Damrak koerst af op vlak begin van ECB-week
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs koerst maandag af op een vrijwel vlak begin van de handelsdag. De nieuwe beursweek lijkt rustig te beginnen, maar later in de week verschuift de aandacht naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Ook zal scherp worden gelet op de Amerikaanse inflatiecijfers, die net als de rentevergadering van de ECB voor donderdag op het programma staan. Als het algemene prijspeil in de Verenigde Staten sterk blijft stijgen zou de Amerikaanse centrale bank sneller dan verwacht het stimuleringsbeleid gaan afbouwen.
De andere Europese beursgraadmeters zullen naar verwachting ook met kleine koersuitslagen openen. De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten maandag een gemengd beeld zien. Op macro-economisch vlak bleek dat de Chinese export in mei met bijna 28 procent is toegenomen. Dat was wel minder sterk dan in april en minder dan analisten hadden verwacht. De invoer van het land steeg met 51,1 procent door de sterke stijging van de grondstofprijzen. Dat was de sterkste toename in tien jaar.
Ook gaat de aandacht uit naar het historische akkoord dat de landen van de G7 dit weekend sloten met betrekking tot de vennootschapsbelasting. Daarmee krijgen Europese landen meer rechten om bijvoorbeeld Amerikaanse techondernemingen als Facebook en Amazon te belasten. Het akkoord legt ook een bodem onder de vennootschapsbelasting wereldwijd.
SBM Offshore
Op het Damrak staat SBM Offshore in de belangstelling. De oliedienstverlener en zijn huidige topman Bruno Chabas hebben begin 2012 een contract afgesloten om 35 miljoen dollar over te maken aan een Panamees bedrijf dat onder controle stond van een omstreden bestuurder uit Angola. Corruptiedeskundigen zijn kritisch over het contract, maar volgens SBM is er niets onoorbaars gebeurd, schrijft De Telegraaf.
De Europese beurzen gingen met kleine winsten het weekeinde in. De AEX-index sloot 0,4 procent hoger op 720,18 punten en tikte daarmee een nieuw slotrecord aan. De MidKap bleef vrijwel vlak op 1070,56 punten. Londen, Parijs en Frankfurt klommen tot 0,4 procent. Ook Wall Street won terrein. De Dow-Jonesindex klom 0,5 procent tot 34.756,39 punten. De brede S&P 500 won 0,9 procent en techgraadmeter Nasdaq steeg 1,5 procent.
De euro was 1,2155 dollar waard, tegen 1,2170 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 69,06 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent minder op 71,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting begint een massaclaim tegen het Amerikaanse techbedrijf AppLovin om het illegaal volgen van miljoenen Nederlanders. Volgens The Privacy Collective worden via software in gratis games en apps veel gegevens van mensen verzameld en doorverkocht. De stichting eist een verbod op de praktijken en een schadevergoeding voor de naar schatting minstens 8,5 miljoen gedupeerde Nederlanders.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil bezitters van een koopwoning vanaf volgend jaar verbieden om een sociale huurwoning te huren. Het stadsbestuur wil daarmee duidelijk maken dat het onwenselijk is dat huizenbezitters sociale huurwoningen bezet houden.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) stelt een onderzoek in naar garanties en reparaties van huishoudelijke producten, zoals televisies, wasmachines en computers. Een nieuw speerpunt van de waakhond is duurzamer en circulair produceren makkelijker te maken en daar vloeit het onderzoek uit voort.
41 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het Duitse handelsoverschot met de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar afgenomen door de hogere handelstarieven die de Amerikaanse president Donald Trump heeft opgelegd. Van een handelsoverschot is sprake wanneer een land meer goederen en diensten verkoopt aan het buitenland dan dat het koopt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel is een stuk somberder geworden over de economie van de Europese Unie dan in het najaar van 2025. Door de hoge brandstofprijzen als gevolg van de Iranoorlog vertraagt de economische groei aanzienlijk. Tegelijkertijd wordt het leven voor EU-inwoners een stuk duurder, raamt de Europese Commissie in haar voorjaarsprognose.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De inkomsten van Saudi-Arabië uit olie-export zijn in de eerste maand van de oorlog in het Midden-Oosten gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar. De totale waarde hiervan bedroeg in maart 24,7 miljard dollar, 37 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse Gasunie en de Duitse netbeheerders Open Grid Europe en Thyssengas gaan samen een waterstofverbinding tussen Nederland en Duitsland ontwikkelen. De waterstofnetwerken van beide landen worden met elkaar verbonden. Dat willen ze rond 2031 realiseren, staat in een overeenkomst die ze hebben getekend.
2 uur geleden