Damrak lijkt licht hoger te beginnen aan nieuwe week
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs lijkt maandag licht hoger te beginnen aan de nieuwe handelsweek. De lagere slotstanden op Wall Street van afgelopen vrijdag zorgen daarbij voor enige koersdruk. Veel aandacht zal deze week uitgaan naar de nieuwste cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten en Europa, die respectievelijk dinsdag en vrijdag op het programma staan. Ondertussen houden beleggers het aantal besmettingen met de Delta-variant van het coronavirus in de gaten, dat wereldwijd hard oploopt.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een winstje van 0,1 procent. Ook elders in Europa zullen de beursgraadmeters naar verwachting met kleine koersuitslagen openen. De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten maandag een gemengd beeld zien. In Tokio eindigde de Nikkei met een plus van 0,2 procent.
De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds ruim 2 procent kwijt. Vooral de Chinese techbedrijven stonden onder druk door de strengere regelgeving van Peking voor de sector. Webwinkelconcern Alibaba zakte 6 procent. De Britse zakenkrant Financial Times meldde dat Peking betalingsbedrijf Ant Group, onderdeel van Alibaba, wil opbreken en dwingen om een afzonderlijke app voor leningen te creëren. Internetbedrijf Tencent, waarin de in Amsterdam genoteerde techinvesteerder Prosus een groot belang heeft, verloor 3 procent.
Miljardenclaims
Op het Damrak blijven de banken in de belangstelling staan na het bericht over aanstaande miljardenclaims vanwege vermeende misstanden in het verleden. Belangenorganisatie Qollect vindt dat banken en geldverstrekkers miljarden moeten terugbetalen aan consumenten omdat die tientallen jaren te veel aan variabele rente hebben betaald. De club wil dat grootbanken ING, Rabobank en ABN AMRO tussen de 4,2 miljard en 16,7 miljard euro aan compensatie betalen.
Staalconcern ArcelorMittal heeft een uitbreidingsovereenkomst van 800 miljoen dollar, omgerekend 677 miljoen euro, getekend in Liberia. Het grootste staalbedrijf ter wereld wil de productie van ijzererts in het land verdrievoudigen. De productie zal daardoor naar verluidt stijgen tot 15 miljoen ton per jaar. Op termijn zou ArcelorMittal zijn productie in Liberia willen verhogen tot 30 miljoen ton per jaar.
De euro was 1,1790 dollar waard tegen 1,1830 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent tot 70,24 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 73,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen zijn niet uitgezonderd van het compenseren van reizigers vanwege de hoge kerosineprijzen, aldus de Europese Commissie. Het dagelijkse bestuur van de EU presenteerde vrijdag richtlijnen voor onder meer de luchtvaartsector vanwege de hoge brandstofprijzen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hoeven geen compensatie te krijgen. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die daarover op een nog onbekend moment uitspraak doet. Vaak neemt de hoogste rechter het advies over.
1 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in april gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De oorlog in het Midden-Oosten zorgt niet alleen voor hogere brandstofkosten, maar verstoort ook de toeleveringsketens van voedsel.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijzen voor brandstoffen aan de pomp zijn vrijdag verder gedaald. Dat volgt op een daling van de olieprijzen door hoop op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de prijs van een liter benzine met 1,1 cent is gedaald tot 2,617 euro. Die voor diesel daalde met 3,5 cent tot 2,521 euro per liter.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens geeft het in Nederland gevestigde bedrijf achter de taxi-app Yango een boete van 100 miljoen euro. Het bedrijf MLU geeft volgens de AP de gegevens van Yango-klanten in Noorwegen en Finland door naar Rusland met te weinig veiligheidswaarborgen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag verder weggezakt na de forse verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig na een reeks van wederzijdse aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran, ondanks het staakt-het-vuren tussen de twee partijen.
3 uur geleden