Damrak neemt winst na sterke herstelrally
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging vrijdag omlaag onder aanvoering van de technologiebedrijven. Beleggers namen wat winst na het recente sterke koersherstel. De hoop dat de wereldeconomie flink zal aantrekken na de coronacrisis en de nieuwe recordstanden op Wall Street hielden de koersverliezen daarbij beperkt. Ook de andere Europese beursgraadmeters stonden in het rood.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent in de min op 678,73 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 1001,49 punten. De graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,6 procent.
De markten verwerkten daarnaast berichten dat Washington de Europese Unie heeft geïnformeerd dat ze voorlopig geen in de VS geproduceerde coronavaccins van farmaceut AstraZeneca moet verwachten. De VS gaven eerder al aan dat alle in dat land geproduceerde vaccins in eerste instantie moeten worden gebruikt voor vaccinatie van Amerikanen. Steeds meer Europese landen schorten ondertussen het gebruik van het AstraZeneca-vaccin op vanwege de zorgen over mogelijke bijwerkingen. Het aandeel AstraZeneca daalde 0,3 procent in Londen.
Sterkste daler bij de hoofdbedrijven op het Damrak was techinvesteerder Prosus met een verlies van 4 procent. Het Chinese internetconcern Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, zakte flink in Hongkong door de vrees voor meer toezicht door de Chinese autoriteiten. Fintechbedrijf Adyen en chipconcerns ASMI en ASML volgden met minnen van rond 1,5 procent. Staalproducent ArcelorMittal stond bovenaan met een winst van dik 2 procent.
EssilorLuxottica wint in Milaan
Bij de kleinere bedrijven klom Sif Holdings 1,8 procent. De funderingsspecialist boekte ondanks een lagere productie in 2020 toch meer winst en gaat weer dividend uitkeren. Beter Bed zakte bijna 8 procent. De beddenverkoper keerde afgelopen jaar terug in de zwarte cijfers, maar passeert desondanks het dividend over 2020.
In Milaan won EssilorLuxottica 0,4 procent. De brillen- en lenzenverkoper zag de omzet in het coronajaar 2020 flink dalen. Door de lockdownmaatregelen waren veel optiekwinkels gesloten en werden er minder brillen en lenzen verkocht. De klap was in de tweede helft van het jaar wel een minder groot dan in de eerste jaarhelft. De eigenaar van zonnebrillenmerk Ray-Ban liet in de cijferupdate verder weinig los over de overname van de Nederlandse branchegenoot GrandVision.
De euro was 1,1944 dollar waard, tegenover 1,1976 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 65,57 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 69,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag vrijwel vlak begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na drie verliesdagen op rij. De inflatievrees laaide deze week weer op door de sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het toegenomen geweld in het Midden-Oosten. Om de hoge inflatie te bestrijden, verhoogde de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag de rente in de eurozone voor de tweede keer dit jaar. De grote vraag is nu: wat gaat de Amerikaanse centrale bank doen?
1 uur geledenBOISE (ANP/BLOOMBERG) - Micron Technology gaat zijn medewerkers in Taiwan belonen met een contante bonus van 1 miljoen Taiwanese dollar (ruim 27.000 euro) plus een beloning in aandelen van het bedrijf. Dit gebeurt nadat lokale vakbonden hadden aangedrongen op een extra uitkering als erkenning voor de bijdrage van het personeel aan de enorme winsten van de Amerikaanse chipfabrikant, die profiteert van de grote investeringen in datacenters en infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Steeds meer Amerikaanse politici dringen aan op nieuwe regels om AI-systemen aan banden te leggen. De oproepen volgen op waarschuwingen van twee onderzoekers van Anthropic, die stellen dat de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) in de nabije toekomst kan leiden tot het uitsterven van de mensheid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in juli opnieuw gestegen na een groei in juni. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben bedrijven vooral meer machines en apparaten uitgevoerd. Ook de export van chemische producten en transportmiddelen was hoger. De exportgroei kwam uit op 2,1 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in augustus op jaarbasis met 9 procent toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 304 bedrijven failliet. Dat zijn 24 faillissementen meer dan in dezelfde maand een jaar eerder, en 38 meer dan in juli.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI overweegt de ontwikkeling van geavanceerde kunstmatige intelligentie af te remmen. Bronnen van persbureau Bloomberg melden dat topman Sam Altman dat deze week tijdens een vergadering aan zijn medewerkers heeft laten weten.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV zet in op een loonsverhoging van 3 tot 5,5 procent bij de nieuwe cao-onderhandelingen. Deze looneis is vergelijkbaar met de eis uit het cao-seizoen vorig jaar, toen de vakbond ging voor een verhoging van 3,5 tot 5 procent. Daarnaast wil CNV de reiskostenvergoeding verhogen naar 25 cent per kilometer in alle cao's.
7 uur geleden