Damrak richt blik op centrale banken na onrust in bankensector
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak kijken woensdag vooral uit naar de rentebesluiten van de centrale banken, nu de onrust in de bankensector enigszins lijkt te zijn afgenomen. Zo wordt gehoopt dat de Amerikaanse centrale bank de rente volgende week minder sterk zal gaan verhogen om de kalmte in de bankensector te bewaren. Wereldwijd werd de financiële sector in de afgelopen dagen opgeschud door het omvallen van de Amerikaanse banken Silicon Valley Bank en Signature Bank.
De Europese Centrale Bank (ECB) komt donderdag al met het rentebesluit. De ECB zal de rente naar verwachting opnieuw met een half procentpunt verhogen in de strijd tegen de inflatie. ECB-president Christine Lagarde zal mogelijk wel ingaan op de problemen in de Amerikaanse bankensector en wat die betekenen voor de banken in Europa.
Dinsdag wisten de banken en verzekeraars al wat te herstellen van de recente verkoopgolf. Een waarschuwing van kredietbeoordelaar Moody's over de Amerikaanse bankensector zorgt echter voor enige terughoudendheid. Volgens Moody's zijn de vooruitzichten voor de gehele sector namelijk verslechterd door het omvallen van de twee banken.
Inzicht winkelverkopen
Ook worden later op de dag nog de Amerikaanse winkelverkopen bekendgemaakt. Die geven mogelijk meer inzicht in hoeverre de consumenten in de grootste economie ter wereld zich laten afschrikken door de prijsstijgingen.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op een vrijwel vlakke opening, na het herstel van 1,4 procent een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen lijken met kleine koersuitslagen te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten veerden woensdag op na de recente zware verliezen. De Nikkei in Tokio sloot een fractie hoger dankzij het herstel bij de Japanse banken. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1,3 procent in de plus.
Opvolger
Op het Damrak staat IMCD in de belangstelling. De chemicaliëndistributeur kondigde aan Valerie Diele-Braun voor te dragen als opvolger van topman Piet van der Slikke, die heeft aangegeven per 1 januari 2024 met pensioen te gaan. Diele-Braun is de baas van het Duitse chemiebedrijf CABB Group en is sinds juni 2020 lid van de raad van commissarissen van IMCD.
Fastned liet weten een aanbesteding voor twee snellaadstations langs de E17 bij Gent te hebben gewonnen. De stations komen aan weerszijden van de snelweg en zullen elk twaalf oplaadpunten hebben. Fastned wil in 2024 met de bouw beginnen.
De euro was 1,0733 dollar waard, tegen 1,0716 dollar een dag eerder. De olieprijzen veerden op na de recente dalingen. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent duurder op 72,37 dollar. Brentolie kostte 1,4 procent meer op 78,49 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
43 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
10 uur geleden