Damrak maakt zich op voor cijferseizoen, Wall Street dicht
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs maken zich maandag op voor het begin van het cijferseizoen. Afgelopen vrijdag werd het seizoen in de Verenigde Staten al afgetrapt met de resultaten van enkele grote Amerikaanse banken. De week begint relatief rustig doordat Wall Street maandag gesloten blijft vanwege Martin Luther King Day.
In Amsterdam gaat de aandacht later deze week uit naar de resultaten van maaltijdbezorger Just Eat Takeaway. In de Verenigde Staten openen onder meer de zakenbanken Goldman Sachs en Morgan Stanley en streamingdienst Netflix de boeken.
Ook maakt China dinsdag bekend hoe sterk de economie van het land is gegroeid in 2022. China heeft het strenge coronabeleid inmiddels losgelaten, maar in het afgelopen jaar heeft dat beleid nog voor grote verstoringen gezorgd op het gebied van de productie en consumptie.
Yen
De Europese aandelenbeurzen hebben in de eerste weken van 2023 al een stevige opleving laten zien door het optimisme over de heropening van de Chinese economie, de gedaalde energieprijzen in Europa en de afkoelende inflatie in de VS. De AEX-index op Beursplein 5 lijkt die opmars voort te zetten en koerst af op een licht hogere opening. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting in het groen beginnen.
De Aziatische aandelenmarkten lieten maandag een gemengd beeld zien. In Tokio eindigde de Nikkei dik 1 procent lager. Een waardestijging van de Japanse yen zorgde daarbij voor koersdruk onder de grote Japanse exportbedrijven. De beurs in Shanghai bleef profiteren van het optimisme over de heropening van de economie en klom 0,9 procent. De Hang Seng-index daalde 0,7 procent na de sterke rally sinds het begin van het jaar.
Davos
Wereldleiders en de top van het wereldwijde bedrijfsleven komen deze week samen in het Zwitserse Davos voor het World Economic Forum. Tijdens de bijeenkomst, die duurt tot en met vrijdag, worden belangrijke onderwerpen besproken zoals handelsoorlogen, de oorlog in Oekraïne, de gestegen kosten voor levensonderhoud en de opwarming van de aarde.
Advies- en ingenieursbureau Arcadis liet weten een opdracht te hebben gekregen voor de planning en het projectmanagement bij de bouw van een grote fabriek voor batterijen voor elektrische auto's in het Duitse Kaiserslautern. De accufabriek wordt gebouwd door Automotive Cells Company, een samenwerking van Stellantis, Mercedes-Benz en een dochterbedrijf van TotalEnergies.
De euro was 1,0837 dollar waard, tegen 1,0804 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 79,22 dollar per vat. Brentolie kostte 0,9 procent minder op 84,55 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Zo'n vijftig winkels van slijterijketen Gall & Gall blijven vrijdag dicht omdat medewerkers het werk opnieuw neerleggen, stelt FNV. De vakbond is ontevreden met het eindbod van Gall & Gall voor een nieuwe cao. Vooral in de regio's Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven zouden veel vestigingen gesloten blijven.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar reisden minder passagiers via Nederlandse luchthavens, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zo'n 16,2 miljoen reizigers maakten in de eerste drie maanden van dit jaar gebruik van Nederlandse vliegvelden. Winters weer in januari en het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten in februari zorgden voor veel geannuleerde vluchten en dus minder passagiers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in april gemiddeld 4,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van het Kadaster. Daarmee vlakt de stijging verder af. In maart lagen de huizenprijzen nog 5 procent hoger dan diezelfde maand vorig jaar.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
13 uur geleden