Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Damrak toont geen herstel, KPN omlaag na adviesverlaging

Damrak toont geen herstel, KPN omlaag na adviesverlaging

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs liet donderdag geen herstel zien na de koersdalingen van de afgelopen dagen. Vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was, zonder duidelijke reden, de sterkste stijger bij de hoofdfondsen met een koerswinst van 3,3 procent. Telecombedrijf KPN (min 2,5 procent ) stond onderaan na een adviesverlaging van investeringsbank Berenberg.

De stemming op de aandelenmarkten was terughoudend na een stroom van bedrijfsresultaten die gemengd werden ontvangen. Beleggers verwerkten daarnaast nog de vergaderingsnotulen van de Federal Reserve. Daaruit bleek dat de beleidsmakers van de Amerikaanse centrale bank verwachten dat er meer rentestappen nodig zijn om de inflatie te beteugelen. Ook viel de inflatie in de eurozone in januari iets hoger uit dan eerder gemeld.

De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, sloot 0,1 procent in de min op 755,72 punten. De MidKap eindigde 0,3 procent lager op 1013,93 punten. Frankfurt, Parijs en Londen deden het beter met winsten tot 0,6 procent.

Hogere olieprijs

Chipbedrijf Besi, die woensdag al ruim 10 procent omhoog schoot na de publicatie van een gunstig kwartaalrapport, kreeg er nog eens 0,7 procent bij. Branchegenoot ASMI profiteerde van een koopadvies door Citi en won 1,2 procent. Olie- en gasconcern Shell was gewild dankzij een hogere olieprijs en sloot met een plus van 1,3 procent.

DSM verloor 1,8 procent. De Europese Commissie is akkoord met de fusie van het speciaalchemiebedrijf met zijn Zwitserse branchegenoot Firmenich.

Bodemonderzoeker

In de MidKap zakte Fugro 5,5 procent. De bodemonderzoeker boekte in het laatste kwartaal van 2022 meer omzet, maar zag de winst dalen. Analisten van ING noemen het ook teleurstellend dat het bedrijf opnieuw geen dividend uitkeert.

SBM Offshore werd 3 procent lager gezet. De maritiem dienstverlener meldde resultaten die in lijn waren met de eigen verwachtingen. Ook industrieel concern Aalberts (min 5 procent) opende de boeken. Het bedrijf zag de omzet en winst vorig jaar stijgen, maar beleggers hadden op meer gehoopt.

ForFarmers

AMG zag een forse openingswinst verdampen en eindigde 0,3 procent lager. De metalengroep boekte afgelopen jaar recordresultaten dankzij de goede verkopen van lithium, een belangrijk materiaal voor elektrische auto's.

ForFarmers leverde 4,9 procent in. De omzet van het veevoerbedrijf steeg door prijsverhogingen hard, maar de hoeveelheid verkocht veevoer daalde doordat varkenshouders in Europa moeite hebben winst te maken op hun vlees. Ook Van Lanschot Kempen (min 4,5 procent) werd in de verkoop gezet. De bank meldde een lagere winst, doordat het een eenmalige last moest nemen in verband met een overname.

Vliegtuigmotoren

In Londen schoot Rolls-Royce 23 procent omhoog. De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren boekte vorig jaar meer winst dan verwacht en beloofde spoedig weer dividend uit te keren.

De euro was 1,0592 dollar waard, tegenover 1,0603 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 2 procent duurder op 75,41 dollar per vat. Brentolie steeg 1,8 procent in prijs tot 82,06 dollar per vat.

Meer uit Financieel

VS willen uitstootregels voor energiecentrales schrappen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil de beperkingen op de uitstoot van broeikasgassen door kolen- en gascentrales schrappen. Milieuagentschap EPA maakt de maatregel naar verwachting maandag bekend, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

1 uur geleden
ING: kostenshock in transportsector door wereldwijde verstoringen

AMSTERDAM (ANP) - De kosten in de transport- en logistieksector zijn flink gestegen door aanhoudende geopolitieke spanningen en verstoringen in de ketens, stelt ING Research. Onder meer de stijgende brandstofprijzen hebben gezorgd voor een kostenshock, stelt de bank. Omdat deze niet altijd volledig kunnen worden doorberekend zet het de winstgevendheid van bedrijven onder druk.

1 uur geleden
Trump noemt zorgen over AI overdreven en wil koploper blijven

DOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.

15 uur geleden
Verlies van olieaanbod dreigt na uitval Saudische pijpleiding

YANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.

16 uur geleden
Werkgeversorganisaties: ondernemers stellen investeringen uit

HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.

20 uur geleden
Xi roept BRICS-landen op tot meer samenwerking, ook op AI-gebied

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

21 uur geleden
OpenAI maakt dit jaar geen beursgang en richt zich op veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.

22 uur geleden