Damrak lijkt vrees escalatie conflict Israël af te schudden
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag weer op te krabbelen na de aanvankelijke schrikreactie op de verrassingsaanval van Hamas op Israël afgelopen weekeinde. Beleggers trekken zich daarbij op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar investeerders de zorgen over de geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten al geleidelijk van zich af wisten te schudden.
Beleggers lijken er vooralsnog vanuit te gaan dat het conflict geen grote gevolgen heeft voor de wereldeconomie. Ook nam maandag de rentevrees in de Verenigde Staten af na opmerkingen van twee bestuurders van de Amerikaanse centrale bank. Die verklaarden dat de recente sterke stijging van de rente op Amerikaanse staatsobligaties zou kunnen zorgen voor meer terughoudendheid op het gebied van kredietverlening. Een verdere renteverhoging door de Federal Reserve zou daardoor mogelijk niet meer nodig zijn.
De olieprijzen vielen dinsdag ook weer wat terug na de sterke opmars een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 85,93 dollar. Brentolie werd ook een half procent goedkoper, op 87,71 dollar per vat. Maandag werd olie nog zo'n 4 procent duurder.
Chipbedrijven
De AEX koerst af op een openingswinst van 0,8 procent. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine plussen beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen dinsdag overwegend omhoog. In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een lang weekeinde, sloot de Nikkei 2,4 procent hoger door sterke koerswinsten bij de Japanse energiebedrijven. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds ruim 1 procent in de plus en de beurs in Shanghai verloor 0,5 procent. Country Garden kelderde 9,5 procent. Het door schulden geplaagde Chinese vastgoedbedrijf waarschuwde dat het waarschijnlijk niet op tijd aan al zijn betalingsverplichtingen kan voldoen op buitenlandse leningen.
Op het Damrak zullen ASML en ASMI mogelijk bewegen op rapporten van Berenberg. De kenners van de Duitse investeringsbank verlaagden hun koersdoelen voor de twee chipbedrijven. De koopadviezen bleven wel gehandhaafd. Daarnaast schroefden analisten van Kepler Cheuvreux het koersdoel voor betaalbedrijf Adyen flink terug.
Babyvoeding
DSM-Firmenich liet weten in China goedkeuring te hebben gekregen voor de toepassing van twee ingrediënten in de verrijking van babyvoeding. Het speciaalchemiebedrijf spreekt daarbij van een belangrijke mijlpaal.
De euro was 1,0561 dollar waard, tegen 1,0552 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De rechtszaken van bedrijven over het terugbetalen van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump worden niet uitgesteld. Trump diende onlangs een verzoek in om de procedures met maximaal vier maanden uit te stellen voordat de zaken worden hervat. Een Amerikaans federaal hof van beroep wees het verzoek echter af.
57 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De kosten voor het vervoeren van ruwe olie van het Midden-Oosten naar China zijn gestegen tot het hoogste niveau ooit. Dat is het gevolg van de onrust in de regio en het stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz. Die zeestraat is een belangrijke route voor olie en gas.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klanten van Odido die vermoeden dat ze slachtoffer zijn geworden van de diefstal van hun gegevens, kunnen nu ook op de site van de politie controleren of hun data in handen van criminelen is gevallen. Mensen kunnen op basis van hun gegevens op politie.nl de check doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ABN AMRO mag zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank overnemen, heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) besloten. Volgens de mededingingswaakhond zijn er geen aanwijzingen dat deze deal de concurrentie in het Nederlandse bankenlandschap beperkt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM ging maandag flink onderuit op de aandelenbeurs in Amsterdam. Ook andere Europese luchtvaartmaatschappijen hadden op de beurzen last van de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten, die dit weekend begonnen, en vergeldingsacties van Iran.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vakbonden gaan acties voorbereiden, omdat het kabinet vasthoudt aan ingrepen in de sociale zekerheid. Dat hebben FNV, CNV en VCP maandag gezegd na hun kennismaking met bewindspersonen van het kabinet-Jetten. De bonden hebben daar nogmaals benadrukt dat ze de gesprekken met het kabinet opschorten zolang voorstellen, zoals een versnelde verhoging van de AOW-leeftijd, op tafel blijven.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Enkele luchtvaartmaatschappijen uit de Verenigde Arabische Emiraten zullen maandag een beperkt aantal vluchten uitvoeren. Emirates, flydubai en Etihad Airways repatriëren vooral gestrande passagiers die vast kwamen te zitten sinds de aanvallen op Iran van afgelopen weekend.
3 uur geleden