Damrak veert op na zware verliesbeurt
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index veerde woensdag weer wat op na de zware verliesbeurt een dag eerder. Vooral de Nederlandse chipbedrijven toonden herstel na de forse koersval op dinsdag. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, behoorde tot de sterkste stijgers dankzij een adviesverhoging. Beleggers waren verder vooral in afwachting van een reeks van macrocijfers uit de Verenigde Staten, die later op de dag naar buiten komen.
Ook gaat de aandacht uit naar de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve, die na de slotbel op de Europese markten verschijnen. De aantekeningen geven mogelijk meer inzicht over de steunafbouw door de Amerikaanse centrale bank, die de rentes in de VS laag hebben gehouden. De rentes op de obligatiemarkten zitten in de lift sinds de aankondiging dat Fed-baas Jerome Powell mag aanblijven voor een tweede termijn. Zijn herbenoeming leidde tot speculatie dat de steunmaatregelen van de Fed nu mogelijk sneller afgebouwd kunnen worden en de rente eerder zal worden verhoogd.
De AEX op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 806,41 punten. Dinsdag zakte de hoofdindex 1,6 procent. De MidKap klom 0,3 procent tot 1064,32 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,5 procent.
Aegon
Verzekeraar Aegon profiteerde van het vooruitzicht van hogere rentetarieven en ging aan kop in de AEX met een winst van 2,4 procent. Just Eat Takeaway kreeg een koopadvies van JPMorgan en won 1,7 procent. De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML wonnen tot 2,1 procent, na de koersverliezen van tot 6 procent een dag eerder. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield sloot de rij met een min van 1,2 procent.
In Dublin zakte Ryanair 0,6 procent. Topman Michael O'Leary van de Ierse budgetvlieger waarschuwde dat het herstel van de Europese reissector wordt bedreigd door nieuwe coronamaatregelen in verschillende landen, zoals de lockdown in Oostenrijk. Air France-KLM verloor 0,7 procent in Amsterdam.
De euro was 1,1244 dollar waard, tegen 1,1266 dollar een dag eerder. De Turkse lira zette de daling voort en bereikte een nieuw dieptepunt ten opzichte van de dollar. De munt zit in een vrije val door de onorthodoxe strategie van de Turkse president Erdogan om de hoge inflatie in het land te bestrijden met renteverlagingen in plaats van verhogingen. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 78,90 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 82,65 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
19 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
20 uur geleden