Damrak krabbelt op na koersdreun door oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt vrijdag weer wat op te krabbelen na de koersdreun die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Beleggers lijken van de ergste schrik te zijn bekomen en trekken zich op aan de sterke positieve draai op Wall Street, waar donderdag forse koersverliezen werden omgezet in een stevig hoger slot van de beurzen. Vooral techgraadmeter Nasdaq liet een opmerkelijk koersverloop zien, waarbij een eerder verlies van bijna 3,5 procent werd omgebogen in een winst van ruim 3 procent.
De oorlog in Oekraïne zal de markten wel in de greep blijven houden. Beleggers hopen daarbij dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen.
De hoofdindex op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin, na het verlies van 2,7 procent een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen lijken in het groen te openen. De Nikkei in Tokio ging bijna 2 procent hoger het weekeinde in. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds wel 0,7 procent lager. Ook de RTS-index in Moskou veerde vrijdag op en steeg 20 procent, na de koersval van meer dan 38 procent op donderdag.
Olieprijzen
De olieprijzen lijken iets te stabiliseren na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2 procent duurder op 101,06 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 1,8 procent tot 94,50 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook heeft de Amerikaanse president Joe Biden aangekondigd meer strategische oliereserves vrij te geven.
Op het Damrak kwam AEX-bedrijf IMCD met resultaten. De chemicaliëndistributeur, die grondstoffen voor producten zoals diervoeding, tandpasta, autolakken en vitaminepillen levert, heeft vorig jaar naar eigen zeggen een recordgroei gehad, met een forse stijging van de omzet en winst. Ook is topman Piet van der Slikke optimistisch gestemd over verdere vooruitgang in de toekomst.
Corbion
Speciaalchemiebedrijf Corbion opende ook de boeken. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat nam af door hogere kosten voor onder meer transport en grondstoffen. Ook voor dit jaar rekent Corbion op een verdere toename van de kosten en mogelijk ook verdere prijsverhogingen. Biotechnoloog Galapagos kwam donderdag na de slotbel al met resultaten. Het bedrijf zag de omzet in 2021 licht stijgen en wist het verlies verder terug te dringen.
De euro was 1,1200 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder. Goud, dat in onzekere tijden als een veilige belegging wordt gezien, daalde in prijs en kostte 0,5 procent minder op 1917,20 dollar per troy ounce, of 31,1 gram.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Commerzbank heeft de winstverwachting voor dit jaar verhoogd. Ook schrapt de Duitse bank meer banen. De stappen volgen op het vijandige bod van de Italiaanse bank UniCredit op Commerzbank.
4 minuten geledenTOKIO (ANP) - Elektronica- en entertainmentconcern Sony verwacht dit jaar de winst op te voeren, geholpen door betere resultaten van zijn gametak en muziekdivisie. Het bedrijf verkoopt onder andere de PlayStation 5-console en denkt ook meer eigen games te verkopen. Van de spelcomputers zelf verwacht Sony er juist minder te verkopen dan in het afgelopen boekjaar.
5 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota verwacht dat de winst in het huidige boekjaar, dat loopt tot en met maart 2027, met een vijfde zal dalen. De onzekerheden over de kosten en leveringen door de oorlog in het Midden-Oosten drukken volgens de grootste autofabrikant ter wereld op de winst, ondanks de sterke vraag naar hybride modellen die de omzetgroei stimuleert.
45 minuten geledenROSMALEN (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten is voor Heijmans "beheersbaar". Prijzen van grondstoffen fluctueren door de onzekerheid maar dat heeft nagenoeg geen effect op de lopende projecten omdat de inkoop daarvan grotendeels al gedaan is, meldt het bouwbedrijf.
48 minuten geledenROERMOND (ANP) - De fabrikant van funderingen voor windmolens Sif rekent op een "tijdelijk uitdagende periode" in 2027 en 2028. Voor dit jaar is het orderboek nog gevuld, maar doordat er de afgelopen jaren veel minder interesse was in aanbestedingen voor windparken op zee, dreigt de productie in de loop van volgend jaar terug te vallen. Topman Fred van Beers verwacht dat de sector vanaf 2029 "terugkeert naar houdbare niveaus", meldt hij bij de kwartaalcijfers van Sif.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in maart met 1,7 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in de helft van de industriële branches sprake van groei.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.
9 uur geleden