Damrak toont verder herstel dankzij breed front aan stijgers
AMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters op het Damrak hebben dankzij winsten bij een grote meerderheid van de fondsen verder de weg omhoog gevonden. De dalers in onder meer de AEX-index waren op één hand te tellen, waardoor de hoofdgraadmeter na het forse herstel van vorige week opnieuw met een plus (van 0,4 procent, tot 908,85 punten) de dag beëindigde.
Ook de MidKap won, met 0,7 procent tot 882,95 punten, op de eerste dag van de nieuwe week. De belangrijkste graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs kregen er ook tot 0,7 procent bij.
De positiever gestemde beleggers deden het relatief rustig aan na het sterke koersherstel van afgelopen week. Dat volgde op de forse koersdalingen aan het begin van de maand, veroorzaakt door zorgen over een Amerikaanse recessie.
Rentestand VS
Op de beursvloeren wordt vooral uitgekeken naar de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole, waar de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell vrijdag een toespraak houdt. Beleggers hopen dat Powell aangeeft dat de Federal Reserve volgende maand begint met het verlagen van de rente.
In de AEX-index was staalfabrikant ArcelorMittal met een plus van ruim 2 procent de sterkste stijger, dankzij een koopadvies van de Britse bank Barclays. NN Group voerde de schaarse dalers aan met een min van bijna 3 procent. De verzekeraar noteerde ex-dividend, wat betekent dat de aandelen van de verzekeraar geen recht meer geven op het dividend over de afgelopen periode. Dat zorgt meestal voor koersdruk.
Euro- en oliekoersen
Europese defensiebedrijven gingen omlaag na berichtgeving van de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung dat de Duitse regering geen verdere aanvragen voor de productie van militaire steun aan Oekraïne in behandeling neemt. Een regeringswoordvoerder ontkrachtte de berichtgeving maandag, maar de verliezen bleven staan. De Duitse fabrikanten Rheinmetall, Hensoldt en Renk leverden tot 4 procent in. Ook het Franse Thales verloor (0,8 procent).
De euro was 1,1071 dollar waard, tegen 1,0998 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte bijna 1 procent minder op 75,94 dollar. De prijs van Brentolie daalde 1 procent tot 78,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP) - Het staatsolieconcern van Koeweit meldt dat een van zijn olie-installaties zaterdag is getroffen door "herhaalde Iraanse aanvallen". Daarbij is aanzienlijke materiële schade ontstaan en zijn enkele mensen gewond geraakt, meldt het Koeweitse staatspersbureau.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Andy Burnham zal maandag, wanneer hij de nieuwe Britse premier wordt, plannen aankondigen voor nieuwe olie- en gasboringen in de Noordzee. Dat meldt de BBC zaterdag.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland wil subsidies voor hernieuwbare energie afbouwen in een ingrijpende herziening van het financieringssysteem. De reden is dat de groeiende productie van zonne-energie steeds meer druk legt op het Duitse elektriciteitsnet.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse industrie voor elektrische auto's, een belangrijke pijler van de economie, krijgt het waarschijnlijk een stuk moeilijker. De sector genoot jarenlang bescherming onder voormalig premier Viktor Orbán, maar de nieuwe regering treedt harder op tegen milieuvervuilers en wil de belastingen verhogen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse tarweoogst, de grootste van Europa, krimpt dit seizoen naar verwachting doordat een reeks hittegolven de opbrengsten verlaagt. De totale graanproductie wordt voor het seizoen dat deze maand is begonnen geraamd op 32 miljoen ton. Dat is 4 procent minder dan vorig jaar en ook lager dan het langjarig gemiddelde, staat in een rapport van het Franse landbouwministerie.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Europa dreigt dit jaar door Azië te worden ingehaald als het gaat om inkomsten uit de aandelenhandel voor grote Amerikaanse investeringsbanken, meldt de Financial Times zaterdag. Europa is nu nog de op één na grootste bron van inkomsten voor de bankensector, na de Verenigde Staten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. De verkoopgolf onder chipfabrikanten werd vrijdag heviger. Beleggers maken zich steeds meer zorgen dat de enorme uitgaven aan kunstmatige intelligentie (AI) van techbedrijven steeds moeilijker te rechtvaardigen zijn.
15 uur geleden