Damrak maakt zich op voor cijferseizoen, Wall Street dicht
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs maken zich maandag op voor het begin van het cijferseizoen. Afgelopen vrijdag werd het seizoen in de Verenigde Staten al afgetrapt met de resultaten van enkele grote Amerikaanse banken. De week begint relatief rustig doordat Wall Street maandag gesloten blijft vanwege Martin Luther King Day.
In Amsterdam gaat de aandacht later deze week uit naar de resultaten van maaltijdbezorger Just Eat Takeaway. In de Verenigde Staten openen onder meer de zakenbanken Goldman Sachs en Morgan Stanley en streamingdienst Netflix de boeken.
Ook maakt China dinsdag bekend hoe sterk de economie van het land is gegroeid in 2022. China heeft het strenge coronabeleid inmiddels losgelaten, maar in het afgelopen jaar heeft dat beleid nog voor grote verstoringen gezorgd op het gebied van de productie en consumptie.
Yen
De Europese aandelenbeurzen hebben in de eerste weken van 2023 al een stevige opleving laten zien door het optimisme over de heropening van de Chinese economie, de gedaalde energieprijzen in Europa en de afkoelende inflatie in de VS. De AEX-index op Beursplein 5 lijkt die opmars voort te zetten en koerst af op een licht hogere opening. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting in het groen beginnen.
De Aziatische aandelenmarkten lieten maandag een gemengd beeld zien. In Tokio eindigde de Nikkei dik 1 procent lager. Een waardestijging van de Japanse yen zorgde daarbij voor koersdruk onder de grote Japanse exportbedrijven. De beurs in Shanghai bleef profiteren van het optimisme over de heropening van de economie en klom 0,9 procent. De Hang Seng-index daalde 0,7 procent na de sterke rally sinds het begin van het jaar.
Davos
Wereldleiders en de top van het wereldwijde bedrijfsleven komen deze week samen in het Zwitserse Davos voor het World Economic Forum. Tijdens de bijeenkomst, die duurt tot en met vrijdag, worden belangrijke onderwerpen besproken zoals handelsoorlogen, de oorlog in Oekraïne, de gestegen kosten voor levensonderhoud en de opwarming van de aarde.
Advies- en ingenieursbureau Arcadis liet weten een opdracht te hebben gekregen voor de planning en het projectmanagement bij de bouw van een grote fabriek voor batterijen voor elektrische auto's in het Duitse Kaiserslautern. De accufabriek wordt gebouwd door Automotive Cells Company, een samenwerking van Stellantis, Mercedes-Benz en een dochterbedrijf van TotalEnergies.
De euro was 1,0837 dollar waard, tegen 1,0804 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 79,22 dollar per vat. Brentolie kostte 0,9 procent minder op 84,55 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.
6 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Boeren in Europa hebben opnieuw protestacties gehouden tegen de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen. Meerdere Belgische wegen werden geblokkeerd. In Frankrijk maakte de politie een einde aan een dagenlange blokkade door boeren van een brandstoffendepot in de buurt van Bordeaux. In Ierland demonstreerden duizenden boeren tegen het akkoord.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM verwachten zaterdag geen grote problemen. De afgelopen week gingen vele honderden vluchten op de luchthaven niet door als gevolg van de sneeuw en vrieskou, wat de reisplannen van 300.000 passagiers in de war schopte. Ondanks de temperaturen onder nul gaan verreweg de meeste vluchten nu door.
11 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Indonesië heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
12 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
1 dag geleden