Damrak neemt winst na sterke herstelrally
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging vrijdag omlaag onder aanvoering van de technologiebedrijven. Beleggers namen wat winst na het recente sterke koersherstel. De hoop dat de wereldeconomie flink zal aantrekken na de coronacrisis en de nieuwe recordstanden op Wall Street hielden de koersverliezen daarbij beperkt. Ook de andere Europese beursgraadmeters stonden in het rood.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent in de min op 678,73 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 1001,49 punten. De graadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,6 procent.
De markten verwerkten daarnaast berichten dat Washington de Europese Unie heeft geïnformeerd dat ze voorlopig geen in de VS geproduceerde coronavaccins van farmaceut AstraZeneca moet verwachten. De VS gaven eerder al aan dat alle in dat land geproduceerde vaccins in eerste instantie moeten worden gebruikt voor vaccinatie van Amerikanen. Steeds meer Europese landen schorten ondertussen het gebruik van het AstraZeneca-vaccin op vanwege de zorgen over mogelijke bijwerkingen. Het aandeel AstraZeneca daalde 0,3 procent in Londen.
Sterkste daler bij de hoofdbedrijven op het Damrak was techinvesteerder Prosus met een verlies van 4 procent. Het Chinese internetconcern Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, zakte flink in Hongkong door de vrees voor meer toezicht door de Chinese autoriteiten. Fintechbedrijf Adyen en chipconcerns ASMI en ASML volgden met minnen van rond 1,5 procent. Staalproducent ArcelorMittal stond bovenaan met een winst van dik 2 procent.
EssilorLuxottica wint in Milaan
Bij de kleinere bedrijven klom Sif Holdings 1,8 procent. De funderingsspecialist boekte ondanks een lagere productie in 2020 toch meer winst en gaat weer dividend uitkeren. Beter Bed zakte bijna 8 procent. De beddenverkoper keerde afgelopen jaar terug in de zwarte cijfers, maar passeert desondanks het dividend over 2020.
In Milaan won EssilorLuxottica 0,4 procent. De brillen- en lenzenverkoper zag de omzet in het coronajaar 2020 flink dalen. Door de lockdownmaatregelen waren veel optiekwinkels gesloten en werden er minder brillen en lenzen verkocht. De klap was in de tweede helft van het jaar wel een minder groot dan in de eerste jaarhelft. De eigenaar van zonnebrillenmerk Ray-Ban liet in de cijferupdate verder weinig los over de overname van de Nederlandse branchegenoot GrandVision.
De euro was 1,1944 dollar waard, tegenover 1,1976 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 65,57 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 69,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse onlinemodewinkel ASOS meldt dat bij een cyberaanval eerder deze week persoonlijke gegevens van klanten zijn buitgemaakt, waaronder namen en contactgegevens. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van het bedrijf.
5 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van Uniqlo, Fast Retailing, is op weg om H&M in te halen als het op een na grootste modewinkelconcern ter wereld. Dankzij winkelopeningen in Europa en Noord-Amerika en relatief eenvoudig ogende kleding die goed aanslaat, stegen de opbrengsten voor de Japanse retailer in een jaar tijd met 17 procent.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De EU en China bereiken geen "allesomvattend akkoord", verwacht minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66). Dat zei hij donderdag in de Tweede Kamer over het overleg dat de twee blokken momenteel in Beijing voeren.
7 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei voor dit jaar ruim verdubbeld, na een beter dan verwachte eerste jaarhelft. Dat komt met name door een sterke export en grote overheidsinvesteringen, die zwakke consumentenbestedingen compenseren.
20 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Makelaars merken dat steeds meer woningbouwprojecten vertraging oplopen door het volle stroomnet, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). "Netcongestie werd eerder als een toekomstig scenario genoemd, maar inmiddels zien makelaars dat bij ongeveer een kwart van de projecten vertraging ontstaat door netcongestie", aldus Lana Goutsmits-Gerssen, voorzitter van de vakgroep NVM Wonen. Ze zei dat donderdag tijdens de presentatie over de ontwikkelingen op de woningmarkt in het afgelopen kwartaal.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis maakt zich zorgen over de gevolgen van de tijdsafhankelijke nettarieven voor de energierekening van huishoudens. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) publiceerde donderdag een voorstel voor nieuwe tarieven waarin huishoudens meer naar gebruik betalen en worden gestimuleerd om bijvoorbeeld elektrische auto's op een rustig moment op te laden.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk stelt renteloze leningen ter waarde van 2 miljard euro beschikbaar aan boeren. Dat meldt het Franse ministerie van Landbouw. Franse boeren zagen gewassen en weilanden afgelopen zomer verwoest worden door hittegolven, droogte en branden.
1 uur geleden