Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Damrak staat koersval te wachten na Russische invasie Oekraïne

Damrak staat koersval te wachten na Russische invasie Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs maken zich donderdag op voor een flinke koersval. Het nieuws dat Rusland buurland Oekraïne is binnengevallen zorgt voor onrust op de wereldwijde financiële markten. De Aziatische beurzen laten stevige verliezen zien en ook de Amerikaanse futures wijzen op een fors lagere opening op Wall Street. Beleggers gooien hun aandelen in de uitverkoop en lijken op zoek te gaan naar veilige havens zoals bijvoorbeeld goud. De prijs van het edelmetaal bereikte al het hoogste niveau in meer dan een jaar tijd.

De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af een verlies van 3,5 procent. De hoofdindex dreigt daarmee voor het eerst sinds 20 mei vorig jaar onder de 700 punten te zakken. Ook elders in Europa zullen de beursgraadmeters met forse verliezen openen. In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, sloot de Nikkei 1,8 procent lager. De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds 3 procent kwijt.

De handel op de aandelenbeurs in Moskou werd donderdag opgeschort. Dat gebeurde een paar uur nadat de Russische president Vladimir Poetin een militaire operatie in Oekraïne aankondigde. De Russische roebel zakte tot het laagste niveau ooit ten opzichte van de dollar voordat de handel werd stilgelegd. De handel werd om 08:00 uur Nederlandse tijd hervat.

Olie

De olieprijzen schoten omhoog door de Russische aanval. Brentolie werd 5,6 procent duurder op 102,23 dollar per vat en kostte voor het eerst sinds 2004 meer dan 100 dollar per vat. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg ook dik 5 procent tot 96,88 dollar. Rusland is een grote olieproducent en handelaren vrezen voor een verstoring van de Russische olieleveringen door mogelijke sancties van het Westen. De Amerikaanse president Joe Biden heeft al aangekondigd meer maatregelen tegen Rusland te zullen nemen.

Bij de bedrijven op het Damrak gaat de aandacht onder meer uit naar veevoerbedrijf ForFarmers, industrieel dienstverlener Aalberts en vermogensbeheerder Van Lanschot Kempen, die met cijfers kwamen. Daarnaast noteert het aandeel Unilever ex dividend. Buiten het Damrak kwamen grote bedrijven als Deutsche Telekom en verzekeraar AXA met resultaten. Ook Heineken-concurrent AB InBev en Adecco, een branchegenoot van Randstad, openden de boeken.

De euro was 1,1244 dollar waard, tegen 1,1318 dollar een dag eerder. Risicovolle beleggingen zoals cryptomunten gingen onderuit. Bitcoin, de grootste cryptomunt ter wereld, zakte ruim 7 procent in waarde tot zo'n 34.900 dollar. Ethereum kelderde 11 procent tot zo'n 2300 dollar.

Meer uit Financieel

Witwasonderzoek Deutsche Bank mogelijk gelinkt aan Abramovitsj

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG/AFP) - De doorzoeking van kantoren van Deutsche Bank heeft mogelijk te maken met verdachte transacties rondom de Russische oligarch Roman Abramovitsj. Woensdag vielen Duitse autoriteiten kantoren van de bank in Berlijn en Frankfurt binnen om beschuldigingen van witwassen te onderzoeken. Volgens de krant Süddeutsche Zeitung gingen één of meerdere witwasmeldingen over transacties met betrekking tot bedrijven van Abramovitsj.

8 minuten geleden
Toyota verkoopt recordaantal auto's, vergroot voorsprong op VW

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota verkocht in 2025 wereldwijd een recordaantal auto's van 11,3 miljoen, ondanks de handelsspanningen het afgelopen jaar. Het bedrijf behield daarmee zijn titel als 's werelds grootste autofabrikant en vergrootte de voorsprong op de Duitse concurrent Volkswagen.

19 minuten geleden
Consumentenbond: veel reisaanbieders onduidelijk over annuleren

DEN HAAG (ANP) - Zeven op de tien grote Nederlandse reisaanbieders communiceren onduidelijk over annuleringsvoorwaarden en de kosten ervan, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Tijdens het boeken krijgen consumenten te maken met tegenstrijdige annuleringsvoorwaarden of ontbreekt cruciale informatie.

25 minuten geleden
EIB: recordbedrag van 100 miljard naar defensie en duurzaamheid

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft vorig jaar een recordbedrag van 100 miljard euro geïnvesteerd in onder meer defensie, groene projecten en digitale transitie, maakte de organisatie donderdag bekend.

30 minuten geleden
Makelaars bezorgd: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen

UTRECHT (ANP) - Het aantal verhuurde woningen in de vrije sector is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gedaald. Makelaarsorganisatie NVM en vastgoedmanagersclub VGM NL melden dat het huuraanbod steeds verder opdroogt, aangezien de nieuwbouw achterblijft en verhuurders er vaak voor kiezen om huurwoningen waarvan het huurcontract stopt in de verkoop te doen. De makelaars en vastgoedmanagers zeggen "erg bezorgd" te zijn. Zij zien dat er nog wel veel vraag is naar huren.

36 minuten geleden
Foodwatch stapt in Frankrijk naar de rechter om babyvoeding

PARIJS (ANP) - Foodwatch stapt donderdag samen met getroffen Franse families naar de rechter in Frankrijk rondom de mogelijk besmette babyvoeding. De voedselwaakhond beschuldigt bedrijven, waaronder Nestlé, en autoriteiten van het "veel te laat waarschuwen van het publiek". Franse autoriteiten onderzoeken de dood van twee baby's die babyvoeding van het voedingsconcern hebben gedronken.

59 minuten geleden
Verlies easyJet loopt op door investeringen in Italië

LONDEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij easyJet heeft in het afgelopen kwartaal een groter verlies geleden. De Britse budgetvlieger wijt dat aan investeringen in nieuwe bases in Italië en fellere concurrentie.

1 uur geleden