Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Damrak krabbelt op na koersdreun door oorlog Oekraïne

Damrak krabbelt op na koersdreun door oorlog Oekraïne

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt vrijdag weer wat op te krabbelen na de koersdreun die volgde op de Russische invasie in Oekraïne. Beleggers lijken van de ergste schrik te zijn bekomen en trekken zich op aan de sterke positieve draai op Wall Street, waar donderdag forse koersverliezen werden omgezet in een stevig hoger slot van de beurzen. Vooral techgraadmeter Nasdaq liet een opmerkelijk koersverloop zien, waarbij een eerder verlies van bijna 3,5 procent werd omgebogen in een winst van ruim 3 procent.

De oorlog in Oekraïne zal de markten wel in de greep blijven houden. Beleggers hopen daarbij dat de centrale banken door de onzekerheid en de zware sancties tegen Rusland wat voorzichtiger zullen zijn met de afbouw van het stimuleringsbeleid en renteverhogingen.

De hoofdindex op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin, na het verlies van 2,7 procent een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen lijken in het groen te openen. De Nikkei in Tokio ging bijna 2 procent hoger het weekeinde in. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds wel 0,7 procent lager. Ook de RTS-index in Moskou veerde vrijdag op en steeg 20 procent, na de koersval van meer dan 38 procent op donderdag.

Olieprijzen

De olieprijzen lijken iets te stabiliseren na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2 procent duurder op 101,06 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 1,8 procent tot 94,50 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook heeft de Amerikaanse president Joe Biden aangekondigd meer strategische oliereserves vrij te geven.

Op het Damrak kwam AEX-bedrijf IMCD met resultaten. De chemicaliëndistributeur, die grondstoffen voor producten zoals diervoeding, tandpasta, autolakken en vitaminepillen levert, heeft vorig jaar naar eigen zeggen een recordgroei gehad, met een forse stijging van de omzet en winst. Ook is topman Piet van der Slikke optimistisch gestemd over verdere vooruitgang in de toekomst.

Corbion

Speciaalchemiebedrijf Corbion opende ook de boeken. Het bedrijf zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen, maar het bedrijfsresultaat nam af door hogere kosten voor onder meer transport en grondstoffen. Ook voor dit jaar rekent Corbion op een verdere toename van de kosten en mogelijk ook verdere prijsverhogingen. Biotechnoloog Galapagos kwam donderdag na de slotbel al met resultaten. Het bedrijf zag de omzet in 2021 licht stijgen en wist het verlies verder terug te dringen.

De euro was 1,1200 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder. Goud, dat in onzekere tijden als een veilige belegging wordt gezien, daalde in prijs en kostte 0,5 procent minder op 1917,20 dollar per troy ounce, of 31,1 gram.

Meer uit Financieel

KLM vliegt rond Winterspelen met grotere vliegtuigen naar Milaan

SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.

45 minuten geleden
Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

8 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

10 uur geleden
OpenAI begint test met advertenties in ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.

11 uur geleden
Luchtvaartautoriteit EU adviseert niet boven Iran te vliegen

KEULEN (ANP/RTR) - De Europese luchtvaartautoriteit EASA heeft Europese luchtvaartmaatschappijen opgeroepen het luchtruim van Iran te mijden. De EASA kwam vrijdag met dit advies vanwege de aanhoudende spanningen en dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump met militaire acties in Iran.

11 uur geleden
Europarlement overweegt steun handelsdeal te linken aan Groenland

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Europees Parlement overweegt de goedkeuring van het handelsakkoord met de Verenigde Staten te koppelen aan het terugtrekken van Donald Trumps bedreiging om Groenland over te nemen. De overeenkomst die de Europese Commissie en de VS afgelopen zomer sloten, moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement.

13 uur geleden
Megatunnel Duitsland en Denemarken op zijn vroegst in 2031 klaar

KIEL (ANP/DPA) - De bouw van de Fehmarnbelttunnel loopt opnieuw vertraging op. De projectontwikkelaar verwacht dat de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland niet voor 2031 af is. De tunnel moest oorspronkelijk in 2024 klaar zijn en kost miljarden euro's.

13 uur geleden