Damrak lijkt vrees escalatie conflict Israël af te schudden
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag weer op te krabbelen na de aanvankelijke schrikreactie op de verrassingsaanval van Hamas op Israël afgelopen weekeinde. Beleggers trekken zich daarbij op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar investeerders de zorgen over de geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten al geleidelijk van zich af wisten te schudden.
Beleggers lijken er vooralsnog vanuit te gaan dat het conflict geen grote gevolgen heeft voor de wereldeconomie. Ook nam maandag de rentevrees in de Verenigde Staten af na opmerkingen van twee bestuurders van de Amerikaanse centrale bank. Die verklaarden dat de recente sterke stijging van de rente op Amerikaanse staatsobligaties zou kunnen zorgen voor meer terughoudendheid op het gebied van kredietverlening. Een verdere renteverhoging door de Federal Reserve zou daardoor mogelijk niet meer nodig zijn.
De olieprijzen vielen dinsdag ook weer wat terug na de sterke opmars een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 85,93 dollar. Brentolie werd ook een half procent goedkoper, op 87,71 dollar per vat. Maandag werd olie nog zo'n 4 procent duurder.
Chipbedrijven
De AEX koerst af op een openingswinst van 0,8 procent. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine plussen beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen dinsdag overwegend omhoog. In Tokio, waar beleggers terugkeerden na een lang weekeinde, sloot de Nikkei 2,4 procent hoger door sterke koerswinsten bij de Japanse energiebedrijven. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds ruim 1 procent in de plus en de beurs in Shanghai verloor 0,5 procent. Country Garden kelderde 9,5 procent. Het door schulden geplaagde Chinese vastgoedbedrijf waarschuwde dat het waarschijnlijk niet op tijd aan al zijn betalingsverplichtingen kan voldoen op buitenlandse leningen.
Op het Damrak zullen ASML en ASMI mogelijk bewegen op rapporten van Berenberg. De kenners van de Duitse investeringsbank verlaagden hun koersdoelen voor de twee chipbedrijven. De koopadviezen bleven wel gehandhaafd. Daarnaast schroefden analisten van Kepler Cheuvreux het koersdoel voor betaalbedrijf Adyen flink terug.
Babyvoeding
DSM-Firmenich liet weten in China goedkeuring te hebben gekregen voor de toepassing van twee ingrediënten in de verrijking van babyvoeding. Het speciaalchemiebedrijf spreekt daarbij van een belangrijke mijlpaal.
De euro was 1,0561 dollar waard, tegen 1,0552 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Havenbedrijf Rotterdam zegt net als Advocates for the Future (AftF) te streven naar een klimaatneutrale haven. De juridische non-profitorganisatie heeft dinsdag geëist dat de haven zo snel mogelijk de fossiele activiteiten afbouwt. "We verschillen echter van mening over de manier waarop dit doel moet worden bereikt", laat het havenbedrijf weten in een reactie.
29 minuten geledenSAN JOSÉ (ANP) - Onlinemarktplaats eBay ziet niets in het overnamevoorstel van gamewinkelketen GameStop. Dat laatste bedrijf deed vorige week een bod van bijna 56 miljard dollar op eBay, maar die internetonderneming betwijfelt onder andere of GameStop de financiering wel rond kan krijgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido gaat zijn klanten niet compenseren nadat gegevens werden gelekt door een cyberaanval in februari. Dat bevestigt een woordvoerder na uitspraken van topman Søren Abildgaard in De Telegraaf. Volgens de topman is niet vastgesteld dat het telecombedrijf regels heeft overtreden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geschorste topambtenaar Pieter van Oordt roept de Tweede Kamer op om nogmaals te kijken naar de overname van Solvinity, het systeem dat DigiD laat draaien, door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl. Dat zegt hij in een interview met BNR. Nu de Kamer terug is van reces, zijn er volgens hem nog twee weken om de deal te verhinderen.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De grootste chipsfabrikant van Japan past zijn verpakkingen aan vanwege een inkttekort, dat het gevolg is van het conflict in het Midden-Oosten. Oranje-gele verpakkingen worden hierom tijdelijk vervangen door zwart-wit.
3 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel onderzoekt met een cementbedrijf of het meer soorten slak kan laten verwerken in bouwmaterialen. De staalfabrikant hoopt op die manier bij te dragen aan duurzamere bouwmaterialen. Voor Tata Steel is het ook zaak om nieuwe toepassingen van het restproduct van staal te vinden. In Nederland gelden tijdelijk strenge beperkingen voor het gebruik van staalslak in of op de bodem, omdat dit voor milieu- en gezondheidsschade kan zorgen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een fors verlies begonnen. Beleggers namen geen risico's door de onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hangt het bestand "aan een zijden draadje" nadat Teheran een onaanvaardbaar antwoord had gegeven op het voorstel van Washington om het conflict te beëindigen.
5 uur geleden