Damrak krabbelt op na koersdreun door oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt vrijdag weer wat op te krabbelen na de koersdreun die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Beleggers lijken van de ergste schrik te zijn bekomen en trekken zich op aan de sterke positieve draai op Wall Street, waar donderdag forse koersverliezen werden omgezet in een stevig hoger slot van de beurzen. Vooral techgraadmeter Nasdaq liet een opmerkelijk koersverloop zien, waarbij een eerder verlies van bijna 3,5 procent werd omgebogen in een winst van ruim 3 procent.
De oorlog in Oekraïne zal de markten wel in de greep blijven houden. Beleggers hopen daarbij dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen.
De hoofdindex op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin, na het verlies van 2,7 procent een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen lijken in het groen te openen. De Nikkei in Tokio ging bijna 2 procent hoger het weekeinde in. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds wel 0,7 procent lager. Ook de RTS-index in Moskou veerde vrijdag op en steeg 20 procent, na de koersval van meer dan 38 procent op donderdag.
Olieprijzen
De olieprijzen lijken iets te stabiliseren na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2 procent duurder op 101,06 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 1,8 procent tot 94,50 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook heeft de Amerikaanse president Joe Biden aangekondigd meer strategische oliereserves vrij te geven.
Op het Damrak kwam AEX-bedrijf IMCD met resultaten. De chemicaliëndistributeur, die grondstoffen voor producten zoals diervoeding, tandpasta, autolakken en vitaminepillen levert, heeft vorig jaar naar eigen zeggen een recordgroei gehad, met een forse stijging van de omzet en winst. Ook is topman Piet van der Slikke optimistisch gestemd over verdere vooruitgang in de toekomst.
Corbion
Speciaalchemiebedrijf Corbion opende ook de boeken. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat nam af door hogere kosten voor onder meer transport en grondstoffen. Ook voor dit jaar rekent Corbion op een verdere toename van de kosten en mogelijk ook verdere prijsverhogingen. Biotechnoloog Galapagos kwam donderdag na de slotbel al met resultaten. Het bedrijf zag de omzet in 2021 licht stijgen en wist het verlies verder terug te dringen.
De euro was 1,1200 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder. Goud, dat in onzekere tijden als een veilige belegging wordt gezien, daalde in prijs en kostte 0,5 procent minder op 1917,20 dollar per troy ounce, of 31,1 gram.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
10 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
12 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
12 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
13 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
14 uur geleden