Damrak maakt zich op voor cijferseizoen, Wall Street dicht
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs maken zich maandag op voor het begin van het cijferseizoen. Afgelopen vrijdag werd het seizoen in de Verenigde Staten al afgetrapt met de resultaten van enkele grote Amerikaanse banken. De week begint relatief rustig doordat Wall Street maandag gesloten blijft vanwege Martin Luther King Day.
In Amsterdam gaat de aandacht later deze week uit naar de resultaten van maaltijdbezorger Just Eat Takeaway. In de Verenigde Staten openen onder meer de zakenbanken Goldman Sachs en Morgan Stanley en streamingdienst Netflix de boeken.
Ook maakt China dinsdag bekend hoe sterk de economie van het land is gegroeid in 2022. China heeft het strenge coronabeleid inmiddels losgelaten, maar in het afgelopen jaar heeft dat beleid nog voor grote verstoringen gezorgd op het gebied van de productie en consumptie.
Yen
De Europese aandelenbeurzen hebben in de eerste weken van 2023 al een stevige opleving laten zien door het optimisme over de heropening van de Chinese economie, de gedaalde energieprijzen in Europa en de afkoelende inflatie in de VS. De AEX-index op Beursplein 5 lijkt die opmars voort te zetten en koerst af op een licht hogere opening. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting in het groen beginnen.
De Aziatische aandelenmarkten lieten maandag een gemengd beeld zien. In Tokio eindigde de Nikkei dik 1 procent lager. Een waardestijging van de Japanse yen zorgde daarbij voor koersdruk onder de grote Japanse exportbedrijven. De beurs in Shanghai bleef profiteren van het optimisme over de heropening van de economie en klom 0,9 procent. De Hang Seng-index daalde 0,7 procent na de sterke rally sinds het begin van het jaar.
Davos
Wereldleiders en de top van het wereldwijde bedrijfsleven komen deze week samen in het Zwitserse Davos voor het World Economic Forum. Tijdens de bijeenkomst, die duurt tot en met vrijdag, worden belangrijke onderwerpen besproken zoals handelsoorlogen, de oorlog in Oekraïne, de gestegen kosten voor levensonderhoud en de opwarming van de aarde.
Advies- en ingenieursbureau Arcadis liet weten een opdracht te hebben gekregen voor de planning en het projectmanagement bij de bouw van een grote fabriek voor batterijen voor elektrische auto's in het Duitse Kaiserslautern. De accufabriek wordt gebouwd door Automotive Cells Company, een samenwerking van Stellantis, Mercedes-Benz en een dochterbedrijf van TotalEnergies.
De euro was 1,0837 dollar waard, tegen 1,0804 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent goedkoper op 79,22 dollar per vat. Brentolie kostte 0,9 procent minder op 84,55 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
25 minuten geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
52 minuten geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
18 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
21 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
1 dag geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
1 dag geleden