken en aankopen te doen, kunnen door de aanval niet online geactiveerd worden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX-bestuurslid Donald Harrison vertrekt na meer dan tien jaar uit het bestuur van het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk. Harrison liet SpaceX op 4 november weten dat hij wilde opstappen, een dag na de Amerikaanse midtermverkiezingen. Dat volgt uit een document dat SpaceX heeft ingediend.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.
17 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.
17 uur geleden