Damrak staat koersval te wachten na Russische invasie Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs maken zich donderdag op voor een flinke koersval. Het nieuws dat Rusland buurland Oekraïne is binnengevallen zorgt voor onrust op de wereldwijde financiële markten. De Aziatische beurzen laten stevige verliezen zien en ook de Amerikaanse futures wijzen op een fors lagere opening op Wall Street. Beleggers gooien hun aandelen in de uitverkoop en lijken op zoek te gaan naar veilige havens zoals bijvoorbeeld goud. De prijs van het edelmetaal bereikte al het hoogste niveau in meer dan een jaar tijd.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af een verlies van 3,5 procent. De hoofdindex dreigt daarmee voor het eerst sinds 20 mei vorig jaar onder de 700 punten te zakken. Ook elders in Europa zullen de beursgraadmeters met forse verliezen openen. In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, sloot de Nikkei 1,8 procent lager. De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds 3 procent kwijt.
De handel op de aandelenbeurs in Moskou werd donderdag opgeschort. Dat gebeurde een paar uur nadat de Russische president Vladimir Poetin een militaire operatie in Oekraïne aankondigde. De Russische roebel zakte tot het laagste niveau ooit ten opzichte van de dollar voordat de handel werd stilgelegd. De handel werd om 08:00 uur Nederlandse tijd hervat.
Olie
De olieprijzen schoten omhoog door de Russische aanval. Brentolie werd 5,6 procent duurder op 102,23 dollar per vat en kostte voor het eerst sinds 2004 meer dan 100 dollar per vat. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg ook dik 5 procent tot 96,88 dollar. Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen door mogelijke sancties van het Westen. De Amerikaanse president Joe Biden heeft al aangekondigd meer maatregelen tegen Rusland te zullen nemen.
Bij de bedrijven op het Damrak gaat de aandacht onder meer uit naar veevoerbedrijf ForFarmers, industrieel dienstverlener Aalberts en vermogensbeheerder Van Lanschot Kempen, die met cijfers kwamen. Daarnaast noteert het aandeel Unilever ex dividend. Buiten het Damrak kwamen grote bedrijven als Deutsche Telekom en verzekeraar AXA met resultaten. Ook Heineken-concurrent AB InBev en Adecco, een branchegenoot van Randstad, openden de boeken.
De euro was 1,1244 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder. Risicovolle beleggingen zoals cryptomunten gingen onderuit. Bitcoin, de grootste cryptomunt ter wereld, zakte ruim 7 procent in waarde tot zo'n 34.900 dollar. Ethereum kelderde 11 procent tot zo'n 2300 dollar.
Meer uit Financieel
CHARLOTTE (ANP/BLOOMBERG) - Zakenman Greg Lindberg is in de Verenigde Staten veroordeeld tot twaalf jaar cel voor bedrog en fraude rondom verzekeringsmaatschappijen die hij bezat. Hij werd er door aanklagers van beschuldigd 2 miljard dollar aan verzekeringsgeld te hebben weggesluisd, waarmee hij zijn luxeleven bekostigde. De Amerikaan is in Nederland vooral bekend als de eigenaar van Conservatrix ten tijde van het faillissement van die levensverzekeraar in 2020.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Optimisme over een mogelijke vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten heeft voor een nieuw record gezorgd op de aandelenbeurzen in New York. Ondanks Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen overheerste het idee dat gesprekken tussen de strijdende partijen de goede kant op gaan. Vooral chipbedrijven wonnen aan waarde, waarbij Micron toetrad tot de club van bedrijven die meer dan 1 biljoen dollar waard zijn.
45 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Een belangrijke belastingmaatregel in Oekraïne heeft niet de benodigde steun in het parlement behaald. Er was geen meerderheid voor een wetsvoorstel dat moest regelen dat pakketjes uit het buitenland ook worden belast met btw. De invoering van de belasting was een van de voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde voor de miljardenfinanciering voor het door oorlog geteisterde land.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Sportwagenfabrikant Ferrari heeft met de presentatie van zijn eerste volledig elektrische model weinig lof geoogst onder beleggers. Analisten en influencers op sociale media reageerden overwegend negatief op de onthulling van het ontwerp voor de Ferrari Luce, waarna aandelen van het bedrijf in Milaan ruim 8 procent lager sloten.
4 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Naar Dubai wordt tot en met 2 augustus niet gevlogen. Dat was eerder 28 juni.
5 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Textielsuper Zeeman vertrekt uit Portugal en Oostenrijk en sluit dit jaar 51 winkels in Frankrijk, Spanje en Duitsland. Dit maakt deel uit van ingrepen die het winkelbestand van de Nederlandse budgetketen moeten "rationaliseren", schrijft het bedrijf in zijn jaarverslag.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
7 uur geleden